Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin

14.03.2021
1.172
Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin

Gündelik diyetinize kolayca dahil edebileceğiniz daha sağlıklı gıdaların bir listesi; Toksinlerden arındırıp vücudumuzu tertemiz yapacak 10 besin.

 

 

1. PANCAR

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 1
Bu oldukça faydalı kök, demir, kalsiyum ve betain denilen antioksidan türü içerir, ayni zamanda betain farklı kırmızı rengini de veriri. Betain hücre yapısını geliştirir ve karaciğerdeki hücreleri onarır ve yeniler (vücudun en temel detoks merkezi). Karaciğer vücudunuzu maruz kaldığınız tüm toksik maddeleri korur, bu sebeple doğal bir detoksifiye sebze eklemek çok yardım edecektir.

İPUCU: TÜM HAYATİ BESİN MADDELERİNİ MUHAFAZA ETMEK İÇİN KIRMIZIMSI PANCARI BUHARLA KAYNATIN. PİŞİRME VE KIZARTMA DA YAN YEMEKLER İÇİN LEZZETLİ SEÇENEKLERDİR. AYRICA BİR SALATA İÇİN RENDELEYEBİLİRSİNİZ (ÇİĞ).
2. SOĞAN VE SARIMSAK

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 3

Her ikisi de karaciğerin en kuvvetli antioksidanlarından bir tanesi olan glutatyon üretimine yardımcı olan flavonoidler içerir. Karaciğerin, sindirim sistemindeki zehirli artıkları filtreleyen detoksifikasyon enzimleri üretmesini teşvik eder. Buna ilave olarak, bu çalışkan organın yükünün bir kısmını alırlar ve kuvvetli antibakteriyel, antiparazitik ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiplerdir.

İPUCU: HERHANGİ BİR DETOKS DİYETİ BU 2 BİLEŞENİ İÇERMELİDİR. ÇİĞ VEYA KIZARTILMIŞ SARIMSAK BİR SALATA İÇİN HARİKA BİR EK OLABİLİR. EV YAPIMI KAVRULMUŞ SARIMSAK SAĞLIKLI BİR BİR DETOKS ATIŞTIRMALIĞIDIR.
3. YEŞİLLİK

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 5


Koyu yapraklı yeşillikler, sindirim sisteminize klorofilin verir. Bu bitki pigmenti, enerjiyi üreten fotosentez sürecinde ışığın tüketiminden sorumludur. Fakat bunun beraberinde toksinler ve diğer serbest radikallerle bağlen temelrak nötr materyaller haline getirilebilir. Vücudumuzda biriken ağır metalleri de temizler.

Klorofil ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücut sıvılarının asiditesinden kurtulmak için vücudu alkalize ederler.

 

 

İPUCU: MODERN GIDALAR ASİTLİK BAKIMINDAN YÜKSEKTİR, BU NEDENLE MUTFAĞINIZIN ISPANAK, LAHANA, BUĞDAY OTU VE DİĞER ORGANİK KOYU YAPRAKLI YEŞİLLİKLERLE DOLU OLDUĞUNDAN EMİN OLUN. PÜRE VEYA MEYVE SULARINIZA BUĞDAY EKMEĞİ EKLEYİN.
4. LİMONLU SU

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 7


Narenciye, sindirim sisteminiz için muhteşemdır, çünkü C vitamini dolu ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu kuvvetli bileşik, toksinlerin suda çözünebilen bir forma dönüştürülmesine yardımcı olmak için karaciğer enzimlerini aktive eder ve durgun bağırsaklara aktiflik sağlar. Bu, tüm vücudunuzdan kolaylıkla yıken temelbildiği manasına gelir.

İPUCU: SABAHLARI BİR LİMON, BİR TUTAM DENİZ TUZU VE BİRAZ BAL VEYA AKÇAAĞAÇ ŞURUBU İLE KARIŞTIRILMIŞ BİR BARDAK ILIK SUYLA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. GÜN BOYUNCA ENERJİ SEVİYENİZİ ARTIRMAK VE DAHA İYİ BAĞIRSAK HAREKETİ VE DAHA İYİ CİLT ALMAK İÇİN BU KARIŞIMI AÇ KARNINA İÇİN.
5. KURU YEMİŞ

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 9
Bademlerin düzenli bir biçimde alınması, karaciğerinizin etrafında biriken yağlı tortuların hepsinden kurtulmanıza yardım edecektir. Cevizler, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca, beyninizin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için de mükemmeldir. Keten tohumları ruh halinizi düzeltir. Öğütülürken, bağırsak yolunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Diğer muhteşem haberde keten iştahı bastırır ve kilogram vermeye yardımcı olur. Ayçiçeği tohumları, kan basıncını normal düzeyde tutan, magnezyum sağlar ve lipolizi hızlandırır.

