Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA

22.03.2021
2.339
KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA

Ne yaparsanız yapın, ne kadar çok egzersiz yaparsanız yapın, gene de vücudunuzda biriken direnmeçı yağlardan kurtulamıyorsanız, yalnız değilsiniz. Milyonlarca insan kilo vermek için çabalıyor. İster emin olun ister inanmayın, sadece günümüzde 600 milyon yetişkin ve 100 milyon çocuk aşırı kiloluluk ile mücadele ediyor..

 

 

Hisler Aynası Ekibi olarak spor salonunda ne kadar vakit harcarsanız harcayın, kilo vermenizi engellemiş olan ve fazla kilolarıyla savaşım eden çoğu insanın yaptığı 8 hatayı sizler için derledik..

BÜTÜN KALORİLERE EŞİT davranmak

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 1
tüm kaloriler eşit değildir. 100 kalorilik meyve tüketmek ile 100 kalorilik dondurmayı bitirmek aynı değildir ve vücutta yol açtıkları etkisinde bırakır de farklıdır. Kilo vermek isteyen birisi öncelikle vücut tarafınca salınan insülinin hangi oranda olduğunu bilmelidir. Bu da tüketilen kalorinin cinsine bağlıdır.

 

 

Gün içinde vücuttan salınan çok sayıda insülin, vücudun yağı yok etmesini engellemenin yanı sıra bununla beraber vücudu daha fazla yağ depolaması için teşvik eder. İnsulin miktarını arttıran kalori çeşitleri ise çoğunlukla sıradan şekerin içinde bulunan karbonhidratlardan gelmektedir. Doğrusu eğer karbonhidrat tüketmek istiyorsanız, sindirimi yavaş ve kolay olan karbonhidratları tercih etmenizde yarar var. Karbonhidratlarla birlikte, protein de insülin seviyenizi arttırabilir. Özellik süt ve yoğurt benzer biçimde hayvansal ürünleri tüketirken dikkatli olun.

YAĞSIZ VÜCUT AĞIRLIĞINA YETERLİ İLGİYİ GÖSTERMEMEK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 3
Eğer yoğun şekilde kalori eritmeye çalışıyor ve kardiyo yapıyor, sadece fazla yağlardan yine de kurtulamıyorsanız, kim bilir odaklanmanız ihtiyaç duyulan şey yağsız vücut ağırlığınızdır. Yağsız vücut ağırlığını arttırmak, vücutta dinlenen metabolizmayı uyandırır ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda insulin, leptin ve girelin benzer biçimde çeşitli hormonları da etkisinde bırakır. Bu hormonlar hücreleriniz ile bildirişime geçerek yağların depolanması mı yoksa vücuttan atılması mı gerektiğine karar verirler.

GÜN İÇİNDE FAZLA yemek YEMENİN KİLO VERDİRDİĞİNE VE YAĞ YAKMAYI KOLAYLAŞTIRDIĞINA İNANMAK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 5

Sabah ve akşam az yiyecek yemek ve gün ortasında fazla yemek yemenin yağ yakmayı ve sindirimi kolaylaştıracağına dair bir inanış mevcuttur. Bu yöntem doğru olmamakla beraber vücudun daha çok yağ depolamasını sağlayarak daha çok kilo alınmasına bile yol açabilir.

Ramazan aylarında tuttuğumuz oruç, öteki coğrafyalarda artık bir rejim yöntemi olarak kullanılmaktadır. Buna gore insanoğlu, sabahın erken saatlerinde yemek yiyor ve gün içinde hiç bir şey tüketmiyorlar. Akşam vaktinde ise tekrar yemek yiyerek günü noktalıyorlar. Bu şekilde rejim icra eden insanoğluın, düzgüsel rejimlere göre daha fazla zayıfladığı tespit edilmiştir.

SÜREKLİ KARDİYO ANTRENMANI YAPMANIN YAĞ YAKMANIN TEK YOLU OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 7


Kardiyo egzersizi diğer egersizler kadar ilgi çekici olmadığından ve diğer egzersizlere kıyasla daha uzun ve sıkıcı olduğundan, insanlar zayıflamanın tek yolunun bu antrenman bulunduğunu düşünmektedirler. Sadece bu düşünce ile kardiyo antrenmanına başlayan insanlar bir süre sonra sıkılır ve kilo vermek için çaba harcamayı bırakırlar.

Eğer böyle bir düşünceye sahip değilseniz şanslısınız, yağ yakmanın, koşu bandında saatler harcamadan yapılabildiği farklı yolları da vardır. Kardiyo yaparken kazanmış olduğunuz verimi diğer egzersiz çeşitleri ile birleştirerek sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Alıştırmacıünüz yağ yakma mevzusunda etkili çeşitli egzersizleri belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

 

 

KİLO VERME mevzusunda ETKİLİ OLDUĞU SÖYLENEN MUCİZEVİ İLAÇLARA İNANMAK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 9
Yağ yakmanın ve zayıflamanın kısa yolu yoktur. Yağ yakmayı hızlandırdığı söylenen haplar sadece kalp ritminizi arttıracak ve vücudunuza faydadan çok zarar verecektir. Sağlıklı bir diyete ve yaşam standartlarına uyarak ve bu haplardan uzak durarak zayıflamanız, sizin için daha iyi olacaktır.

YETERİ KADAR UYUMAMAK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 11
Uyku eksikliği vücudun hormon seviyelerini dengesizleştirir ve ertesi gün daha iştahlı olmanıza yol açar. İştahı etkileyen başlıca 2 hormon girelin ( aç hissetmemiz elde eden hormon ) ve leptin (tokluk hissi veren hormon)dur. Yeteri kadar uyku uyumadığımız vakit, girelin seviyesi yükselir ve leptin seviyesi azalır. Bunun sonucunda da gün içerisinde devamlı olarak bir açlık hissi ile dolaşırsınız.

SÜREKLİ STRES ALTINDA OLMAK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 13
Stres altında olmak vücudumuzda zarara neden olur. Stres, vücudun kortizol adındaki steroid hormonunu üretmesini sağlar. Bu hormon vücudun şekere duyduğu iştahı arttırır ve vücuda anlık enerji ve mutluluk sağlar. Ancak bu hormon vücutta uzun süre kalırsa, vücuda gereğinden fazla yağ depolanır.

EGZERSİZDE AŞIRIYA KAÇMAK

KİLO VERMENİZE ENGEL OLAN 8 HATA 15
Vücudun sağlıklı kalması için egzersiz ve dinlenme arasında mutlaka bir denge olması gerekmektedir. Çok fazla egzersiz yapmak vücudun aşırı yağ kaybetmesine yol açabilir. Dinlenmeden egzersiz yapmak da karın bölgesindeki direnmeçı yağların oluşmasına neden olan kortizol seviyelerini etkiler.

Yukarıdaki hataları yapıyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, şu andan itibaren bu hatalara oluşturmaya bir son vererek daha sağlıklı bir halde kilo verebilirsiniz. Bu hataları yaptığını düşündüğünüz arkadaşlarınız var ise da, bu yazıyı onlara paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.