Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

DİKKAT! Bu Belirtiler Varsa Gizli Şeker Olabilirsiniz!

14.03.2021
518
DİKKAT! Bu Belirtiler Varsa Gizli Şeker Olabilirsiniz!

Sürekli tatlı yeme isteği duyan, açlık atakları yaşamakta olan, uyuklama, aşırı terleme ve halsizlik şikayetleri olanlar dikkat! Gizli şeker hastası olabilirsiniz.

 

 

DİKKAT! Bu Belirtiler Varsa Gizli Şeker Olabilirsiniz! 1

Son senelerde gizli şeker hastalığından endişe duyanların sayısı arttı. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, gizli şekerin ne olduğunu, nasıl belirti verdiğini ve tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı:

GİZLİ ŞEKER BELİRTİLERİ NELERDİR, NE YAPILMALIDIR?
– Gizli şeker, kalpdamar hastalıkları için normal bireylere göre artmış risk demektir.

 

 

– Bu bireyler daha sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilogram verme yolu ile diyabet riskini azaltabilir.

– Fazla kilogramlular, birinci derece akrabalarında diyabet olanlar, hipertansiyonu olanlar, kan yağları yüksek olanlar, sigara içenler, gebelik diyabeti geçirenler, 4 kilogram üzeri çocuk doğuran bayanlar ve 40 yaş üzeri olanlar risk altındadır.

– Devamlı tatlı yeme isteği, açlık atakları, gündüz uyuklamaları, terlemede artış, halsizlik, aşırı sinirlilik, yorgunluk, genel psikolojik durumda değişiklik gizli şeker belirtileri olabilir.

– Çikolata, helva, pasta, kek, börek, çörek, hazır meyve suyu, bisküvi, bal, reçel, pekmez gibi yüksek kalorili, yüksek yağ ve glukoz içeren besinlerden uzak durulmalı. Sebze, meyve, protein ve yağ içeren gıdalar dengeli tüketilmelidir. Yağ olarak az miktarda zeytinyağı tercih edilmeli, hayvansal yağlar kısıtlı tüketilmelidir.

 

DİKKAT! Bu Belirtiler Varsa Gizli Şeker Olabilirsiniz! 3

 

YÜKLEME TESTİ YAPILMASI ŞART
Gizli şeker tanısında yalnızca açlık ve tokluk kan şekeri düzeyine bakılması yeterli değil. Şeker yükleme testi de yapılması gerekmektedir. Şekerli su içildikten sonra 2. Saatte ölçülen değer 200 mg/dl üzeri ise kişi gizli değil, alenen şeker hastası olmuş demektir. Gizli şeker aşamasında hasta önerilere uyar, kilogram verirse normale dönebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.