Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Metabolizmayı hızlandırmak yaşlandırıyor

10.03.2021
487
Metabolizmayı hızlandırmak yaşlandırıyor

Zayıflamak uğruna metabolizma hızının arttırılmasının çabuk yaşlanmaya yol açıyor. Dr. Fevzi Özgönül, “Benim metabolizmam çok yavaş, dolayısı ile kilogram almamın sebebi de bu denir. Fakat bu yavaş metabolizmayı lüzumsuz yere hızlandırdığınızda daha hızlı yaşlanıp, mevcut yaşınızdan daha yaşlı bir görüntü alabilirsiniz. Ayrıca tüm organlarınızın da daha hızlı yaşlanması ve ömrünüzün kısalması tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz” dedi.

 

 

Metabolizma hızının kişinin hiç bir fiziksel aktivite yapmadan yalnızca organlarının çalışması için gereken enerji miktarı ile bağlantılı olduğunu dile getiren Dr. Özgönül, “Hiç hareket etmeyip tüm gün evde oturur vaziyette dursak bile kalp, akciğer, karaciğer, sindirim sistemi gibi tüm organlarımızın çalışması için enerji ihtiyaçları devam etmektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak yaşlandırıyor 1

Kalbimiz atmaya, akciğerimiz soluk alıp vermeye, sindirim sistemi faaliyetine devam etmeye, bedenimiz kendini belli bir ısıda tutmaya devam etmek mecburiyetindedır. Tüm bu faaliyetler içinde enerjiye ihtiyaç vardır ve bu olaya bazal metabolizma hızı denir. Çocukluk çağında bir taraftan da büyüme işlevi olduğu için, bazal metabolizma hızı daha fazladır.

 

 

Yaş ilerledikçe artık büyüme ve gelişme yavaşladığı hatta durduğu için metabolizma hızı biraz daha azalabilir, hatta hanımlarda menopoz sonrası çok daha azalır. Bazal Metabolizma hızını, kırmızı ışıkta duran araçların harcadığı benzin gibi düşünebiliriz. Eğer yokuş yukarı bir kırmızı ışıkta duruyorsak ve frene basmadıysak, geriye kaymamak için daha çok benzin harcamak mecburiyetinde kalırız ( çocukluk çağındaki gibi )” ifadelerini kullandı.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK YAŞLANMAYA NEDEN OLUYOR
Kilo verilmesi için metabolizmanın hızlandırılmasının gerektiği gibi bir yanlış inanışın olduğunu kaydeden Dr. Özgönül, “Bu sebeple diyetlerin yanında metabolizmamızı hızlandıracak bazı kürler de eklenmesi ile, metabolizmamızı hızlandırmaya çalışırız. Bu aynı motor devri yükseltilmiş bir aracın kırmızı ışıkta daha çok benzin harcamasına benzer. Unutulmaması gerekli olan lüzumundan daha yüksek bir devirde çalışan motorun yıpranmasının da daha hızlı olacağıdır. İnsan bedeninde de aynı şey mümkündür.

İnsan bedeni yapısına uygun bir metabolizma hızında çalışırken, onu bazı kür veya takviyeler ile daha hızlı çalıştırıp daha çok enerji harcar hale getirirsek, hemde daha hızlı yaşlanmasına ve ömrünün kısalmasına da neden oluruz. 2009 senesinde kromozomların ucunda telomer adı verilen bir parçacık bulundu ve bu parçacık her hücre bölündüğünde kısalır.

Belli bir kısalığa geldiğinde yani daha fazla kısalamadığında, ölüm meydana geldiği kanıtlandı ve bu buluş Nobel ödülünü de yanı sıra getirdi. Ömrümüzü belirleyen parçacık olarak görülen bu kısım, metabolizması hızlı çalışanlarda daha hızlı kısaldığı için, zayıflamak için metabolizmamızı hızlandırdığımızda, esasında bir yandan ömrümüzü de kısalttığımızı düşünmeliyiz” diye konuştu.

 

 

Dr. Fevzi Özgönül, “Bu sebeple çağımızda artık diyet ile kaloriyi kısıtlamak ya da metabolizma hızını arttırarak daha çok enerji harcayarak kilogram kaybetmek, hem bedenimizde tahribat yapmış olduğu hem de kolaylıkla geri alabileceğimiz kilogramları verdirdiği için, şüphe ile yaklaşılan zayıflama yöntemleri olmaya başladı.

İkinci beyin, sindirim sistemini güçlendirerek kilogramlardan kurtulmak daha mantıklı görünmeye başladı” biçiminde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.