Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Diş İltihabına ve Diş Eti Çekilmesi Derdine Son !

24.03.2021
5.163
Diş İltihabına ve Diş Eti Çekilmesi Derdine Son !

Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar sebebiyle diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı şekilde oluşan diş eti iltihabı gingivitis olarak da isimlendirilir. Oluştuğu bölgeye göre değişmekle beraber, diş eti iltihabı genelde ağız hareketleri ve yemek yeme esnasında güçlük ve ağrıya neden olur. Çoğu zaman birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir ve ağız hijyeninin eksiksiz olarak sağlanması dışında herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat iltihabın çok büyük olması ve 4-5 günden uzun devam etmesi durumunda muhakkak diş hekimine başvurulmalıdır. Tedavi edilmeyen gingivitler, çok daha ciddi bir durum olan periodontite sebep olarak diş kaybına kadar varabilen problemlere yol açabilir. Bu sebeple diş etlerinde oluşan iltihaplanmaların tedavisi konusunda gerekli olan hassasiyet gösterilmelidir.

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabına ne iyi gelir?
Diş eti iltihabı, yaygın olarak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların yol açtığı ağız ve diş sağlığına ilişkin bir hastalıktır. Yetişkin bireylerde diş kaybının belli başlı sebeplerinden biri olan gingivitis, genelde küçük boyutlu iltihaplar biçiminde gelişir. Oluşum yerine göre kişiye herhangi bir rahatsızlık vermeyebileceği gibi bazı durumlarda ve özellikle de büyük inflamasyonlar söz konusu olduğunda çiğneme, konuşma ve yemek yemede zorluk çekilmesine neden olabilir. Basit bir hastalık olan diş eti iltihabı genelde dişlerin uzun süre ve düzenli fırçalanması ile diş ipi kullanımı neticesinde kısa bir zaman içerisinde iyileşir. Fakat ağız bakımına özen gösterilmemesi durumunda hastalık ilerleyerek ağızda farklı bölümlerde de iltihap oluşumuna neden olabilir ve diş kaybına kadar ilerleyebilir.

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Diş Eti İltihabı - Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer? - Gingivitis Tedavisi
Diş eti iltihabı hastalığı basit seviyede ise pek çok insan tarafından fark edilemeyebilir. Bu sebeple herhangi bir belirti olmasa da diş etlerinde iltihaplanma söz konusu olabilir. Fakat iltihabın boyutu arttıkça ya da bulunduğu yer belirtilerin hissedilmesine daha açık olan bir bölge ise gingivit kendisini birtakım belirtilerle gösterir. En yaygın şekilde görülen diş eti iltihabı belirtileri şunlardır:

Diş eti iltihabı sebepleri nelerdir?

Diş Eti İltihabı Nedir? - Sanita Diş Hastanesi İstanbul ve İzmir


Diş etleri, dişlere dıştan bakıldığında görüldüğü noktadan daha uzak bir kısımdan tutunur. Kalan kısım bir cep gibidir ve bu kısmın içerisine yiyecek artıkları ve plaklar yerleşip kalabilir. Bu durum diş eti iltihaplarının en yaygın oluşum sebeplerinden bir tanesidir. İnce bir bakteri tabakası olan diş plakları, ağız bakımının yetersiz olmasına bağlı şekilde zamanla sertleşip tartar adı verilen diş taşlarına dönüşebilir. Tartarların da bu cep içine yerleşmesi diş eti iltihaplarının oluşumuna yol açar. Bu iki durum diş eti iltihaplarının en yaygın oluşum sebepleridir ve kontrol altına alınmadıkları takdirde diş etlerinin dişlerden ayrılmasına (diş eti çekilmesi) yol açabilir. Korunma yöntemi ise günde en az 2 kez dişleri ve dili düzenli ve etkili biçimde fırçalamak, her fırçalamadan sonra diş ipi kullanmaktır.

Bazı durumlarda farklı sebeplere bağlı şekilde da diş etlerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

Diş eti iltihabı türleri nelerdir?

