Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri

20.03.2021
752
Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri

Temizlemesi en uzun süren yer mutfağınız değil mi? Fayans araları, ocak, fırın derken gününüzün yarısı mutfak temizlemekle geçiyor. Özensiz yaparsanız da sonradan canınızı sıkıyor ama artworkıokay bu işler daha hızlı hale getirmenin yöntemleri var ve her birini size anlatıyoruz.

 

 

Evinizi daha kolay temizlemenize backyardım edecek15 parlak fikir hakkında daha önce bir içerik hazırlamıştıok. O içeriğimize de vaktiniz varsa bakmanızı öneririz.

HAVALANDIRMA KAPAKLARINI TEMİZLEMEK İÇİN CETVEL KULLANIN.

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri 1
Havalandırma kapakları sıklıkla tozlanır ve ne yaparsak yapalım temizlenmezler. En etkili yöntemler arasında elektrik süpürgesinin ayarını sona getirmek veya saç kurutma makinesiyle bir şekilde tozdan kurtulmak var ancak daha etkili bir yöntem daha var.

 

 

Tozun çoğunu süpürge backyardımıyla aldıktan sonra ıslak bir bezi bir cetvele sararak tozlu yüzeyde gezdirirseniz bütün tozu toplayacaktır.

BARDAKLARI ALKOL İLE TEMİZLEYİN.

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri 3
Bardaklarda kalan su lekeleri oldukça rahatsız edici bir görüntü oluştururlar. Bu lekelerden kurtulmanın en kolay yolu su ve etil alkol karışımı kullanmak! Tüm bardaklarınız lekelerinden arınacak ve pırıl pırıl olacaklardır.

BUZDOLABINA KAĞIT HAVLU SERİN.
Dolaptaki her şeyi boşaltıp dolabı silip tekrar her şeyi geri yerleştirmek oldukça zaman alır. Eğer sızdıran şişelerin ve tencerelerin altına kağıt havlu koyarak dolaba atarsanız temizleme sıklığını da azaltmış olursunuz. Fazla nemi emen kağıt havluyu arada bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.

 

 

FIRINDA SU KAYNATIN.

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri 5


Buharlaşan su fırındaki inatçı lekeleri yumuşatacak ve daha rahat temizlenecektir. Suyu kaynamaya bırakın ve kaptaki su tükenmeden kapatın ve ıslak bir bezle fırını silin. Tüm lekeler uğraştırmadan çıkacaktır.

YAĞDAN KURTULMAK İÇİN UN KULLANIN.
Özellikle eski yağ lekeleri insanı çileden çıkartabiliyor. Çok fazla ovmak ocağa zarar verebilir ve bu sebeple insan daha da bir tedirgin hale geliyor.

Ovmaktan daha kolay bir yol var desek nasıl olur? Tek yapmanız gereken, lekelerin üzerine un serpmek ve bütün yağı çekmesini beklemek. Leke oldukça oküçülecek ve kolaylıkla temizlenecektir.

KOKU hassleİNDEN AKTİF KARBON KULLANARAK KURTULUN.

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri 7

Mutfakta oluşan okötü kokunun kaynağını bulmak bazen tam bir işkence halini alır. Tüm rafları açar kontrol edersiniz ancak herhangi gözle görülür bir kaynağı olmaması yüksek ihtimaldir. Tek yapmanız gereken aktif karbon tabletlerini en şüphelendiğiniz yerlere koymak. Tüm o kötü kokuyu emecek ve mutfağınız kokudan arınmış olacaktır.

BİTKİLERİNİZ İÇİN MAYONEZ KULLANIN.
Mutfakta veya evinizin diğer köşelerinde yapay çiçekler bulundurmayı seviyorsanız, daha canlı gözükmeleri için bir öneride bulunmak istedik. Örneğin üzerlerindeki tozu temizledikten sonra mayonez ve su karışımı ile yıkayıp durulayarak sanki gerçek çiçeklermiş gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz.

TEK KALMIŞ ÇORAP İÇİN HARİKA BİR GÖREVİMİZ VAR.

Mutfağınızı Parlatacak Temizlik Önerileri 9
Sizde çamaşır makinesinin arada bir çorabın tekini yediğinden şüpheleniyorsanız ve çekmecenizde birkaç tane tek çorap kaldıysa, onları daha faydalı bir iş için kullanmaya ne dersiniz? Eğer çorap yeterince kalınsa, paspasınıza ekstra bir bez olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle yerleri sildikten sonra ortalığı kurulamak için oldukça iyi iş görecektir.

ODA KOKUSU OLARAK KAHVE KULLANIN.
Evi güzelce temizledikten sonra veya ağır kokan yemekler pişirdikten sonra ortamın kokusunu değiştirmek için length harika bir tavsiyemiz var. Küçük bir kaseye kahve çekirdekleri koyun ve tam ortalarında bir mum yakın. Çgood enough okısa bir süre içinde odanız buram buram kahve aromasıyla dolacaktır.

PATATES, YAĞ VE TUZ İLE IZGARA TEMİZLEMEYE NE DERSİNİZ?
Tehlikeli kimyasallar kullanmadan ızgaradaki yağ ve kiri çıkarmanın sırrını anlatıyoruz. Izgarayla işiniz bittikten sonra üzerine yağ dökün ve tuz serpin. Ardından on dakika kadar bekleyin ve ızgarayı yarım patates ile ovun. Tüm lekeler kolayca çıkacaktır.

Sevsek de sevmesek de evimizi temizlemek zorundayız ve kimse bunu kolaylaştıramayacağımızı söylemedi. Hangi yöntemleri beğendiniz? Uyguladıklarınız ve diğer bildiğiniz yöntemleri mutlaka yorumlarda paylaşın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.