Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bamya Sevmiyormusunuz? Bamya Yemeyen Bir Kez Daha Düşünsün!

14.03.2021
2.113
Bamya Sevmiyormusunuz? Bamya Yemeyen Bir Kez Daha Düşünsün!

K vitamini; kemikleri güçlendirir, damar tıkanıklığını önler. K1 ve K2 vitamini kaynağı olan bamya, kereviz, lahana gibi besinleri sofranızdan eksik etmeyin

 

 

Vücudumuzda her vitaminin farklı bir yeri var. A, B, C ve son senelerde D’yi yeteri kadar tanıdık. Peki kanın pıhtılaşmasını sağlamayı başaran, kemikleri güçlendiren, prostat kanserinden korunmada etkili olan K vitamini hakkında ne biliyorsunuz? Ispanak, lahana, pastırma çemeni, soğan ve bamyada bolca bulunan bu yararlı vitaminle ilgili bilinmeyenleri İstinye Üniversite Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Serra Arslan anlattı..

Bamya Sevmiyormusunuz? Bamya Yemeyen Bir Kez Daha Düşünsün! 1

Yaşamımızı daha sağlıklı bir biçimde sürdürebilmemiz için vitaminlere ihtiyacımız var. Bu açıdan hangi vitaminin ne işe yaradığını ve hangi besinde bulunduğunu bilmemiz önemli. A, B, C ve D vitaminin yararları artık nerdeyse herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kanın pıhtılaşmasını sağlamayı başaran ve kemikler için çok önemli olan K vitaminini bir çok kişi tanımıyor.
Vücutta yağda çözülen bir vitamin olan K vitamini, karaciğerde depolanır, bağırsakta üretilir. Bağırsaklardaki parazitler sayesinde ortaya çıkan K vitamini, özellikle uzun vadeli antibiyotik kullanımı sonrasında eksilir.

 

 

K vitamininin doğal olarak bulunan iki formu vardır. K1 vitamini olarak bilinen ‘fillokinon’ yeşil bitkilerden elde edilirken, K2 veya ‘menakinon’ formu ise hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. K3 ise K vitamininin yapay formudur ve yaygın olarak hayvancılıkta kullanılır.

MENOPOZDAKİ KADIN İÇİN ÖNEMLİ
Kanı pıhtılaştıran bu vitamin, kemik yapısını kırılma ve incinme gibi rahatsızlıklardan korur. Olası damar sertliği ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı olur. Kadınlarda menopoz döneminden sonra yaşanan kemik erimesi gibi ciddi sorunları önlemeye yardımcıdır. Özellikle karaciğer kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıklardan korunmada etkilidir.
K vitamininin özellikle kemik erimesi riski olan menopoz sonrası kadınlarda, kemik kırıkları riskini azalttığına ilişkin güçlü veriler bulunur. Sporcularda yapılan çalışmalarda da K vitamininin kemik sağlığına yararlı olduğu gösterilmiştir. K2 vitamini düzeyleri yüksek olan kişilerin kardiyovasküler hastalık risklerinin azaldığına dair yeni bazı çalışmalar da mevcuttur.

KAYNAĞI SOFRAMIZDA!

Vitamin K, yaralanmalara yanıt vermek için gereken besleyici maddedir, normal kan pıhtılaşmasını düzenler. Buna ilave olarak, kalsiyumun vücuda yayılmasına yardımcı olarak, kemik sağlığı için yararlı olabilir; kemik kaybını ve kemik kırığı riskini azaltabilir. Aynı zamanda arterlerin ve diğer yumuşak dokuların kalsifikasyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Vitamin K, hayvansal ve bitkisel kaynaklı çoğu yiyeceğin yapısında vardır. Bunlar şöyle sıralanır:

Bamya Sevmiyormusunuz? Bamya Yemeyen Bir Kez Daha Düşünsün! 3

 

K1 vitamini: Nane, ebegümeci, karalahana, pazı, ısırgan, ıspanak, tere, dereotu, roka, maydanoz, semizotu, Brüksel lahanası, kıvırcık marul, börülce, sarımsak, kereviz, brokoli, uzun yapraklı marul, soğan, bakla, beyaz lahana, kuşkonmaz, bamya, pırasa, fasulye, bezelye, badem, kırmızı lahana, kabak, acur, karnabahar, turşuluk biber, salatalık, sivri biber, dolmalık biber, çarliston biber, patlıcan, domates, kırmızı biber, pastırma çemeni, havuç, balkabağı, siyah-kırmızı turp, sarı biber, şalgam, patates, enginarda bulunmaktadır.

K2 vitamini: Dana, piliç, tavuk, koyun, kuzu, keçi eti, ton balığı, bıldırcın yumurtası, devekuşu yumurtası, kaymak, tereyağı, peynir, pastırma, yoğurtta bulunmaktadır. En zengin kaynakları; ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kahve, çay ve balıklardır. Hayvanların bağırsaklarında parazitler tarafından sentezlenir. İnsanlar da bağırsaklarında ürettikleri bu vitaminden yararlanabilir. Vücudumuz K vitamininin % 50’sini bu yoldan sağlar.

FAZLASI ZARAR VERİYOR
K vitamininin çok fazla alınması, çok ender olmakla beraber, kanın gereğinden fazla pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklığı gibi tehlikeli durumlara, karaciğer fonksiyonlarında deformasyonlara, yeni doğan bebeklerde ise hiperbillirubinemi, yani yeni doğan sarılığına neden olabilir. Ayrıca % kızarıklık, terleme ve göğüs sıkışması meydana gelebilir. Cinsiyet ayırt etmeksizin yetişkinlerin; günlük K vitamini ihtiyacı 1.5-2.0 mcg/kg’dır. Bebeklerin gereksinimi 2.0-2.5 mcg/gün civarındadır.

EKSİKLİĞİ ANTİBİYOTİK KULLANIMI SONUCUNDA GÖRÜLEBİLİYOR
Genellikle insanlarda K vitamini yetersizliğine rastlanmaz. Ancak doğum, kan kaybı, ameliyat gibi aşırı kanama durumlarında, fazla ve devamlı antibiyotik kullanımında gereksinim artabilir.

K vitamini eksikliğinin en çok yaşandığı durumlar; antibiyotik kullanımı sonrası bağırsaklardaki vitamin üretici parazitlerin yok olması, vitaminin emilmesini engelleyen safra kesesi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, hemodiyaliz tedavisi, çölyak hastalığı ve kan inceltici ilaçların bilinçsizce kullanılmasıdır. Bu hastalıklar neticesinde oluşan K vitamini eksikliğinizi bir profesyonel hekime danışarak, kendinin önereceği takviye vitaminlerle giderebilirsiniz.

 

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT!
Burun kanaması – Aşırı adet kanaması – Deride morarma – Diş etlerinde kanama – Kanlı idrar
Homeroid (basur) Bunların beraberinde kemiklerde ağrı ve güçsüzlük K vitamini eksikliği belirtileri içerisinde yer alır. Yeni doğan bebeklerin göbeğindeki kanama da K vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.