Diş Eti İltihabı Nedir? | AliadentAliadent


Diş eti iltihabı temel olarak 2 farklı tür altında incelenir. Bunlardan ilki olan diş eti plağı ile indüklenen diş eti iltihabında plak oluşumu, sistemik faktörler, ilaç kullanımı ve yetersiz beslenme gibi sebeplere bağlı şekilde gelişen gingivitlerin yer aldığı gruptur. Plaklara bağlı şekilde oluşmayan gingival lezyonlar ise ikinci türü oluşturur. Bu iltihaplara genelde belirli bir bakteri, virüs ya da mantar türü neden olur. Genetik faktörler, alerjik reaksiyonlar, yara ve takma dişlere bağlı şekilde gelişen veya sebebi bilinmeyen diş eti iltihapları ise bu gruba giren diğer olgu türleridir. Hastalığın tedavisinin yapılabilmesi için diş eti iltihabı oluşumuna sebep olan faktör, dolayısı ile hastalığın türü belirlenmelidir.

Diş eti iltihabı teşhisi nasıl konulur?

Dişlerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve iltihap gibi şikayetlerle diş hekimlerine başvuran hastalarda diş eti iltihabı teşhisi, genelde fiziki muayene neticesinde kolaylıkla koyulabilir. Fiziki muayenenin haricinde diş hekimleri tarafından daha öncesinden geçirilen diş operasyonları, tıbbi geçmiş ve semptomlar değerlendirilir. Muayene esnasında diş ve diş etleri, ağız ve dil kontrol edilir. Dişler arasında bulunan oyuklar ve diş cepleri incelenir. Derin ceplerin görülmesi durumunda kemik yapısının ve sağlığının gözden geçirilebilmesi için röntgen çekilmesi ve elde edilen görüntülerin değerlendirilmesi gerekebilir. Yapılan muayeneler neticesinde diş eti iltihabına neden olabilecek herhangi bir somut neden tespit edilemeyebilir. Nedeni belirlenemeyen bu olgularda daha ayrıntılı tıbbi tetkikler gerekebilir. Ağız ve diş sağlığına ilişkin problemlere vücudun farklı bölgelerinde yer alan hastalıklar da neden olabildiğinden gerekli görüldüğünde hastalar farklı tıbbi birimlere konsültasyon yapılır.

Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Diş Eti İltihabı Nedir? Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir? | Periodent
Birçok hastalıkta olduğu gibi diş eti iltihabında da hastalığın erken evrede teşhis edilerek gerekli tedbirlerin alınması, tedavi başarısını büyük oranda arttırır. Bu sayede daha ciddi diş eti hastalıklarının oluşumu ve diş kaybı önlenebilir. İyi bir ağız bakım rutini benimsenerek buna uyum sağlandığında, hekimin önereceği tedavinin eksiksiz olarak başarıya ulaşması mümkündür. Profesyonel diş eti bakımı, hastalığının tedavisinin temel taşıdır. Diş hekimleri tarafından uygulanmakta olan uzman diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemleri gerekli ise evvela bunların uygulanması gerekir. Bu sayede dişlerdeki tüm plaklar, tartarlar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kaldırılır. Bazı özel aletler, lazer ya da ultrasonik cihazlar yardımı ile uygulanmakta olan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın yeniden oluşma ihtimalini en aza indirir. Ardından gerekli ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. Ağız ve diş yapısıyla uyumlu olmayan protezler, dişlerdeki yapısal bozukluklar ve diş temizliğinin önünde engel teşkil edebilecek diğer sorunlar bu biçimde ortadan kaldırılabilir.

Profesyonel bir temizlik ve bakımın ardından hastalara hekimler tarafından evde uygulamaları gerekli olan tedavi planı anlatılmalıdır. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun en basit cevabı ağızda gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Tüm daha sağlıklı bireylere önerildiği gibi diş eti iltihabı sorunu yaşamakta olan kişilere de günde 3 kez dişler ve dilin uygun teknikle fırçalanması, düzenli diş ipi kullanımı tavsiye edilir. Genellikle hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve oluşturmuş olduğu ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların kullanımı da önerilmektedir. Diş eti iltihabı tuzlu suyla de doğal şekilde tedavi edilebilmektedir fakat bazı durumlarda tuz ağızdaki yaralara zarar verebileceğinden bu konu da muhakkak hekime danışılmalıdır. Bu şekilde diş hekimlerinin tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen tedavi planının uygulanması ile hastalık en geç birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşecektir.

Eğer siz de diş eti iltihabı sorunu yaşıyor ve diş eti iltihabına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız ağız bakımınızı düzenli şekilde yapmayı ihmal etmemeli ve tedavi amacı ile bir diş hekimine başvurmalısınız. Tedavi sonrasında sağlığınıza kavuşmanızın ardından ağız bakımınızı eksiksiz olarak yapmaya özen göstererek yeniden diş eti iltihabına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.