Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi?

14.03.2021
1.358
Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi?

Öncelikle parmaklarımızı ÇITLATTIĞIMIZDA, gerçekte ne oluyor?

 

 

Basitçe anlatırsak; eklem, iki kemiğin birleştiği yer ve eklem kapsülü sıvıyla dolu. Eklemlerimizi her kütlettiğimizde kemikler arasındaki boşluk genişliyor. Eklem sıvısı kemikler arasındaki boşluğu doldurmada yetersiz kalıyor, içerideki basınç düşüyor ve gazla dolu bir kabarcık oluşuyor. Duyduğumuz ses ise bu kabarcık kırıldığında çıkan çıt sesi.

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi? 1

Parmak çıtlatmanın zararlı olduğunu iddia eden çalışmalar olmasına karşın eklemlerde belli bir rahatlama sağlamış olduğu için bu durum pek çok insan için alışkanlık haline gelmiş durumda.

 

 

Eklem kütletmek, parmak kütletmek veya parmak çıtlatmak (nasıl isimlendirmek dilerseniz) o bölgedeki gerilimi rahatlatmak için sıklıkla yapılan bir harekettir. Ancak, çeşitli çalışmalar parmak çıtlatmanın zararlı olduğunu işaret ediyor. Bu makalemizde, neden böyle bir sonuca varıldığını ve çıtlatma sesi çıktığında eklemlerinizde neler olduğunu bulabilirsiniz.

PARMAKLARINIZ NEDEN “ÇITLAR”?
Parmaklarınızı, el ve ayak bileklerinizi veya vücudunuzun herhangi bir bölümünü çıtlattığınız zaman duyduğunuz bu ses eklemlerde bulunan sıvının içerisindeki baloncukların patlaması sonucu oluşur.

Eklemlerin kemikleri birleştiren noktalar olduğunu ve ince bir tabaka halinde “sinoviyal” sıvıyla kaplı olduğunu da unutmamak lazım. Örneğin, bir parmak eklemini çıtlattığınızda, kütlettiğinizde veya esnettiğinizde eklem uçları birbirinden ayrılır.

Eklemlerinizi saran kapsül esner ve genişler, bu şekilde burada bulunan baskı azalır. Bu durum gerçekleştiğinde ise sinoviyal sıvısının içerisindeki çözünen gazlar baloncuk oluşmasına sebep olur. Ardından baloncuklar söz konusu olan çıtlama sesini çıkartarak ‘patlar’.

 

 

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi? 3

Bu gazların sinoviyal sıvının içinde erimesi için yarım saate ihtiyaçları vardır. Bu sebeple bir eklemi kütletip ‘çıtlama’ sesini duyduktan sonra yarım saatlik süre boyunca bunu tekrarlamamanızı öneri ederiz. Sıklıkla karşılaşılan bu alışkanlığın risklerinin belirlenmesiyle ilgili yapılmış çok fazla bilimsel çalışma olmadığını da belirtmek gerekir.

Ancak, parmaklarını sıklıkla çıtlatan farklı insanların artrit veya osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarıyla karşılaşıp karşılaşmadıklarını analiz etme amacı ile çeşitli girişimlerde bulunuldu.

Yapılan çalışmalar neticesinde parmaklarda yumuşak doku zedelenmesi ve bir nesneyi tutmada güçlük çekme gibi deformasyon belirtileri oluştuğu keşfedildi. Bu durumun eklem bağlarının tekrar tekrar ve hızlı bir şekilde esnemesi ve kasılması ile alakalı olduğu düşünülüyor.

Konuyla ilgili esas olan şey şu ki, parmaklarınızı çıtlatmak eklemlerde hareket kabiliyetinde artışa ve bir rahatlama hissi oluşmasına neden oluyor. Bu sebeple de pek çok insan çıtlatmayı günlük bir alışkanlık haline getiriyor. Diğer yandan kimileri ise amacı eklemleri rahatlatmak için kemikleri “düzenlemek” veya “sıraya dizmek” olan Kiropraktör uzmanına başvuruyor. Bu tedavi yöntemini uygulayanlar ağrılarının azalması ve kaslarının yumuşamasıyla beraber kendilerini gevşemiş ve rahatlamış hissettiklerini belirtiyorlar.

