Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüksek Tansiyona İyi Gelen 6 Besin

13.03.2021
3.043
Yüksek Tansiyona İyi Gelen 6 Besin

Araştırmalara göre batı tarzı beslenme alışkanlıkları, yüksek tansiyon nedenleri arasında ilk sırada yer almakta. Çin, Brezilya ve Afrika gibi ülkelerde yaşamakta olan insanlar dünya üstündeki diğer insanlara göre çok daha az yüksek tansiyon problemi yaşıyor. Dünya üstünde her sene 7.1 000 000 insanın, yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Peki, siz yüksek tansiyondan korunmak için nasıl besleniyorsunuz? Aşağıda yüksek tansiyona iyi gelen besinleri bulabilirsiniz.

Yuksek_tansiyon_iyi_gelen_besinler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler
#1. Balık
Hayvansal ürünler içerisinde yüksek protein içermesi ve yağ oranının düşük olması sebebiyle en daha sağlıklı besin olarak balık görülmektedir. Diğer besin maddelerine göre Omega-3 yağ asitlerini daha fazla barındıran balıketi kan damarlarında plak oluşumunu engelleyerek yüksek tansiyondan korur.

#2. Keten Tohumu Yağı
Keten Tohumu yağı da aynı balık gibi yüksek oranda Omega-3 yağ asidi içermesi nedeniyle kan damarlarında plak oluşumunu engeller.

#3. Kereviz Suyu
Bir ay içinde, günde 2 veya 3 bardak kereviz suyu içmek yüksek tansiyonu engeller veya kan basıncını normal seviyeye getirir. Ayrıca kerevizin gut hastalığı ve romatizmaveya iyi geldiği biliniyor.

#4. Zeytinyağı
Zeytinyağı hem düşük kan basıncına aynı zamanda yüksek kan basıncına iyi gelerek kan basıncını olması gerekli olan düzeyde tutar. Zeytinyağı ile pişirilmiş yemekleri tüketmek yüksek tansiyonu sizden uzak tutar.

#5. Elma Sirkesi
Elma sirkesi yüksek kan basıncını düşürür. Sabahları düzenli şekilde aç karna 1 barda sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal karıştırıp içerek yüksek tansiyonu engelleyebilirsiniz. Karışımın içerisindeki bal bağırsak fonksiyonlarını düzenli hale getirerek kabızlıktan uzak durulmasını sağlar.

#6. Salatalık
Doğal bir idrar söktürücü olan salatalık, en temel arter damarlardaki yüksek kan basıncını düşürür. 2 hafta boyunca günde 2 salatalık tüketerek yüksek tansiyon problemini en aza indirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.