Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı

22.03.2021
3.036
Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı

Vücuttaki her organın kafi oranda beslenmesi sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yaşamsal önem taşır. Bu beslenme süreci damarlarımızda akan kan ve onu pompalayan kalp doğrultusunda gerçekleşir.

 

 

Oksijensiz kalan organlarda problemler görülür ve işlevini yapamaz hale gelir hatta kimi zaman tamamen organ ölebilir ve nakil gerekebilir.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 1

Organlarınıza kafi kan ulaşamıyorsa bir kan pıhtısının yolu tıkamış olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Çeşitli sebeplerden oluşabilen bu pıhtılar oluştukları yere bakılırsa çok ciddi sorunlara yol açabilirler.

 

 

Örneğin, aort damarı vücuda oksijen taşıyan kanın yoludur. Eğer tıkanırsa, hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Kan sulandırıcı ilaçlar ve organik kan sulandırıcı besinler bu tip tıkanıklıkları önlemek için kullanılıyor.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 3

Bir çok vakada, kan pıhtıları bir sakatlık sonucu kan kaybını önlemek için doğar. Sakatlık iyileşip yara kapanırken pıhtı da kendiliğinden dağılır ve bir mesele çıkmaz.

Sadece herhangi bir sakatlık söz mevzusu olmadan geniş damarlarda oluşan bir pıhtı çok daha ciddi bir sorundur ve vücut bu pıhtıyı kendi başına çözemez. İnsanların felç geçirmesi bu yüzdendir.

Oksijen ile beslenemeyen beyin ölmeye ve yavaş yavaş kapanmaya başlar ve hayati olan işlevleri sürdürmek için oksijeni kullanamaz hale gelir. çünkü, kan sulandırıcılar yaşamsal örutubet taşır.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 5

Yılda 130,000 Amerikan kan pıhtısı sebebiyle felç geçirerek hayatını kaybediyor. Ayrıca her 40 saniyede bir Amerikan felç geçiriyor. Her yıl hastanelerde ortalama 795,000 hasta kan pıhtıları sebebiyle hastanede yatıyor ve kan pıhtıları uzun dönem engelli yaşamın en büyük sebeplerinden biridir.

Kan sulandırıcılardan bahsetmeden önce, birazcık daha kan pıhtılarından bahsetmek istiyoruz. Özellikle temiz kan taşıyan damarlarda meydana gelen pıhtılar dirimsel organlara yeterli oksijen taşınmasını engeller. Bu tür pıhtılar genellikle ellerde ve ayaklarda oluşur. Sadece daha ciddi vakalarda beyinde oluşarak felce sebep olduğu görülmüştür.

 

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 7

 

Trafik kazaları yada spor sakatlıklarında, kısaca travmaya bağlı sakatlıklarda pıhtı oluşumu görülebilir. Oluşan pıhtı kan akışını engeller ve kan sulandırıcı kullanarak aniden çözülmesi tıkadığı damarın yırtılmasına sebep olabilir ve iç kanama riski kaynaklanır. Bundan dolayı hasta acilen ameliyata alınır ve bu yolla pıhtı yoldan kontrollü bir halde çekilir.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 9

Vücudunuzda kan pıhtısı olup olmadığını öğrenmenin en basit yolu gerekli kan testlerini yapmış oldurmaktır. Ancak bazı belirtiler kan pıhtısı oluşumuna işaret edebilir. Örneğin mevsimler değişimlerden bağlarımsız el yada ayaklarınız devamlı soğuksa ve renk kaybı, kas ağrısı, halsizlik şeklinde belirtiler hissediyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 11

Kan pıhtısı oluşumunun sebeplerinden bazıları da şunlardır: Yüksek gerilim, yüksek kolestrol, diyabet, sigara bağlarımlılığı benzer biçimde durumlar pıhtı oluşma riskini arttırır.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 13

Bir öteki pıhtı türü de toplardamarlarda oluşan pıhtılardır ve bu tür pıhtılar oldukça yavaş oluşurlar. Zira belirtileri son ana kadar görülmeyebilir. Geçirdiğiniz bir ameliyat yada sakatlık sonrası meydana gelirler ve üç tipe ayrılırlar. İlki, akciğer embolisidir.

