Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret

14.03.2021
1.298
Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret

1. BAŞ AĞRISI, BİLİNÇ KARARMASI, DİKKAT EKSİKLİĞİ PROBLEMLERİ

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 1

Baş ağrısı, bilinç kararması ve belirtilen diğer semptomlar yaşam kalitemize ciddi şekilde zarar verebilir. Bu semptomlar stres ya da uyku eksikliği ile ilişkili olabilir, ancak hemde bağışıklık sistemimizde bir işlev bozukluğunun belirtileridir (söz gelimi lupus ya da anemi)

2. AKNE, SEDEF HASTALIĞI, DERMATİT, EGZAMA, KELEBEK DÖKÜNTÜLERİ

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 3
Cilt sorunları çok rahatsızlık verici olduğu olabilir. Normal ilaçlar yardımcı olmazsa, bu işaretlerin hemolitik anemi, sedef, skleroderma ve diğer bozukluklardan kaynaklanabileceğinden bir doktora gitmeyi planlayın.

 

 

3. ALLERJİK ASTIM

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 5


Astımın bağışıklık sistemi bozukluklarıyla ilişkili olabileceği konusunda bazı şüpheler vardır. Bağışıklık sistemi çöktüğünde alerjik astımı etkilediği çoğu araştırmada ispatlanmıştır..

4. YORGUNLUK VEYA HİPERAKTİVİTE

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 7


Bu semptomlar nerdeyse tüm otoimmün (Özbağışıklık) rahatsızlıkları için en yaygın olanlarıdır ve genelde çok büyük bir belirtidir. Normal şeylerin daha fazla enerjinizi aldığını ve enerjinizin birden boşalttığını görebilirsiniz. Veya her şey yolunda olmasına karşın uyuyup uyandığınızda kendisini çok yorgun hissedebilirsiniz..

 

 

5. KAS AĞRISI VE ZAYIFLIĞI, SERTLİK, AĞRI

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 9
Zayıf kaslar ve kas ağrısı , merdiven çıkarken ya da ağır şeyleri taşımak gibi gündelik faaliyetleri olumsuz etkileyebilir. Bu semptomlar gelip geçici olabilir ya da sabit kalabilir, ancak hemde özbağışıklık, hepatit, Hashimoto hastalığı, sedef hastalığı, romatoid artrit ve diğer hastalıklardan kaynaklanabileceği için göz ardı edilmemesi gerekli olan bir işarettir..

6. MİDE KRAMPI, GAZ, ŞİŞKİNLİK, İSHAL, KABIZLIK

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 11
Sindirim problemleri, Çölyak hastalığı, ülseratif kolit, tiroid bozuklukları ve diğerleri gibi hastalıklar bağışıklık çöküntüsü belirtileri olabilirler..

7. KİLO ALIMI VEYA KAYBI

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 13

Bazı bağışıklık sistemi tiroidi etkiler. Bu organ vücudumuzda pek çok metabolik işlemi kontrol eder. Aşırı hormon üretmeye ya da yeterli hormon üretmeye başlamazsa, insanlar kilogram alabilir ya da kilogram verebilir..

8. EL VE AYAKLARDA TİTREME VE KARINCALANMA

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 15
” Titreme ve karıncalanma” gelip geçici ise ve ağrıya neden olmazsa ciddi semptomlar değildir. Haftada birkaç kezden fazla olursa ve diğer belirtileri fark ederseniz, bu daha ciddi problemlerin bir işareti olabilir..

9. SAÇ DÖKÜLMESİ

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 17
Bağışıklık sistemimiz saç foliküllerine saldırmaya başlarsa saç dökülmesine neden olur. Bu durum, derinin iltihaplanmasıyla başlar. Aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki kılları da etkileyebilir..

10. DÜŞÜK DERECELİ ATEŞ

Bağışıklık Sisteminizin Çöktüğünü Yüzünüzden Anlayabileceğiniz 10 İşaret 19
Açıklanamayan bir ateş , başka herhangi bir semptom göstermezse çoğunlukla göz ardı edilir. Ancak bu tedavi edilmesi gerekli olan en zor semptomlardan birisidir. Sorun, bir ateş pek çok hastalığa bağlı olabilir ve bağışıklık hastalıkları bunlardan birisidir..

Bu semptomlardan herhangi birini fark ettiyseniz umutsuzluğa kapılmayın. Bunların başka sebepleri olabilir. Ancak yapmanız gerekli olan ilk şey bir doktora gitmektir. Güvende olmak üzgün olmaktan iyidir!

Bağışıklık hastalığıyla mücadele eden herhangi bir arkadaşın veya akrabanız var mı? Nasıl teşhis edildi? Belirtiler, makalede açıklananlara benzer miydi? Başkalarının farkında olmasına yardımcı olmak için lütfen deneyimdeki deneyiminizi paylaşın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.