Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin 5 Dakikalık Egzersizler

24.03.2021
1.756
Bel Ağrısını Rahatlatmak İçin 5 Dakikalık Egzersizler

Bel ağrısını rahatlatan 5 yoga pozu
Beliniz ağrırken en son yapmak isteyeceğiniz şey egzersiz olabilir ancak bazı egzersizler bedeninizde mucizeler yaratabilir. Yoga, sırt ve bel ağrılarını önlemekle kalmıyor, var olan ağrıları da hafifletiyor. Sırt ve bel ağrılarından şikayetçiyseniz 5 yoga egzersizi hayat kurtarıcı olabilir.

1Kedi-inek pozu

Kedi-inek pozu
Kedi-inek pozu
Elleriniz ve dizlerinizin üstünde dengede durun. Başınızı ve kalçanızı kaldırarak belinizde bir çukur oluşturun, daha sonra başınızı göğsünüze doğru eğerek, karnınızı içeri çekin. Sırtınızı bir yay gibi yuvarlak hale getirin. Bu sırtınızın esnemesini ve açılmasını sağlayacak.
2Çocuk pozu

Çocuk pozu
Çocuk pozu
Klasik yoga pozlarından birisi olan çocuk pozu omurganızı esnetmek için en güvenli pozlar arasında yer almakta. Matın üstünde dizlerinizi kırarak oturun, karnınızı bacaklarınızın üzerine yaslayacak şekilde yere uzanın.

3Kobra pozu

Kobra pozu


Kobra pozu
Nazik bir sırt genişletme pozu olan yoga pozu, karın bölgesi ve omuzlarla beraber ile sırt ve beli esnetiyor. Güçlü bir sırtta kaslar ideal düzeninde çalışmakta olduğu için ağrılara karşı daha dirençlidir. Yüz üstü olacak biçimde ellerinizde yerden yükselin, başınızı ve göğsünüzü kaldırabildiğiniz kadar kaldırırken nefes alıp verin. Bu sırada kasıklarınızla mattan destek alın.
4Twist

Twist


Twist
Sırtınızın orta kısmı ve belinizdeki gerilimi azaltan ve hareket kabiliyetini geliştirmekte olan bu pozda biraz dikkatli olmanız gerekmektedir. Yavaş hareket ettiğinizden emin olun ve keskin ağrılar hissettiğinizde durun. Sırt üstü uzanın, dizleriniz kalçanızdan yüksek olacak biçimde ayaklarınızı mattan kaldırın. Kalçalarınız ve dizlerinizle 90 derecelik açı yapın. Kollarınızı yana açın, dizlerinizi bir tarafa yatırın, yere yatırın mümkünse. Bacaklarınızı yatırdığınız yönün çaprazındaki omzunuzu matın üstünden kaldırın. Nefesinizi tutup yer çekiminden yardım alın. Diğer yön ile devam edin.

5Plank pozu

Plank pozu
Plank pozu
Güçlü bir pelvik taban, karın bölgesi ve kalça kasları daha sağlıklı bir sırt için, ağrıları önlemek ve azaltmak için çok önemli. Plank pozisyonunda dururken gücünüze göre dizleriniz ya da parmaklarınız üstünde durabilirsiniz. Ayak parmak uçlarınızda dururken başınız, kalçanız ve topuklarınız düz bir çizgide durmuyorsa, dizlerinizin üstünde yapmanız sağlıklı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.