Oluşan pıhtının akciğerlere yolculuk ederek kan akışını engellemesi ve solunum durması ile neticelanır. İkincisi, derin toplardamar trombozudur ve pelvis veya bacaklarda doğar.

Üçüncüsü ise, orta toplardamar pıhtısıdır ve daha deriye yakın damarlarda oluşarak ciddi ağrılara sebep olur. Eğer ki iltihaplı, kırmızı bir görüntüye rastlarsanız ve dokunduğunuzda ciddi ölçüde can yakıyorsa, kan pıhtısı olma ihtimali yüksektir ve acilen bir doktora görünmelisiniz.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 15

KAN PIHTISINI ÖNLEME YÖNTEMLERİ
İlk yapmanız gereken sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemektir. GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş) gıdalardan uzak durmalı, yapay tatlandırıcılı her şeyi hayatınızdan çıkararak başlamalısınız. Aktif bir yaşam tarzı benimsemek ise ikinci adımımız oluyor.

Asansör yerine merdivenleri tercih etmek, yürüyen merdivende bile olsa yürümeye devam etmek yapılabilecek sıradan uygulamalar arasında gösterilebilir.

Ne kadar aktif yaşarsanız kanınız o kadar rahat bir şekilde vücudunuzun her köşesine ulaşır. Eğer aktif bir yaşam sürmezseniz kanınız normalden daha yavaş akacaktır ve bu da kan pıhtısı oluşma riskini arttıracaktır. Eğer sigara bağlarımlısıysanız, akciğer kanseri oluşumu riski oldukça yüksek anlamına gelir.

Bunun yanında akciğer embolisi riski ile karşı karşıyasınız anlama gelir. Çünkü sigarada bulunan zararlı kimyasallar hem akciğerlerinizi aynı zamanda onu besleyen damarları yavaş yavaş toksik maddelerler ile dolduruyor.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 17

Şimdi sırada en iyi kan sulandıran besinler var. İlk bahsedeceğimiz kan sulandırıcı E vitaminidir. E vitamini oksidasyonu önler. Oksidasyon serbest radikallerin üretilerek vücuttaki hücrelere zarar vermesi anlamına gelir.

En iyi E vitamini kaynakları brokoli, kivi, badem ve avokadodur. Bir diğer kan sulandırıcı ise omega 3 yağ asitleridir. Pıhtılaşmayı engellediği şeklinde bununla birlikte alyuvar üretimini destek sunar.

En iyi omega 3 kaynakları, bal kabağı çekirdekleri, balık ve cevizdir. Ek olarak soğan, sarımsak ve zeytin yağı şeklinde organik antibiyotikleri kullanarak da kanınızı sulandırabilirsiniz.

Kan Pıhtısını Engelleyen Doğal Kan Sulandırıcı 19

Eğer hiç gingko diye bir ağaç duymadıysanız, şimdi onu beslenmenize eklemenin tam sırası. Japonya’ya özgü bir ağaç türü olan gingko fibrin adlı protein içinde ne olduğu sayesinde kan pıhtılarını önlüyor.

Kan pıhtılarının oluşma sebebi alyuvarların birbirine bağlanmasıdır. Eğer ki zencefil, yaban mersini ve zerdeçal tüketmeyi de dikkatsizlik etmezseniz kan pıhtısı oluşma riskiniz oldukça azalır.

Son olarak bahsetmek istediğimiz kan sulandırıcı ise C vitaminidir. Hiç şüphe yok ki C vitamininin faydaları saymakla bitmez. Günde bir bardak portakal suyu tüketmek size oldukca iyi gelecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.