Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığına İlişkin 10 İşaret

18.03.2021
3.707
Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığına İlişkin 10 İşaret

Zihnimiz hergün tonlarca bilgiyi işler, bedenlerimiz binlerce eylem gerçekleştirir. Bu yoğun tempo nedeniyle vücudunuzun gönderdiği bazı sinyalleri kaçırabiliriz. Ve bu sinyalleri dikkate almamanın sonuçları ciddi olabilir.

 

 

10. Uyku bozukluğu

Uyku problemi yaşayanlar dikkat! - Son Dakika Haberleri
Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, toksinler idrarla vücuttan bütünüyle çıkmaz ve kanda kalır. Artan toksin seviyesi uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu sebeple daha az uyku çektiğinizde, böbrek fonksiyonlarının azalma ihtimali var demektir.

Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar. Uyku apnesi, uyurken nefesin bir ya da daha fazla durmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal nefes alma yüksek sesle geri döndürülür(horlama). Sürekli ağır horlama yaşamaktaysanız,Bu doktora görünme vaktinizin geldiğini gösteriyor.

9. Baş ağrısı, yorgunluk ve genel zayıflık
Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücudumuzda bulunan D vitaminini, kuvvetli kemikleri korumak ve Eritropoietin (EPO) adlı bir hormonu üretmek için dönüştürürler. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Böbrekler düzgün çalışmadığında daha az EPO üretirler. Kırmızı kan hücrelerinin azalması (oksijen taşıyanlar), kaslarınızın ve beyninizin hızlı yorgunluğuna neden olur.

 

 

Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlarda anemi görülür. Normal böbrek fonksiyonlarının % 20 ila % 50’sinde anemi gelişmeye başlayabilir. Yeterince dinlenip uyuyorsanız, ancak buna rağmen yorgunluk, düşük enerji seviyeleri ve genel zayıflık hissetmeye devam ediliyorsa, gecikmeden doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

8. Kuru ve kaşıntılı deriye sahip olmak
Sağlıklı böbrekler, kandaki atıkları ve ekstra sıvıları atarak, kırmızı kan hücrelerini üretmeye yardım eder ve vücudunuzdaki uygun mineral miktarını koruyarak muazzam işler yapar. Kaşıntılı ve kuru cilt, böbreklerin kemik ve böbrek hastalığına neden olabilecek mineral ve besin maddelerinin doğru dengesini sağlamaktaki başarısızlık sinyalini verir.

Uyarı: Kuru ve kaşıntılı cildiniz var ise, daha fazla su içmeye özen gösterin. Unutmayın, kaşıntı için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Bazı ilaçların potansiyel olarak böbrek işlevinize zarar verebilecek maddeler bulunmaktadır.

7. Kötü nefes ve metalik deneyim
Atık kanda biriktiğinde, yiyecek tadını değiştirir ve ağzınızda metalik bir tat bırakır. Kötü nefes kokusu, kan dolaşımında çok fazla toksin ve kontaminasyona sahip olduğunun diğer bir işaretidir. Dahası, et yemekten de vazgeçebilir ve iştahınızı genel itibari ile kaybedebilirsiniz; bu da sağlıksız kilogram kaybına neden olabilir.

 

 

Uyarı: Yiyeceklerin metalik bir tada (zayıf ağız sağlığına karşı alerjilerden) sahip olmasının çeşitli sebepleri vardır . Normal olarak, kabul gören bir sebepten dolayı var ise ağızdaki metalik tat geçici olur. Metalik Tat hala devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.

6. Nefes darlığı

Nefes darlığı hakkında faydalı bilgileri blog sayfamızda bulabilirsiniz...
Böbrek hastalığı ile nefes darlığı arasındaki ilişki , özellikle küçük hareketlerden sonra, iki faktörde kaynaklanıyor. Birincisi, böbrekler düzgün çalışmadığında, vücuttaki ekstra sıvı akciğerlere girer. İkincisi, anemi vücudunuzu oksijenden yoksun bırakır ve bu nefes darlığı ile sonuçlanır.

