Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yağları En Hızlı Yakan Su

11.03.2021
972
Yağları En Hızlı Yakan Su

Kilo vermek çoğu zaman sinir bozucu bir iş olabilir. Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli bir egzersiz programı yürütmek zahmet isteyen bir iş. Spor salonunda saatlerinizi harcıyorsunuz ama eve gelip tartıya çıktığınızda bir gelişme göremiyorsunuz. Bu durum yaşandığında insanlar genel olarak onlara ihtiyaçları olan etkiyi gösterebilecek pahalı ürünlere yöneliyorlar. Ama o kadar para harcanmış olmasına karşın sonuç yine aynı kalıyor.

 

 

O halde yeni ve masrafsız bir yöntem denemeye ne dersiniz? Mesela zencefil suyu. Zencefil kaslarda oluşan iltihabı azaltma gibi tıbbi amaçlarla kullanılmasıyla bilinir. Yapılan bir araştırmada, hergün zencefil takviyesi alanların egzersiz yaptıktan sonra daha az kas ağrısı yaşadıkları görülmüştür.

Gingerol maddesinin vücut ağırlığı değişikliğine olan etkilerini araştıran bir çalışma yapılmıştır. Araştırmacıların bulgularına göre; vücudunuza zencefil önerisi yaptığınızda, vücut ağırlığını, glukoz seviyelerini ve insülini azaltarak obeziteyi bastırabiliyorsunuz. Buna ilave olarak, zencefilin içinde bulunan fenolik bileşenlerin de sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesine yardımcı olduğunu görülmüştür.

Zencefil suyu sadece kilogram vermenizi sağlamaz, insan sağlığına başka faydaları da vardır. Eğer mideniz bulanıyorsa, zencefil suyunun yardımı dokunabilir. Bir kanser destek dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, zencefil takviyelerinin kanser hastalarında kemoterapi yüzünden oluşan aşırı mide bulantısını azalttığı görülmüştür. Zencefil suyunun vücuda olan faydalarını sizler için derledik:

 

Yağları En Hızlı Yakan Su 1

 

İLTİHAP SÖKÜCÜ ETKİSİ

Yağları En Hızlı Yakan Su 3
Daha önce de sözettiğimiz gibi, zencefilin iltihap sökmedeki etkisi büyüktür. Zencefil suyu içmek iltihabı, eklem şişliğini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Dahası, 74 gönüllünün katılmış olduğu bir üniversite araştırmasında, zencefil takviyesi almanın egzersiz ağrılarını %25 oranında azalttığı görülmüştür.

GRİBİ RAHATLATIR

Yağları En Hızlı Yakan Su 5

Grip veya nezle olduğunuzda zencefil çayı içmeniz öneri edilir. Zencefil çayının terletici özelliği vardır. Bu da vücudunuzun kendini sıcak tutmasını sağlar.

REGL AĞRILARINI HAFİFLETİR
Sürekli regl ağrısı çeken bayanlar için en büyük yardımcılardan birisi de zencefildir. Yapılan bir araştırmaya göre zencefil regl ağrılarını azaltmada Ibuprofen ve mefenamik asit kadar etkili oluyor. Aynı zamanda zencefilin regl ağrılarının yoğunluk süresini de azalttığı görülmüştür.

Yağları En Hızlı Yakan Su 7

ZENCEFİL SUYU TARİFİ
MALZEMELER
1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
1 salatalık
1 limon
1 lime
1-2 nane yaprağı
700 ml su
HAZIRLANIŞI
Salatalığı soyun ve ince ince dilimleyin. Sonra limon, lime ve zencefili de aynı şekilde dilimleyin. Bütün malzemeleri 2 litre suya nane yapraklarıyla beraber ekleyin. Gece boyunca buzdolabında bekletin. Her gün 3 bardak, özellikle sabahları aç karnına ve yemeklerden önce için.

ZARARLARI
Tıpkı tüm bitki ve ek gıdalarda olduğu gibi, daima bunları tüketmeden önce ortaya çıkabilecek rizikolar konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Zencefilin yan etkilerinin her ne kadar nadir görüldüğü belirtilse de mide yanması, mide fesadı, ağız yanması ve hazımsızlık gibi yan etkileri görülmüştür. Aynı zamanda günde dört gramdan fazla zencefil tüketilmesi önerilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.