Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Koah Hastalığını Kökten Kazıyan Balon Yöntemi!

12.03.2021
2.120
Koah Hastalığını Kökten Kazıyan Balon Yöntemi!

KOAH HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BALON YÖNTEMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zayıf hava akışının görüldüğü obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı, öksürme ve balgam üretimidir. Kronik bronşit sahibi insanların çoğu hemde KOAH hastasıdır.

 

 

KOAH hastalığının tedavisinde kullanılacak olan balon yöntemini Zahide Yetiş’le programında anlatan Prof. Dr. Yalçın Karakoca şunları söyledi: “Yaklaşık 25 senedir akciğer kanserlerinde bronş açma tedavisi üzerine uzmanlığım var.

Bronşları tıkanmış bir akciğer kanseri hastasında, bronş açma işi yaparken, bronş içinde köpürme fark ettik. Bu köpürmenin, acaba cihazların temizlenmemiş olma ihtimali ile alakalı olabileceğini düşündük. Cihazları tekrar temizlettik, tekrar kullandık, daha fazla köpürme oldu.

 

 

Koah Hastalığını Kökten Kazıyan Balon Yöntemi! 1

Köpüren yerlerden biyopsiyle örnekler aldık. Biyopsilerin incelenmesi neticesinde kronik bronşitin tedavi edilebileceğini keşfettik. 2010 senesinde keşfettik ve ilk hastamız, bir doktor arkadaşımızın teyzesiydi. Kendisine yoğun bakımda, ölmek üzereyken işlem yapmıştık. Şu an çok iyi durumda, altı yıl geçti.

Akciğerimizde yüzlerce baca var. Sigara içenlerde de bu bacalar tıkanır.

Kiminde % 20, kiminde % 40, % 90, % 99 tıkanır. En son solunum yetmezliği tam tıkanıklıkla ortaya çıkar ve hasta ölür. İlerlemiş KOAH hastaları veya ilerlemek üzere olan KOAH hastalarında veya ağır astımlar da aynı kategoriye girer.

Bronş tıkanıklığını bütünüyle mekanik bir teknikle yani açılıp kapanan bir kazıma sistemi ile ortadan kaldırdık. Ve bunu akciğer kanserini tedavi ederken, tesadüfen keşfettik diyebilirim. Aldığımız biopsilerden sonra kronik bronşitin tedavi edilebildiğini gördük.

 

Koah Hastalığını Kökten Kazıyan Balon Yöntemi! 3

 

Yaptığımız çalışmaları yurtdışında yayınladık. Ve KOAH’ın geri dönülebilir bir hava yolu tıkanıklığı olduğunu ortaya koymuş olduk. Yöntemin hiçbir riski yok. Hastanın kendisine ait riski dışında, eğer hasta 90 yaşındaysa ve kendisine ait kardiyak riskleri var ise, tabii ki risk var ama işlemin kendisine ait bir riski yok.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.