Uyarı: Böbrek yetmezliği, astım ve akciğer kanseri ya da kalp yetmezliği sebebiyle nefes darlığı yaşanılabilir. Çok az çaba harcadıktan sonra devamlı nefes aldığınızı fark ederseniz hemen doktorunuza danışmalısınız.

5. Ayakta, Ayak Bileğinde ve Ellerde Şişme
Düzgün çalışmayan böbrekler vücudu ekstra sıvılarını dışarıya atamazlar. Bu sıvı, ayak bilekleri, ayaklarınız ve ellerinizde şişmeye sebep olan sodyum retansiyonuna neden olur. Vücudunuzun alt kısımlarının şişmesi kalp ve karaciğer hastalıkları ya da bacak ven sorunlarını de gösterebilir.

Uyarı: Bazen ilaç almak, tuzu azaltmak ve vücudunuzdaki aşırı miktarda sıvı almak şişmeyi engelleyebilir. Eğer yardımcı olmazsa, farklı bir tedaviye ihtiyacınız var demektir.

 

 

4. Sırt ağrısı

Sırt ağrısı neden olur? Aşırı sırt ağrısı nasıl geçer? Evde tedavi yöntemi  - SAĞLIK Haberleri


Böbrek yetmezliği, genelde göğüs kafesinin hemen altında bulunan sırt ağrısına neden olabilir. Kasık ya da kalça bölgesinin önünde hissedilebilir. Sırt ve bacak ağrısı, böbrek kistleri, böbreklerde oluşan sıvı dolgulu keselerden dolayı meydana gelebilir ve bu polikistik böbrek hastalığının bir sonucudur.

Uyarı: Böbrek yetmezliğinden kaynaklı sırt ağrısı yanı sıra, hastalık hissi, kusma, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma var ise, normal sırt ağrısı değil böbrek probleminden kaynaklı bir ağrı söz konusudur, yerel ve aniden olur. Sırt ağrısı yaşamaktaysanız ve ağrı kesici haplar etkisiz ise, doktorunuzu görmeniz gerekiyor.

3. Şiş gözler
Böbreklerinizin filtre sisteminin hasar gördüğüne ilişkin erken bir işaret, göz çevresindeki şişliktir. İdrarda bulunan proteinin başlangıcıdır. Göz çevresindeki şişlik, böbreklerinizin idrar içerisine bol miktarda protein sızdırması ve vücuda dağıtılması ile açıklanabilir.

Uyarı: Vücudunuzda yeterli miktarda dinlenme ve protein alınması konusunda eminseniz, ancak buna rağmen gözlerinizin etrafında şişlik hissi devam ediyorsa, doktorunuza randevu almanızı öneri ederiz.

2. Yüksek tansiyon

Tansiyon düşürme yöntemleri nelerdir? - Yüksek tansiyonu ne düşürür, ne iyi  gelir? Tansiyonu ne dengeler? - Sağlık Haberleri


Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbreklerin atık ve ekstra akışkanları kandan filtreleyen küçük nefronları vardır. Kan damarları hasar görürse kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli oksijen ve besleyici madde alamaz. Bu sebeple yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin önde gelen ikinci nedenidir.

İpucu: Böbrek yetmezliğinizden kaçınmak için yüksek tansiyonunuzu yönetmeyi öğrenin. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine girdiği için folik asit açısından zengin yiyecekleri tüketin bu anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

1. İdrar değişiklikleri
Böbrekleriniz idrarın üretilmesinden ve atıkların atılmasından sorumludur. İdrar sıklığı, koku, renk ve görünümü değişiklikleri dikkate alınmamalıdır. Genel değişiklikler şunları içerir:

Özellikle gece boyunca idrar yapma ihtiyacı arttı. Günde 4 ila 10 kez arasında olan herhangi bir yer normal kabul edilir.

İdrarda kan görmek. Sağlıklı böbrekler, idrar üretmek için kan dolaşımını filtrelemektedir, ancak filtre hasar gördüğünde kan hücreleri idrar içerisine “pırasa” atmaya başlayabilir.
Köpüklü idrar yaşıyor. İdrarın içerisindeki kabarcıklar, özellikle gittiklerine kadar birkaç kez yıkamayı gerektiren kabarcıklar, istenmeyen proteinin idrarda olduğunu gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.