Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği

09.03.2021
1.457
Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden birisidir ve bunun çözümü için nerdeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler daima bizim için yeni ev aletlerini icat ederler hatta artık uzaktan bile kontrol edilebilen bir tür çamaşır makinası bile var ama hala bu süreç hiç keyifli değil. İstatistiklere göre, bayanlar yaklaşık olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor. Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı kolayca kurutmak için harcamış olduğunuz zamanı büyük oranda azaltabilecek bazı hileleri paylaşacağız.

 

 

1. ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ TEMİZLEMEK İÇİN GARGARA KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 1
Çamaşır makinelerinin, olması beklenen düzeyde çalışmaya sürmesi için düzenli şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Bunun için satın alabileceğiniz özel deterjanlar vardır, ancak normal bunun yerine ağız gargaralarını da kullanabilirsiniz. Bu işlem için; yalnızca deterjanı çamaşır makinasıne koyduğunuz ve tam yıkama döngüsünü başlattığınız alana yarım bardak ekleyin. Bu, mantar, küf ve zararlı parazitler yok edilecektir.

2. ÇORAPLARI YIKARKEN ÖZEL TORBALAR KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 3

Pek çok kişinin çorapları çamaşır makinasınde gizemli bir biçimde kayboluyor, bunun için bilim insanları Simon Moore ve Geoff Ellis bu gizemi açıklayan bir formül geliştirdiler. Ancak tecrübeli ev hanımlarının da bir yöntemi var; her aile üyesi için çorapları yıkamak amaçlı küçük, özel çantalar almanızı öneri ediyorlar. Bu durumda, kayıp çorap problemi herhangi bir güçlük olmadan çözülecektir.

3. ÇAMAŞIRLARINIZI BEYAZLATMAK İÇİN ÇAMAŞIR MAKİNENİZE BİR MİKTAR ASPİRİN HAPI KOYUN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 5


Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter lekeleri sebebiyle beyaz giysileri giymekten kaçınmayı ister. Artık güzel, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır makinasıne koyabilirsiniz , salgılanan asit sebebiyle beyazlarınızı beyazlatmanıza yardımcı olabilir. En sevdiğin beyaz gömleğe ulaş ve sarı ter lekelerinin geçmişte kaldığını gör!

4. GİYSİLERİNİZİ ÇOK FAZLA KURUTMAYIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 7

Kumaşın ısıl darbeye dayanıklı hale gelmesi sebebiyle, gerektiğinden daha uzun süre kurutulan elbiseleri ütülemek çok zordur. Bazı çok zor durumlarda, bir buharlı ütü bile size yardımcı olmaz. Nemli giysileri ütülemek daha kolaydır. Kıyafetlerinizin aşırı ısındığı durumlarda üzerlerine biraz su serpiştirin.

5. KÜÇÜLEN ÇAMAŞIRLARI ESKİ HALİNE GETİRMEK İÇİN BEBEK ŞAMPUANI KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 9
Bu sıra dışı gelebilir, ancak bebek şampuanı ya da saç kremi büzülmüş elbiselerinizi orijinal boyutlarına geri döndürebilir. Sadece bir parça sıcak suyu, bebek şampuanı ya da saç kremiyle bir kaba ekleyin ve elbisenizi 10-15 dakika bekletin. Ardından, bir havlu ile kurulayın ve bütünüyle kurumasını sağlamak amacıyla yatay olarak yerleştirin. Saç kremi elyafı düzleştirecek ve orijinal boyutuna getirecektir.

6. BEYAZ BİR ŞEY YIKARKEN SAÇ KREMİ KULLANMAYIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 11
Deneyimli ev bayanlarına saç kremini beyazları yıkarken kullanmalırını önermiyoruz çünkü bu giysilerin olabildiğince beyaz olmasına izin vermez. Amacınız elbiselerinizin parlak beyaz olması ise, o zaman normal deterjan ve saç kremi yerine özel bir ağartıcı kullanmanız gerekir. Diğer bileşenler, çamaşır suyunun mümkün olduğu kadar iyi etki etmesine izin vermez.

 

 

7. ELBİSELERİNİZİ RENKLERE GÖRE SIRALAMAYIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 13
Giysileri renklerine göre sıralamamanız gerekir. Onun yerine elbiselerinizi kumaşın yoğunluğuna göre sıralayın. Ağır kumaşlar daha hafif olanlardan daha fazla su emer. Bu sebeple deterjan farklı şeylerden değişik bir ölçüde yıkanır ve karışık yıkama ince elyaftan yapılmış çamaşırlara zarar verir. Ama 2 istisnayı hatırlamalısınız:

Beyaz giysiler daima ayrı yıkanır.
Sıcaklık 85 ° F’den yüksek olmamalı, böyle olursa; farklı renklerde olan elbiseler renklerin doygunluğunu kaybedecektir.
8. ALÜMİNYUM FOLYO TOPLARINI ÇAMAŞIR MAKİNESİNE KOYUN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 15
Elbiselerinin içerisindeki statik elektriği almak için çamaşır makinasıne bir kaç alüminyum folyo topları koyun. Bu statik yükü emecektir.

9. MAKYAJ LEKELERİNİ ÇIKARMAK İÇİN TIRAŞ KREMİNİ KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 17
Bazen bazı fondötenler ve bazı ruj tipleri sonsuza dek elbiselerinizde kalabiliyor, bu sebeple makyaj lekelerinden kurtulmak imkanlaşıyor. Ancak, makyajı çıkarmak için, leke üzerine düzenli bir tıraş kremi koyabilirsiniz ve normalde yaptığınız gibi giysileri yıkayıp lekelerden kurtulabilirsiniz.

10. ŞAPKALARINIZI BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKAYIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 19
Şapkanızın şeklini kaybetmediğinden emin olmak için çamaşır makinasınde yıkamayın. Çözüm basit; şapkalarınızı bulaşık makinasınde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinasınin üst rafına koyun ve tam döngüyü başlatın.

11. KİRLİ ÇORAPLARI YIKAMAK İÇİN SOĞUK SU KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 21
Sıcak su içinde çorap yıkamak yanlıştır çünkü, kir (söz gelimi, ter gibi) protein bazlı olduğu için. Bu tür kirlere çok fazla bir sıcaklık uygularsanız, daima çoraplarınızda kalır. İşte bu nedenle, çoğu insanın ne düşündüğü önemli değil, çorapları soğuk suda yıkamak en iyisidir.

12. İNATÇI LEKELERİ BİR SAÇ KURUTMA MAKİNESİ İLE TEMİZLEYİN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 23
Çim, toprak veya meyve suyu gibi protein içermeyen lekelerden kurtulmak için, ilk önce bir saç kurutma makinası ile ısıtabilir ve biraz deterjan koyabilirsiniz. Bundan sonra, giyim eşyalarınızı çamaşır makinasıne koyabilirsiniz. Lekeyi ısıtmak, deterjan bileşenlerinin daha verimli çalışmasına yardım edecektir.

13. ÇAMAŞIRLARINIZI DAHA HIZLI KURUTMAK İÇİN KURU HAVLU KULLANIN.

Giysilerinizi Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Çamaşır Taktiği 25
Yıkanmış çamaşır sıralarının arasına kuru havlular asarsanız, çamaşırlarınız daha çabuk kurur. Eğer bir parça elbise hala nemliyse ama onu gerçekten hemen kullanmanız gerekiyorsa, o zaman kuru bir havluya sarın ve kalan nemden kurtulmak için çamaşır makinasıne koyun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.