Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Tüketilmesi Gereken 5 Gıda

13.03.2021
1.882
Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Tüketilmesi Gereken 5 Gıda

Saçlarının her mevsim daha sağlıklı ve parlak olmasını isteyenler… Unutmayın! Beslenme alışkanlığınız da saçlarınızı etkiliyor. O yüzden ne yiyip ne içtiğinize dikkat edin. Özellikle K ve C Vitaminleri, protein ve kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketildiğinde, saçlar daha kuvvetli ve parlak oluyor. İşte sağlıklı saçlar için 5 besin;

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Neler Yemeliyiz?
1. Somon
Omega-3 ile yüklenmiş somon, B12 vitamini ve demir içeren protein kaynağıdır. Kuru kafa derisinin Omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır.

Somon Baligi

2. Karalahana ve Ispanak
Karalahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, K ve C vitaminleri ile kalsiyum içerir. Bu da saçların daha sağlıklı ve kuvvetli olmasına yardımcı olur. Yüksek oranda su içeren sebzeler, saça nem kazandırarak daha yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Karalahana

3. Yeşil Mercimek ve Kuru Fasulye
Protein zengini bir baklagil olan yeşil mercimek ve kuru fasulye, çok miktarda demir, çinko ve biotin içerir. Biotin eksikliği saçların kırılmasına neden olur. Yüksek protein saçların daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olur.

yesil mercimek

4. Avokado
E, C ve B6 vitaminlerini içerir. Güçlü bir antioksidan kaynağı da olan bu meyve, hücrelerin zarar görmesini engeller ve yaşlanmayı da geciktirir.

avokado

Avokado

5. Havuç
Sağlıklı saç derisi için gereken A vitamini için havuç kusursuz bir kaynaktır. Salatanıza havuç eklemeyi unutmayın.

 

Havuc

havuc

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.