Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzelten 4 yöntem

22.03.2021
4.240
Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzelten 4 yöntem

Yeryüzünde kaç insanoğlunun görüşleri idealden fazlaca uzak olduğundan gözlük veya kontak lens takmak zorunda bulunduğunu düşündünüz mü hiç? Cevap, yetişkinlerin % 75’i kadardır. Sadece sizin için iyi haberlerimiz var. Görüşünüzü düzeltebilecek evde hazırlayabileceğiniz şeylerin bir listesini sizler için hazırladık.

 

 

GÖZ NUMARASI DÜŞÜRME: MİYOP GÖZ NUMARASI NASIL DÜŞER?
Orta 3. Sınıftan beri süre vakit lens ama çoğunlukla gözlük takan biri olarak zaman içinde gözlük takmaktan bıkmış olduğumı söyleyebilirim. Lise zamanlarımda az gözlük kırmadım yani. Masanın üzerine bırakırsın biri düşürür camı çıkar, spor yaparken biri çarpar kırılır, denize girsen hiçbir şey göremezsin, uyur uyanır gözlük ararsın, camı kirlenir temizlemekle uğraşırsın, kısacası problem üstüne sorun.

Günlerden bir gün gene YouTube’da gezerken göz egzersizleri ile göz numarasının küçültülebileceği ve göz numarası düşürme vakasının mümkün olduğunu iddia eden bir video ile karşılaştım.

Videonun altında meydana getirilen yorumlara bakılırsa kimileri görüşlerinin düzeldiğinden, kimileri ise hiçbir gelişme olmadığından yakınmışlar. Her şeye karşın bahsedeceğim egzersizler tamamen doğal olduğundan denemekte yarar vardır diye düşünüyorum. Videodaki gözlükten kurtaran egzersizler Bates Metodu’nda kullanılan egzersizler. İsterseniz Bates Metodu nedir önce onu şu demek oluyor ki anlatayım.

 

 

BATES METODU NEDİR?

Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzelten 4 yöntem 1
Bates Metodu, 1860–1931 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı göz doktoru William Horatio Bates tarafından görme kabiliyetini veya gücünü geliştirmek amacıyla geliştirmiş olan alternatif bir tedavi. Bates’e bakılırsa sorun göz merceğinde değil gözü çevreleyen kaslardaymış. Buna nazaran göz egzersizleri ile okuma hızının arttırılabildiğinden bahsetmiştim. Gene aynı mantıkla Bates de vücudumuzla meydana getirdiğimız gibi gözlerimizle de egzersiz yapmamız icap ettiğini söylüyor.

“yürekli Yeni Dünya” romanın yazarı Aldous Huxley‘nin de bu yöntem ile ağır aşama görme bozukluğundan gözlüksüz görebilmeye kadar giden iyileşme sürecini okuyunca şaşırdım şu demek oluyor ki. Bu metodu uyguladıktan sonra yöntemi “The Art of Seeing” adlı kitabında da yazmış ve şöyle demiş:

“Within a couple of months I was reading without spectacles and, what was better still, without strain and fatigue”

 

 

GÖZLÜKTEN KURTARAN EGZERSİZLER

Gözlük takmadan göz bozukluğunu düzelten 4 yöntem 3
aslına bakarsak gözlükten kurtulmak için doğal yollarla uygulayabileceğiniz birçok egzersiz ve yöntem mevcut fakat ben uygulaması en basit ve etkili olan Bates Metodu egzersizlerini sizinle paylaşmak istedim.

BATES METODUNDAKİ 5 GÖZ EGZERSİZİ
1. SALLAMA (SWİNGİNG)
Gözleriniz açık, vücudunuz dik, ayaklarınız omuz hizasında açık bir halde başınızı ve vücudunuzun üst kısmını 4-5 dakika süreyle 100 defa iki yana sallayın. Amaç vücudun üst kısmını ve gözleri egzersize hazırlamak. Bir nevi spor öncesi ısınma benzer biçimde düşünebilirsiniz.

2. YAKINDAN UZAĞA YER DEĞİŞTİRME (NEAR-TO-FAR SHİFTİNG)
Bu hareketteki amaç gaslın hareketini elde eden kaslardaki esnekliği yine geri kazanabilmekmiş.
Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, videodaki hanımın hedefi bir dağın zirvesi.

Sol elinizle sol gaslınüzü kapatın ve sağ baş parmağınızı başınızın hizasına kaldırdıktan sonrasında açık olan sağ gözünüzle ona (baş parmağınıza) odaklanın ve 10‘a kadar sayın.
Daha sonrasında odağınızı hedefinizle (dağın zirvesi) değiştirip yine 10‘a kadar sayın.
Bu egzersizi 15 defa sol gaslınüzle, 15 defa sağ gözünüzle ve 20 kez de iki gaslınüz açık bir halde yapın..
Odağınızı baş parmağınızdan hedef noktanız ile değiştirirken görüşünüzün tamamen hedefinizde olduğundan kararlı olun. Odağınız baş parmağınızken hedef noktanız çift, odağınız hedef noktanızken ise baş parmağınızı çift görmüş olacaksınız.
3. AVUÇLAMA (PALMİNG)
Burada amaçlanan tamamen gözleri rahatlatmaktan ibaretmiş.
Her iki elinizi 15-20 saniye boyunca sıcaklığı hissedene kadar ovun.
Daha sonra göz yuvalarına baskı uygulamadan gözlerinizi avuçlarınızla kapatın.
Bu egzersizi 2 dakika X 3-4 kez yapabilirsiniz.
4. GÜNEŞLENME (SOLARİZATİON OF YOUR EYES-SUNNİNG)
Gözleriniz kapalı bir şekilde yüzünü güsevinç dönün.
Bu egzersizin 2 dakika X 3 kez şeklinde sabah 8-11 ve akşam 5-8 arası yapılması önerilmekte.
5. BAŞI ÇEVİRME (HEAD ROLLS)
Son olarak boyun, baş ve yüz kaslarınızı rahatlatmak ve omuzlarınızdaki gerginliği azaltmak için başınızı nazikçe çevirin. 2 dakika X 6 kez

GÖZ NUMARASINI DÜŞÜREN BİTKİLER
Bu konuyu araştırmadan önce göze iyi gelen besinler arasında benim tek bildiğim sebze havuçtu. Gördüm ki, hakkaten de havucun görüş iyileştirme özelliği bulunmaktaymış. Havuç harici hangi yiyecekler diye sorarsanız eğer, içinde C, E ve A vitamini bulunan besinler gözlere oldukça faydalıymış. Bu yiyecekler arasında portakal, kiraz, ahududu, çilek, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, karnıbahar, lahana, fıstık, badem, ayçekirdeği ve yumurtayı sayabiliriz.

 

 

Gözlükten kurtulmanın naturel yolları bu şekilde. Ben de en kısa zamanda denemeyi düşüyorum ama bates metodu egzersizleri ve organik yöntemlerle gözlüklere veda edecek miyim onu vakit gösterecek elbet. En iyi neticeları almak için egzersizleri rutin olarak her gün yapmak ve sabırlı olmak gerekliymiş (Ben yine de bu egzersizleri yapmadan önce kesinlikle bir göz doktoruna danışın derim).

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.