Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? En Çok Kimlerde Görülür?

12.03.2021
1.402
Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? En Çok Kimlerde Görülür?

Bağırsak kanserinin yaşlı insanlarda görüldüğü düşünülüyor ancak yapılan araştırmalar, bağırsak kanserini tetikleyen asıl faktörleri ortaya çıkardı.

 

 

Son günlerce sayısız gence bağırsak kanseri teşhisi konuluyor. Yapılan araştırmalara göre 1980-1995 seneleri arasında doğan Y kuşağında rektal tümör görülme oranı daha yaşlılardan dört kat daha fazla.

Kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan hastaların onda üçü 55 yaşının altında. Sebebine bakılırsa bu bulgu hiç de şaşırtıcı değil. Bağırsak kanserinin Y kuşağını etkilemesinin nedeni sağlıksız beslenmeleri ve hareketsizlik.

Araştırmacılar, bu jenerasyon arasında sindirime bağlı hastalıkların yaygın olduğu konusunda uyarıyor. Asıl tehlikeli olan ise bu hastalıkların orta yaşlardan sonra görüldüğü düşünerek gençlerin gerekli testleri yaptırmaması.

 

 

Dr. Rebecca Siegel, bu sonuçların doktorlar ve gençler için bir uyarı niteliğinde olduğunu söylüyor. Bununla beraber gençler arasında yayılan trendlerin çeşitli sağlık sorunlarını tetiklediği konusunda uyaran Siegel, daha sağlıklı beslenme ve aktif bir hayat tarzı konusunda fertlerin bilinçlendirilmeleri gerektiğini savunuyor.

BAĞIRSAK KANSERİNİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Bağırsak kanserinin asıl nedeni bilinmemekle beraber riski arttıran bazı faktörler söz konusu. Bunlardan bazıları;

Yaş: 10 vakadan dokuzu 60 yaş ve üzeri kişilerde görülüyor.

 

 

Beslenme: Kırmızı et ve işlenmiş et bakımından zengin, lif bakımından düşük bir diyet riski arttırır.

Kilo: Fazla kilolu ya da obez kişiler arasında bağırsak kanseri daha yaygın.

Egzersiz: Hareketsizlik bağırsak kanserini tetikliyor.

Alkol ve sigara: Fazla alkol tüketimi ve sigara bağımlılığı bağırsak kanserine yol açıyor.

Aile: 50 yaşının altında yakın bir akrabanızda bağırsak kanseri var ise siz de risk taşıyorsunuz.

 

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir? En Çok Kimlerde Görülür? 1

Bağırsak kanseri belli başlı semptomları: Dışkıda kan, Tuvalete gitme sıklığınızda değişiklik, İshal, Karın ağrısı..

KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ
Kolon kanserinin belirtileri kolonun anatomik yapısına göre değişiklik gösterir. Çıkan kolon yani sağ kolon ve inen kolon sol kolon ve kolonun sol kısmı biçiminde genelde farklı belirtilerle kendini gösterir. Çıkan kolon geniş bir yapıya sahibi olduğu için tümör orada tıkanıklığa genelde neden olmamaktadır.

Bu yerleşen kitle orada kanamaya neden olabilir, gaitada gizli kanla kendini gösterebilir veya görünür bir kanla kendisini gösterebilir. Bu kanamanın uzun süreli olduğu takdirde de anemi yani kansızlık olarak tanımladığımız halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çarpıntı, ellerde ayaklarda üşüme gibi belirtiler mevcutsa, özellikle de 50 yaşın üstündeki kişilerde muhakkak kolon tümörü ekarte edilmelidir.

Sol kolona geldiğimizde, sol kolon sağ kolona göre daha dar bir anatomik yapıya sahiptir ve burda da daha çok tümör tıkanıklığa neden olarak kişilerin şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Özelliklede daha aşağı inen kolon kalın bağırsağın sol kısmında tümör yerleştiği takdirde sanki bu tümör beyin tarafından dışkılama hissi oluşturmaktadır ve devamlı büyük abdeste çıkma isteği içerisinde olup fakat çıkamadığını dile getiren kişilerde inen kolon veya inen kolonun sol kısmındaki tümörler akla gelmektedir.

BAĞIRSAK KANSERİNDE EN BELİRGİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Rektum dediğimiz yine bu kalın bağırsağın sol kısmındaki anatomik yapıda da kanamalarla veya gözle görülür kanamalarla tümör kendini gösterebilir. Rektum tümörlerinin üçte biri hastalarda hemoroid dediğimiz halk arasında basur olarak tanımlanan hastalıklar sebebi ile devamlı tedavi görüldüğünü görmekteyiz.

Bu yüzden büyük abdestte kanama şikayetiyle başvuran hastaların muhakkak tümör açısından değerlendirilmesi gerekir. Kolon kanserinin diğer belirtilerinde ise dışkıda şekil değişikliği olması, tümöre bağlı şekilde keçi pisliği biçiminde dışkılama veya ince dışkılama, ishal, kabızlık gibi dışkılamanın devamlı özellik değiştirmiş olması, kitleye bağlı karın ağrısı olması gibi belirtilerde eklenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.