Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sivilcelerden Kurtulmak İçin En Etkili 10 Doğal Yöntem

11.03.2021
2.673
Sivilcelerden Kurtulmak İçin En Etkili 10 Doğal Yöntem

Sivilce her yaştan insanda ortaya çıkabilecek bir cilt problemidir. Özellikle ergenlik döneminde ve genç yaşlarda sıklıkla görülen bu problemin tedavisi için pek çok ilaç ve doğal yöntemler geliştirilmiştir. Bu problemin temelinde yağ yatmaktadır. Yağlanan ciltteki gözenekler tıkanarak cildin iç yapısının hava almasını engeller. Hava sirkülasyonu gerçekleşmeyen deriye yerleşen mikroplar gözeneklerin tıkandığı bölgeler de yani yağla kaplanan bölgede sivilce oluşumuna sebebiyet verir. Sizler için hazırladığımız yazımızda sivilcelerden kurtulmanıza yardım edecek 10 öneriyi okuyabilirsiniz.

Sivilceleri yok eden doğal yöntemler

Sivilceleri Yok Eden Doğal Yöntemler

 

sivilceleri yok eden doğal yöntemler
1. Cilt Temizliğinize Özen Göstermek
Cildiniz her zaman temiz olmalıdır. Çok fazla tahriş etmeyecek şekilde cildinizi günde en az üç defa ılık suyla yıkamalı ve temizlemelisiniz. Besleyici etkileri olan bitkisel cilt temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kimyasal ürünleri, sabunları cilt temizliğinde kullanmanız kısa kısa zamanlı etki etse de uzun sürede sizi memnun etmeyecektir, kullanmamanızı öneri ederiz.

2. Stresten Uzak Durmak
Stres sivilce oluşumundaki en büyük faktörlerin başında geliyor. Özellikle de ergenlik döneminde ve genç yaştaki insanların stres içinde olması hızlı bir biçimde sivilceye dönüşebiliyor. Stresi bir hayli düşük seviyeye düşürmek için çabalayın ve düzenli uykuya özen gösterin.

3. Taze Meyveler Tüketmek
Taze meyve tüketmenin yararları saymakla bitmiyor. Sivilce problemlerinizi azaltması bunlardan yalnızca bir tanesi. Meyvelerin özünde bulunan bolca C vitamini sivilcenin azalmasında, cildin canlı ve parlak görünmesinde büyük etki ediyor.

4. Kabartma Tozu
Kabartma tozu kolayca ulaşabileceğiniz ve kullanışlı bir sivilce tedavi aracıdır. Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir paket kabartma tozunu karıştırarak cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Maskeyi bir saate kadar yüzünüzde bekletin ve yıkayın. Bu yöntem hem sivilcelerinizi azaltacak hem de cildinizde kalan sivilce lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

5. Yumurta
Yumurta sivilceyi azaltmak için kullanabileceğiniz diğer yöntemlerden birisidir. Bir adet yumurtayı kırıp sarısı ve beyazını ayırın. Yumurtanın beyazını yüzünüzdeki sivilceli bölgeye uygulayın ve kuruması için 5 dakika bekleyin. Tamamen kuruyunca yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi günde iki sefer olmak üzere, güne başlarken ve gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Sonuçlarına sizde şaşıracaksınız.

6. Diş Macunu
Diş macunu dişlerimizi temizlemesinin ve korumasının yanında sivilcelere uyguladığımız zaman büyük ölçüde yok olmalarının önemli bir etkeni. Gece yatmadan yüzünüzdeki sivilceye diş macununu uygulayın ve sabah kalktığınız zaman sivilcenin yok olduğunu kendiniz görün. Diş macunu sivilcenin içerisindeki sulu maddeyi absorbe ederek sivilcenin kurumasını sağlıyor ve kuruyan sivilce yok oluyor. Cildinizde hafif tahrişe sebep olabilir. Uygulamaya takiben yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

7. Limon Suyu
Limon suyu nerdeyse her evde bulunmaktadır. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılacak olan en iyi doğal yöntemlerden birisidir. Limon içeriğinde bolca antioksidan, doğal meyve asidi ve cilde yararlı mineraller içerir. Bu maddeler ciltteki ölü deri hücrelerini canlandırır. Limon suyunu bir parça pamuk vasıtası ile sivilceli bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayın ve bu uygulamayı günde iki sefer tekrarlayın.

8. Sarımsak ve Karanfil
Sivilcelerin içerisinde bulunan sıvının mikroplardan oluştuğunu yazımızın başında söylemiştik. Doğal bir antibiyotik görevi yapan sarımsak ise bu mikropların yok olmasında ve sivilce tedavisinde kullanılacak olan belli başlı yöntemlerden biri. Aynı şekilde karanfilde cilt döküntülerinin tedavisinde kullanılmaktadır. İlk olarak biraz karanfil ve dövülmüş sarımsağı karıştırın. Ellerinizin steril olmasına özen gösterin. Hazırladığınız karışımı sivilceli bölgeye uygulayın ve kuruyunca biraz bekleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. 2, 3 gün içerisinde neticelerini göreceksiniz.

9. Bal
Genellikle balın yalnızca yenildiğini ve yararlı olduğunu biliriz. Ancak bal cildimize de değişik bir katkıda bulunup istenmeyen sivilce ve akneleri tedavi ediyor. Balın içeriğinde bolca antioksidan bulunabilir. Ayrıca antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle balı cildinize uyguladığınızda olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır.

10. Gül Suyu
Cilt kırışıkları, cilt lekeleri ve sivilcelerin tedavisinde kullanılacak olan gül suyu, doğal tedavi yöntemlerindendir. Gül suyu uygulanmış olduğu bölgeyi derinlemesine temizler ve akne oluşumunu engeller. Gül suyunu pamuk vasıtası ile cildinizdeki problemli bölgelere tahriş etmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Sizlere sivilceleri azaltmanız ve onlardan kurtulmanızı sağlayacak sıkça kullanılacak olan doğal tedavi yöntemlerini aktardık. Bunların beraberinde sivilcelerle baş edemiyor ve bu tedavilerden de faydalanamıyorsanız, daha sağlıklı ve kontrol altında bir tedavi için doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.