Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Görmezden gelmemeniz gereken 7 cilt kanseri uyarı işareti

Görmezden gelmemeniz gereken 7 cilt kanseri uyarı işareti

Dünyanın en ölümcül cilt kanseri türü olan melanomun erken teşhisi ve tedavisi için erken belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir. Cilt kanserinin erken belirtileri haberimizin detayında.

Görmezden gelmemeniz gereken 7 cilt kanseri uyarı işareti
Cildiniz vücudunuzun en büyük organı ve hemde enfeksiyona karşı ilk savunma hattıdır. Bu nedenle bu denli önemli olan cildimiz ile ilgilenmek büyük önem arz etmektedir.

Cildiniz vücudunuzu kapladığı için, elementlerden ve vücudun dayandığı tüm günlük yıpranmalardan devamlı fiziksel darbelere maruz kalır. Bu tahriş edici maddeler arasında en önemlisi güneş ışınlarına maruz kalmaktır, bu da cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla devamlı dikkat gerektirmesinin bir nedenidir.

Cilt, melanomun en ölümcül olduğu çeşitli kanser türlerinden etkilenebilir. Neyse ki cilt kanserlerini görebiliyoruz. Melanomlu kişilerin % doksan ikisi, çoğu zaman erken teşhis sebebiyle en az 5 sene hayatta kalıyor.

Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır?

Kanserli Ben Belirtileri Neler? Nasıl Anlaşılır?
1- ABCDE belirtileri:

Birçok insanın derisinde daima benler ve çiller gibi lekeler vardır. Ancak potansiyel olarak kanserli bir şeye karşı tetikte olmak için İngilizce bazı sözcüklerin baş harflerinin yan yana gelmesi ile oluşan ABCDE olarak ifade edilen semptomları bilmeniz gerekmektedir.

Kanserli Ben Belirtileri Neler?

 

Kanserli Ben Belirtileri Neler?
Asymmetry (Asimetri): Sıradan çiller ve benler bir hayli yuvarlak ya da ovaldir. Daha çok amip gibi görünen benler kanserli olabileceğinin bir işaretidir.
Border (Kenar): Doğal olarak oluşan cilt lekelerinin çoğunun sınırları pürüzsüzdür. Kenarları pürüzü bir ben görürseniz, dikkatli olun.
Color (Renk): Sıradan cilt lekeleri tek renklidir. Benin rengi homojense yani yalnızca tek renk var ise sorun yok demektir. Düzensiz renkli ben bir uyarı işaretidir. Kahverengi, siyah, kırmızı gibi birden çok renk oluşmaya başlamışsa sorun var demektir.
Diameter (Çap): Bu çiller ve benler, bir kurşun kalem silgisinin boyutundan büyük olmamalıdır. 6 milimetreden büyük benler tümör gelişimi açısından riskli benler olarak düşünülmelidir.
Elevation (E1) (Yükseklik): Kanserler büyür ve renk değiştirirler. Benlerdeki gelişen bir büyüme endişe vericidir.

Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır?

2- Diğerlerinden farklı görünen benler:

Kendi cildinizle ilgili içgüdüsel hisler genelde iyi bir barometredir. Dermatologlar, diğerlerinden farklı görünen herhangi bir büyüme, leke ya da lezyonun incelenmesi gerektiğini önermektedirler.

3- Kalıcı açık yaralar:

İyileşmeyen ya da iyileşip sonra tekrar açılan yaralar, skuamöz hücreli karsinom gibi melanom dışı cilt kanserinin bir işareti olabilir. Melanom kadar ölümcül olmasa da yine de dikkat edilmesi gerekli olan bir cilt kanseridir.

4- Sürekli kaşınan bir cilt:

Kaşıntılı bir cilt çoğu tehlikeliden daha can sıkıcıdır, ancak onları kaşıntıyı gidermeye yönelik tedavi çabalarına direnenler cilt kanseri olabilir. Her iki durumda da kızarıklığı ve kaşıntıyı gideremiyorsanız muhakkak dermatoloğunuza görünün.

5- Kalıcı nodüller:

Siğillere benzeyen ve tedaviye dirençli parlak yumrular ya da benler kanserli olabilir.

6- Pembe benekler:

Kaşıntılı lekelerde olduğu gibi, pembe lekeler tipik olarak kanserli değildir. Yine de kenarları yükselmiş pembe lekeler cilt kanseri belirtisi olabilir.

7- Sebepsiz oluşan yara izleri:

Derideki bir kesik ya da aşınma, iyileşirken yara izine neden olabilir. Ancak sebepsiz yere yara izi gibi görünen bir cilt gerilmesi, bazal hücreli karsinomun büyümesi olabilir.

Cildimizin sağlığı konusunda devamlı tetikte olmalıyız. Vücudunuzda oluşmaya başlayan herhangi bir yeni ben ya da yumru, boyut olarak artmaya ya da büyük oranda değişmeye başladığında bunu bir alarm işareti olarak algılamalısınız. Yıllık dermatolojik muayeneler ile bu problemlerin çoğu erken teşhis edilerek tedavi edilebilmektedir. Ancak cildinizde hızlı değişiklikler fark ederseniz hemen dermatoloğunuza başvurun.

Kanserli Ben Nasıl Anlaşılır Videosu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.