Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı!

17.03.2021
677
Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı!

Dr. Ayça Kaya ‘muhakkak tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı!

+
Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 1
Yapılan araştırmalar, 2002’deki SARS salgınında takviye olarak kullanılacak olan çinkonun SARS COV1 virüsünün RNA polimeraz enzimini etkisiz hale getirdiğini gösterdi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, çinkonun SARS gibi COVID-19’u da önlediğini belirtti. Dr. Ayça Kaya, koronavirüse karşı koruyan ve vücut direncini artırarak hastane yatış oranını düşüren ‘bağışıklık kalkanı’ dediği tarifini paylaştı.

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 3
Koronavirüse karşı vücut direncini artırmak için neler tüketilmesi gerektiğini belirten Dr. Ayça Kaya, ” Her gün 3 porsiyon taze sebze, 2 porsiyon taze meyve tüketilmelidir. Yeterli protein alımını sağlamak adına yumurta, peynir, kırmızı et, hindi/tavuk ve balık dengeli bir biçimde beslenme düzeninde bulunmalıdır. Ayrıca, günde 2 su bardağı süt grubu almak ve ölçülü şekilde tam tahıllı karbonhidrat kaynaklarını tüketmek gerekir. Sağlıklı yağ kaynakları olan zeytin, ceviz, badem, fındık, avokado, çörek otu da yeterli miktarda alınmalıdır. Ayrıca, zencefil, zerdeçal, ada çayı ve kuşburnu çayından da faydalanılabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kanser hastaları ve gebeler bu tip besinlere karşı dikkatli olmalı ve hekimlerine danışmadan tüketmemelidirler.” dedi.

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 5

KORONAVİRÜSE KARŞI BU İKİ VİTAMİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Grip, covid-19 gibi salgın hastalıklara karşı muhakkak alınması gerekli olan vitamin ve minarelleri sıralayan Dr. Ayça Kaya, D vitamini ve çinkonun önemine dikkat çekerek, “Kişinin kan değerlerine bakılarak hangi vitamin ve minerallerin eksik olduğu tespit edilmelidir. Yani bir şahıs için elzem olan takviye diğer kişi için gerekli olmayabilir. Özellikle koronavirüse karşı vücuttaki D VİTAMİNİ ve ÇİNKO düzeylerinin çok önemli bir yeri olduğunu artık net bir biçimde biliyoruz. Dolayısıyla, bunlara özellikle dikkat edilmeli ve kan değerleri düzenli olarak takip edilmelidir. Gereken doz ve periyotlarda, hekimin önerdiği şekilde takviyeleri kullanılmalıdır. Ayrıca, çoğu kişi için elzem olan ve sürekli kullanılmasını önerdiğim takviye omega 3 takviyesidir. Ne kadar doğal ve daha sağlıklı beslenmeye çalışsak da yediğimiz gıdalardan yeterince omega-3 alamayabiliyoruz. Maalesef başta balık olmak üzere tavuk, inek… Gibi omega-3 kaynağı olan hayvanların çoğu doğal beslenme alanlarını kaybettiler. Bu yüzden yeterli omega-3 sağlayamıyorlar. C vitaminine gelirsek, taze sebze ve meyveleri düzenli şekilde tüketen fertlerin takviye kullanmasına ihtiyaç yoktur. Ancak hastalık dönemlerinde bağışıklığı güçlendirmek adına C vitamini takviyesi alınabilir.” dedi.

 

“EVDE KORONAVİRÜS TEDAVİSİ GÖRENLER MUTLAKA BU BESİNLERİ TÜKETMELİ”

Dr. Ayça Kaya, evde koronavirüs tedavisi görenlerin beslenme düzenine çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “Yeterli ve dengeli bir beslenme, bağışıklık sistemimiz üstünde bire bir etkili olduğundan, beslenme düzenimize dikkat etmek, tedavi sürecinde elbette son derece önemlidir. Yeterli protein almak açısından et/yumurta/peynir tüketimi, kollajen açısından kemik suyuyla yapılmış çorbalar ve sebze yemekleri, kefir/yoğurt/turşu/sirke gibi fermente gıdalar ya da ada çayı, zencefil, zerdeçal gibi bağışıklık destekleyici, antioksidan içerikli besinler bu manada yararlı olacaktır.”

 

“DİYET YAPAN, DİYETİNİ ÖDER.”

Koronavirüs sürecinde diyet yapmaktan kaçınanlar ve kilogram alarak bağışıklık sistemini zayıflatanlara önemli tavsiyelerde bulunan Dr. Ayça Kaya, “Ben hep derim ki “diyet yapan, diyetini öder.” Bu salgın döneminde daha da iyi gördük ki… Beslenmemize yalnızca zayıflamak istediğimiz dönemlerde değil, kuvvetli bir bağışıklık ve daha sağlıklı bir hayat için daima özen göstermeliyiz.” dedi.

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 7

Son dakika haberi düzenli şekilde içmenizi öneririm. Her ikisi de hem antioksidan kapasiteleri açsısından bağışıklık sisteminize destek olur hem de metabolizmanızın hızlı çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıca, kefir de bu bakımdan en önemli besin kaynaklarından birisidir. Fermente bir besin olması açısından bağırsak sağlığını, dolayısı ile da bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Aynı zamanda, kuvvetli bir kalsiyum kaynağı olduğundan, metabolizma çalıştırıcı etkisi olduğu söylenebilir.”

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 9

ÇİNKO SARS SALGININI BİTİRDİ! KORONAVİRÜSE KARŞI DA ETKİLİ…

2002’deki SARS salgınında kullanılacak olan çinkonun SARS COV1 virüsünün RNA polimeraz enzimini etkisiz hale getirdiği açıklandı. Çinkonun koronavirüse karşı da bir hayli etkili olduğunu belirten Dr. Ayça Kaya, “Çinko bağışıklığımız için oldukça önemli olan T hücrelerinin sayısının çoğalması üstünde etkili rolü olan eser bir mineraldir. Çinko seviyesi düştüğünde vücut hastalıklara açık duruma gelir. Yapılan araştırmalar çinko seviyesinin Covid 19’a yakalanma oranlarını düşürdüğünü, yakalananların da hastalığı daha az komplikasyon ve hastanede daha az yatış yaparak atlattığını gösteriyor. Tam tahıllar, kırmızı ve beyaz et, yumurta ve deniz ürünleri, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler zengin çinko kaynaklarıdır. Bunların düzenli şekilde alınması önemlidir. Ancak hem bu besinlerin düzenli tüketilmemesi hem de topraklarımızın çinko açısından fakirliği, besinlerden yeterli seviyede çinko alamamamıza neden olabiliyor. Dolayısıyla, gerekirse hekim tavsiyesi ile çinko takviyesi kullanılabilir.” dedi.

Dr. Ayça Kaya ‘mutlaka tüketin’ diyerek açıkladı! SARS salgınını yok etmişti koronavirüsten de koruduğu ortaya çıktı! 11

 

“KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN BU BESİNLERİ TÜKETMEYİN”

Koronavirüsten korunmak isteyenlerin uzak durması gerekli olan besinleri sıralayan Dr. Ayça Kaya, zararlı besinleri şöyle sıraladı;

Aşırı tuzlu gıdalar
Şekerli ve düşük posalı işlenmiş ürünler
Doymuş yağdan zengin gıdalar
MSG gibi tehlikeli katkı maddelerini içeren paketlenmiş ürünler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.