Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bunları Hepimiz Yapıyoruz, Beynimize zarar veren alışkanlıklar!

18.03.2021
984
Bunları Hepimiz Yapıyoruz, Beynimize zarar veren alışkanlıklar!

Beyin vücuttaki en büyük birimdir, ve en temel kontrol merkezidir. Vucüdün en önemli parçasıdır. O kadar çok bilgiyi depolar ki sorumlulukları çok fazladır.

 

 

Hassas yapısı kolay zarar görebilir ve bu sebeple ciddi sağlık sorunlarına, bazı yan etkilere neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bunlar çağımızda Beyin Hasarına yol açan alışkanlık (nerdeyse hepimiz yapıyoruz)

KAHVALTI ETMEMEK

Bunları Hepimiz Yapıyoruz, Beynimize zarar veren alışkanlıklar! 1
Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğunu devamlı duyuyoruz. Kan şekeri azaltmak isteyenlerde dahil olmak üzere pek çok insan bunu biliyor. Ancak, geceden yenilen yemekten sonra kahvaltıyı atlama beyin için yeterli besinlerin sağlanmasını engelliyor. Bu şekilde beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.

 

 

UYKUSUZLUK
Uzun süren uykusuzluklar hücrelerinin ölümünü hızlandırdı. Uyku stres gün boyunca uygun dinlenme ve onarım vücut sağlar. Bu sebeple, uyku daima öncelikleri arasında olmalıdır.

YÜKSEK ŞEKER ALIMI
Vücuda yüksek şeker alımı olursa, besinlerden gelen faydalı vitamin ve mineralleri organların emmesini engelliyor.Böylelikle kötü beslenme sonucu beyin rahatsızlıklarının gelişmesin yol açacaktır.

AŞIRI YORULMA ZİHİNSEL VE BEDENSEL
Aşırı yeme, kilogram artışı, şişkinlik, düşük benlik saygısı (Düşük benlik saygısı kişinin kendisini değersiz, etkisiz, yetersiz, başarılı hissetmemesi, kendisini sevmemesidir) Bu gibi etkenler beyindeki atardamarların sertleşmesine neden olur.

SİGARA İÇMEK
Bu en kötü alışkanlıklardan birisidir ve diğer tüm yan etkilere rağmen Alzheimer hastalığı gibi erken bunama hastalıkların beraberinde “çoklu beyin küçülmesine” neden olur.

 

 

UYURKEN KAFAYI ÖRTMEK
Garip gelebilir, ancak bu alışkanlık gece boyunca oksijen alımını azaltır, ve uyurken, baş dönmesi ya da hava eksikliği hissetmeyiz. Ayrıca, fazla karbon dioksit Solunması riski vardır.

HASTA OLDUĞUMUZ SIRADA BEYNİ YORMAK

Bunları Hepimiz Yapıyoruz, Beynimize zarar veren alışkanlıklar! 3
Herkesin zamanından yoksun olduğu ve devamlı acele ettiğimiz bir dünyada yaşamaktayız, Çok sayıda insan hasta olduğu sürece dinlenmek yerine, çalışmaya devam etmeyi tercih eder. Bununla beraber hastalık, Vücudumuzun biraz yavaşlaması gerektiğinin işaretidir. Ve beynin dinlenmesi gerektiğinin işaretidir!Bu sebeple hastalıkta çalışmak, beyni zorlamak beyinde hasara neden olabilir ve etkinliğini azaltabilir!

AZ KONUŞMAK
Konuşarak beyinnin gelişimi ve büyümesini destekleyen, zihni geliştirmekte olan konuşmalar yapmalıyız. Müzik, sinema, fotoğraf gibi. Hayal gücümüzü geliştirmeliyiz. Bu da beynin etkiniliğini arttırıyor.

UYARICI DÜŞÜNCELERİN EKSİKLİĞİ
Düşünme beyni genişletir ve işlevini arttırır, bu nedenle bu kuvvetli araç beyni önemli derecede geliştirir ve akılda yeni ufuklar açar. Beynin nevoplastikliği ya zihininizi geliştirmenizi veya beyin küçülmenizi ve ilgi eksikliğinizin azaltılması ve azaltılmış çabalar becerilerinizi ve yeteneklerinizi düşürmenizi sağlar. Dolayısıyla beyin etkili bir araçtır, bu nedenle onu daha da nasıl geliştireceğinizi öğrenmelisiniz ve sizin için mucizeler yapabilir!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.