Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız!

16.03.2021
2.717
Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız!

Melaleuca alternifolia adlı çay ağacının yapraklarından ve dallarından çay ağacı yağı elde edilir. 19. Yüzyıl denizcileri tarafından adı konulan bu yağ renksiz ve kokusuzdur.

 

 

Bundan yüzyıllar önce ise, Avustralya’nın yerli halkı olan Aborjinler, bu yapraklardan sayısız şekilde yararlanmışlardır.

Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız! 1

Aborjinler çay ağaçlarını tıbbi amaçlarla kullanmışlardır. Yaprakları ezerek ve antiseptik özelliklerinden faydalanarak cilt problemi, enfeksiyonlar ve ağrılar da dahil olmak üzere pek çok hastalığı tedavi etmişlerdir.

 

 

1920’lerde Avustralyalı bilim insanları çay ağacı yağının iyileştirici özelliklerini araştırmaya başlamışlardır. O zamandan beri bu yağ bütün dünyada gittikçe popüler olmuştur ve şu anda pek çok yerde bulunabilir.
İşte çay ağacı yağını kullanabileceğiniz çeşitli durumlar:

1. ENFEKSİYONLAR VE YARALAR
Bitkinin antibakteriyel özelliği enfeksiyon durumlarını engelleme özelliği olduğu manasına gelir. Sorunlu alana birkaç damla çay ağacı yağı dökün, etrafını sarın ve bir gece bu biçimde bırakın. Bakterileri uzak tutan ve enfeksiyonu engelleyen yağ, cildin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır

2. EGZAMA VE SEDEF HASTALIĞI

Çay ağacı yağı hemde iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Eğer birer damla lavanta yağı, çağ ağacı yağı ve hindistancevizi yağını karıştırırsanız, egzama ve sedefi iyileştirmeye yardım edecek bir karışım elde edersiniz.

Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız! 3

 

3. AKNE
Çay ağacı yağının bir başka yaygın kullanımı ise akne tedavisidir. Bu yağ cilt üstünde çoğalan ve sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldürdüğü için, sorunlu bölgeye sürüldüğünde etkisini gösterir. İki yemek kaşığı bala birkaç damla ekleyip, tedavi etmek arzu ettiğiniz alana bu merhemi sürün. Birkaç dakika sonra yıkayın. Düzenli uyguladığınızda sonuçları göreceksiniz.

4. AYAK MANTARI
Tırnak ve ayak mantarlarını da çay ağacı yağıyla iyileştirebilirsiniz. Tırnaklarınıza yağı birkaç ay boyunca uygulamalısınız; etkilerini yavaşça göreceksiniz. Ayak mantarı gibi durumlarda ise yatmadan önce çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağını karıştırıp ayağınıza masaj yapabilirsiniz.

5. DEODORANT YERİNE KULLANILABİLİR

Mucizeleri Olan Yağ: Daha Önce Hiç Böylesini Duymadınız! 5


Muhtemelen buraya kadar okuduğunuzda çay ağacı yağının ne kadar kuvvetli etkileri olduğunu farketmişsinizdir. Bu yağı hindistan cevizi yağı ve karbonat ile karıştırdığınızda, terlemeyi önleyici, kimyasal içermeyen, doğal bir ev yapımı deodorant yapmış olursunuz.

6. SAÇ VE SAÇ DERİSİ
Çay ağacı yağıyla şampuan da yapabilirsiniz! İster aloe vera, hindistan cevizi yağı veya lavantayla karıştırarak yeni bir şampuan oluşturun; dilerseniz de çay ağacı yağını direk olarak şampuanınız ile karıştırın. Hem kepeğe hem de saç dökülmesine faydası dokunacaktır.

 

 

7. TEMİZLİK
Son olarak, çay ağacı yağı hemde temizlik amaçlı da kullanılabilir. İş bakterilere ve küfe geldiğinde çay ağacı yağı bir hayli etkili olabilir. Tek ihtiyaç duyduğunuz çay ağacı yağı ve su.

Çay ağacı yağını ağızdan almamaya dikkat edin, zehirli olabilir. Aynı zamanda bu yağa karşı alerjiniz olma ihtimali de vardır, o yüzden ilk kez kullanıyorsanız muhakkak dikkatle yaklaşın. Alerjiniz olmadığından emin olduktan sonra bu mucizeyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.