Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Şeker Hastalarının Doğru Bildiği 5 Yanlış

13.03.2021
1.440
Şeker Hastalarının Doğru Bildiği 5 Yanlış

Diyabetle ilgili tüm farkındalık çalışmalarına rağmen hastaların hâlâ çok sayıda yanlış inanışı var. Oysa hastalıkla ilgili bilgilenmek ve gerekenleri yerine getirmek yaşam kalitesinde ciddi artışa neden olabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Şamilgil şeker hastalarının doğru bildikleri 5 önemli yanlışı şöyle sıralıyor:

 

 

1- ‘HİÇ ŞEKER YEMİYORUM NASIL HASTA OLDUM ANLAMIYORUM?’
Vücudunuza enerji gerektiğinde öncelik karbonhidratlar olsa da yediğiniz her şey şekere dönüşüyor. Gereğinden fazla tüketilen karbonhidratlarla aldığınız lüzumsuz kaloriler, enerjiye ihtiyacınız yoksa yağa dönüştürülür. Bunun sonucundaki kilogram fazlalığı da şeker hastalığına yatkınlığa neden olur.

2- ‘ENSÜLİN KULLANMAK HASTALIĞIMIN KÖTÜYE GİTTİĞİ ANLAMINA GELİR’

Şeker Hastalarının Doğru Bildiği 5 Yanlış 1
Ensülin doğal bir hormondur, bütün yediklerinizin enerji olarak kullanımı bu hormona bağlıdır. Yapılan diyet ve egzersize uyumlu olacak biçimde bilinçli ensülin kullanımı, şeker hastalığının hasarlarını yavaşlatmakta ve hatta önlemektedir.

 

 

3- ‘ÖLÇÜME GEREK YOK ŞEKERİN HANGİ DÜZEYDE OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM’

Şeker Hastalarının Doğru Bildiği 5 Yanlış 3
Birçok hasta bunu iddia etse de araştırmalar tam aksini gösteriyor. Şeker iniş çıkışlarını doğruya yakın tahmin eden hasta sayısının ise çok az olduğu biliniyor. Ancak şekerin ani düşmesine bağlı soğuk terleme, uyuklama, aşırı halsizlik ve baş dönmesi fark edilen belirtiler arasında dikkat çekiyor.

4- ‘ÇOK YERSEM FAZLA ENSÜLİN YAPIP ŞEKERİ YOK EDİYORUM’
Bu ifade de yanlış. Aslında şeker yok olmuyor. İhtiyaç fazlası yağa dönüştüğü için, yeme düzeninizi bozmamanız ve egzersizi aksatmamanız gerekmektedir. Kas kitlenizi artırmak şeker depolama kapasitenizi fazlalaştırıyor ve ensülin ihtiyacınızı azaltıyor.

5- ‘KENDİME DİKKAT ETSEM DE ŞEKER HASTALIĞI NASILSA YAPACAĞINI YAPACAK’
Son yıllardaki tedavi seçeneklerinin dışında; egzersiz, diyete uyum, sigara vb. Zararlı etkenlerden uzak yaşam biçimi değişiklikleri, şeker hastalığının zararlarını ve ömrü kısaltıcı etkilerini önemli oranda engelliyor. Bu durum diyabet hastaları için de daha sağlıklı bireylere eşdeğer yaşam kalitesi sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.