Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ceviz Kabuğunun İnanılmaz Faydaları

22.03.2021
3.810
Ceviz Kabuğunun İnanılmaz Faydaları

Kabuklu yemişlerin en yararlısı olan cevizin iyi gelmediği tedavi etmediği şey yok hemen hemen. Peki ceviz kabuğunun yararlarını biliyor musunuz?

 

 

Cevizin faydalarını saymakla bitiremeyiz. İçerisinde protein, lif, Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini barındırırken kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6, C vitaminlerini bulundurmasından dolayı insan yaşamındaki önemi büyüktür.

Ceviz Kabuğunun İnanılmaz Faydaları 1

Peki bu kadar çok faydası olan mevyenin kabuğunun hiç faydası olmaz mı? Ceviz ve kabuğu da çok eski zamanlardan bugünlere kadar çeşitli hastalıklarında tedavileri için ilaç yapımında kullanılmıştır.

 

 

Ceviz kabuğu hem bazı hastalıkların tedavisinde ilaç benzer biçimde kullanılırken saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik üründür.

CEVİZ KABUĞU SUYUNUN FAYDALARI

Ceviz Kabuğunun İnanılmaz Faydaları 3
Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

Bağısaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedavi edilebilir.

 

 

Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastallığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi yararlıdır.

Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçişine yardımcı olur.

Ceviz kabuklarını ( Kuru yada yaş ) kaynayan suyun içine atıp 10 dakika kaynattıktan sonrasında saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmelerimiz duracaktır.

Saçlarımız eski parlaklığına kavuşacak ve yıpranmış saçlarımız kuvvetlenecektir. Saçlarımız kepeklerden arınmış olacaktır.

 

Ceviz Kabuğunun İnanılmaz Faydaları 5

 

Saçlarımızı bu şekilde hazırladığımız su ile hergün yıkamaya devam edersek varsa saçlardaki beyazlarımızda azalma görebiliriz.

Cevizin yeşil kabuğunun suyu ile yapacağımız kürde saçlar için oldukca yararlıdır. Saça koyu kahverengi bir renk verirken saçların parlaklığını artırır.

Ceviz kabuğu suyunu ayak ve el tırnak bakımlarımda da kulanabiliriz. İncelen, kırılan tırnaklara ceviz kabuğu suyu sürülmesi, tırnakların güçlenmesini ve sağlıklı uzamasına destek verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.