 

 

PARMAK ÇITLATMAK KASLARIN ZAYIFLAMASINA NEDEN OLUR?
Bazı araştırmacılara göre eklemlerinizi kütletmenin, özellikle de parmaklarınızı çıtlatmanın belli başlı sonucu kaslardaki zayıflamadır. Ancak bunun fiziksel olarak çok aktif olmayan insanların sıklıkla karşılaştığı bir durum olduğunu unutmamalısınız, çünkü yetersiz aktiviteden dolayı gün içerisinde eklem ve kaslar yalnızca çıtlatma sonucu esner.

Hareketsizlik kas yapısının güçsüzleşmesine neden olur, bu şekilde kaslar yıpranmışlık ve yorgunluk hissi verir. Ve bu biçimde kısır döngü başlar, bir şahıs eklemlerini rahatlatmak için parmaklarını çıtlattıktan kısa süre sonra bunu tekrar yapma gereği duyar.

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi? 5

Bu hareket sıklıkla yapılarak ağrı ve kasılmalar azaltılmak istenir ancak eklemler için doğal olmayan, ters ve uygunsuz bir hareket olduğunun da akıldan çıkarılmaması gerekir. Kasları gevşettiği yönündeki yaygın inanışın tersine, kemikler arasındaki aşınmayı engelleyen doğal bir kayganlaştırıcı olan sinoviyal sıvısının kaybına neden olur.

Bu yalnızca eklem sağlığınızın bozulmasına yol açmakla kalmayıp kemiklerinizin aşınmasına veya kırılmasına bile sebep olabilir. Karşılaşabileceğiniz diğer sonuçlar ise sertlik, problemli bölgede deformasyon, yalnızca dinlendikten sonra geçen keskin ağrılardır.

Bu sorunların en sık görüldüğü grup 40 yaş üstü yetişkinlerdir. Eklemleri kütletme sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar en çok el (parmaklar ve bilekler) ve boyun bölgesinde gözlemlenir. Bu sorunları engellemenin en kısa yolu yaşınızı ve fiziksel durumunuzu da göz önüne alarak egzersiz yapmaktır. Yürüyüş ve yüzme en çok önerilen egzersizlerdir.

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi? 7

Kaslarınızı güçlendiren ve esneklik kazandıran egzersizleri de yapmanız şiddetle öneri edilir, çünkü bu şekilde eklemlerinize zarar vermeden ve zorlamadan her çeşit hareketi yapabilecek dayanıklılığı kazanırsınız.

Otuzlu yaşları geçtikten sonra eklem dokuları esnekliklerini kaybetmeye başlarlar, bu sebeple fiziksel hareketsizlik veya bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süre hareketsiz kalmak gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak daha önemli duruma gelir.

PARMAKLARINIZI ÇITLATMAK ARTRİTE NEDEN OLUR MU?
Birçok insan parmakları çıtlatmanın veya eklemleri esnetmenin artrite neden olup olmadığını merak ediyor. Makalemizde önceden de belirttiğimiz gibi, eğer bu seneler boyunca devam etmekte olan günlük bir alışkanlık haline gelirse teorik olarak kıkırdaklarınıza zarar verebileceği doğrudur.

Bu konu hakkında bilinen en iyi çalışma, sol elindeki parmaklarını 60 sene boyunca günde iki kere çıtlatıp sağ elindekilere ise hiç dokunmayan Dr. Donald Unger tarafından yapılmıştır. Çalışma sırasında parmaklarını her sene inceleyen Dr. Unger, iki elinde de hiçbir deformasyon belirtisiyle karşılaşmadı.

Herkesin Öğrenmesi Gereken Bilgi! Parmak Çıtlatmak Tehlikelimi? 9

Bir diğer çalışma da ise Los Angeles’taki bir huzurevinde bulunan yaşlı 30 insan üstünde yapıldı. Bu çalışmada hayatları boyunca parmaklarını çıtlatan kişilerin osteoartrit sorunu yaşamadıkları gözlendiği.

Üçüncü çalışma ise Detroit’te 45 yaşındaki yetişkin insanlar üstünde yapıldı. Bu çalışma sırasında temel problemin parmaklardaki kavrama kabiliyetindeki düşüş olduğu ve katılanların %80’inden fazlasının parmaklarında şişkinlik oluştuğu keşfedildi.

Bu sebeple parmaklarınızı sürekli çıtlatmanızı öneri etmiyoruz. Ancak yine de zaman zaman eklemlerdeki kasılmayı azaltmak için yapmak o kadar da kötü bir şeymiş gibi görünmüyor.

Umarız parmakları çıtlatmakla ilgili sıkça rastlanan soruların cevaplarını vermişizdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.