6. YOĞURT

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 11

Yoğurt probiyotiklerle doludur ve sindirimine yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için parazitler sağlarlar. Temelde, yoğurt, sindirimi kolaylaştırmak ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olmak için en iyi besindir.

İPUCU: “YAĞSIZ” VEYA “AZ YAĞLI” YOĞURTLARI ÇOK ŞEKER İÇERDİĞİNDEN BUNLARDAN KAÇININ. CANLI VEYA AKTİF KÜLTÜRLERİ OLAN YOĞURTLARI TERCİH EDİN.
7. KARAHİNDİBA VEYA YEŞİL ÇAY

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 13
Karahindiba kan dolaşımınızdaki toksinleri ve atıkları süzerek ve filtreleyerek karaciğere yardımcı olur. Yeşil çay siyah çaya kıyasla antioksidanlar açısından daha zengindir. Yeşil çayda bulunan kafein, diüretik etki kazandırarak su tutma özelliğini engelleyerek şişkinliği hafifletir.

İPUCU: BAHÇENİZDEN VEYA SONRAKİ YÜRÜYÜŞ TURUNUZDA KARAHİNDİBA SEÇİNİZ. SOĞUK GÜNLERDE SİZİ SICAK VE SAĞLIKLI KILACAK BASİT VE DETOKS ÖZLÜ BİR ÇAY HAZIRLAMAK İÇİN DEMLEYİN.
8. ZENCEFİL

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 15
Zencefil şişkinliği hafifleten, atık ve kötü toksinlerden kurtaran adete bir hazinedir. Parazit yoksunluğuyla ilişkili gaz ve mide bulantısı için iyidir. Zencefil, mide asidi üretimine yardımcı olur ve iyileştirir; bu da, parazitleri öldürür ve vücudumuzu enfeksiyonlardan korur. Aynı zamanda sindirim sularının akışını sağlar, bu da sindirim sisteminizin daha verimli olmasına yardımcı olur. Bu sihirli kök metabolizmanızı güçlendirir ve tüm gün karaciğer işlevlerini destekler.

İPUCU: ZENCEFİL KULLANMANIN BİNLERCE YOLU VARDIR. BALLI VE LİMONLU ZENCEFİLLİ ÇAYI DENEYİN YA DA PÜRÜZSÜZ İÇECEKLERİNİZE, SALATALARINIZA, ÇORBALARA VEYA PİŞİRDİĞİNİZ VEYA FIRINDA PİŞİRDİĞİNİZ BAŞKA ŞEYLERE EKLEYİN!
9. HAVUÇ

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 17
Havuç glutatyon bakımından zengindir ve en kuvvetli detoks sebzelerinden birisidir . Ayrıca beta-karoten ve A vitamini de bulunmaktadır. Havuçlar büyük kardiyovasküler etkilere sahiptir ve genel bağışıklık işlevlerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

İPUCU: VÜCUDUNUZUN DETOKSUNU GİDERMENİN BİR YOLU, İŞLENMİŞ YİYECEKLERDEN BİR GÜNLÜĞÜNE UZAK DURMAKTIR. 2. HAVUÇ VE DİĞER ÇİĞ SEBZELERİ KARIŞTIRMAK VE GÜNDE BİRKAÇ KEZ TAZE SEBZE SUYU İÇMEK, BOL MİKTARDA TOKSİNLERİN ATILMASINA YARDIMCI OLACAKTIR. BUNA YEŞİL YA DA KARAHİNDİBA ÇAYI EKLEYİN.
10. SALATALIK

Doğal Yollardan Vücudumuzdaki Toksinleri Arındıran 10 Besin 19
Salatalık, faydalarla dolu olmasına karşın, hak ettikleri değeri nadiren alırlar. Böyle bir faydası vücudun sindirim sistemini desteklediği ve karaciğeri temizlediği kesinleşmiştir. Sulu kalmamıza yardımcı olmalarının beraberinde vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur, daha fazla idrar üretmelerine yardımcı olan doğal bir diüretiktir.

İPUCU: SALATALIKLAR ŞİŞKİNLİK VE RAHATSIZ EDİCİ SU TUTMA ORANINI DA DÜŞÜRÜR..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.