Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

TASARRUFLU AMPULLERİN ASLINDA NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU GÖSTEREN İBRETLİK OLAY

08.03.2021
396
TASARRUFLU AMPULLERİN ASLINDA NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU GÖSTEREN İBRETLİK OLAY

Son günlerde sıklıkla paylaşılan ‘bir öğretim görevlisinin başından geçenler’ başlıklı metindeki söylenenler, pek çok kişinin evinde bulunan tasarruflu ampullerdeki tehlikeyi gözler önüne seriyor

 

 

Öncelikle yaklaşık 2 senedir Facebook ve benzeri sosyal ağ ağlarında paylaşılan, 10 bine yakın da paylaşım alan mesaja bir bakalım:

TASARRUFLU AMPULLERİN ASLINDA NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU GÖSTEREN İBRETLİK OLAY 1

‼BİR ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN BAŞINDAN GEÇENLER‼
Eşim kazara enerji tasarruflu 8 ampulün bulunduğu kutuyu yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı. İlk iş, ayaklarına batmasın diye köpeklerimizi ortamdan uzaklaştırdık. Ben ise bütün düşüncesizliğimle alelacele büyük parçaları çıplak elle toplayarak çöpe attım ve hemen ardından elektrik süpürgesi ile küçük parçaları temizledim. Sorun çözülmüştü. Ya da ben öyle sandım.. (Bilim insanı falan fark etmiyor, kimi zaman boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor insan.)

 

 

Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Süratle en yakın hastanenin acil servisine attık kendimizi. Giriş işlemlerinin ardından acil doktoru belirdi. Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden “Eşinizle kavga mı ettiniz?” diye sordu. Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına sebep olmuştu:

Anksiyete atağı geçiriyor, sakinleştirici verin! Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum: “Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi? Ne biçim hekimsiniz?” Gerisini hatırlamıyorum.

 

 

TASARRUFLU AMPULLERİN ASLINDA NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU GÖSTEREN İBRETLİK OLAY 3

Gözümü açtığımda etrafımda 5 hekim, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim. En yaşlı olan hekim, elimi tutarak konuşmaya başladı: “Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız. Enerji tasarruflu ampuller esasında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar.

Kırıldığında elinizle dokunmayacaksınız.
Derhal pencereleri açarak havalandıracaksınız.
Havalandırmanın ardından elektrik süpürgesi asla kullanmayacak, cam kırıklarını fırça ve faraşla toplayacaksınız…”
Dinlerken utandım gerçekten. Kendi kendime “Biliyordum bunları ama nasıl yaptım böyle bir hatayı?” diye düşündüm.

Akciğer fonksiyon testleri ve diğer kan testlerinin ardından taburcu edildim. Hakikaten bugün sağlığıma kavuştuğum için çok şanslıyım. O günden bugüne halkı bu konu da bilinçlendirmek için elimden geleni yapmaktayım.”

2008 senesinde bir sağlık dergisinde yayınlanan makaleye göre evlerde kullanılacak olan tasarruflu ampullerde 3 ila 5 miligram arasında cıva bulunuyor. Bu sayı, 500 miligram cıva içeren eski tip termometrelerle kıyaslandığında bir hayli düşük kalıyor. Fakat ABD Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) aktardığı bilgilere göre tasarruflu ampuller, kırıldıktan sonra solunması halinde tehlikeli olabilecek cıva buharı ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) kendi fotoğrafı websitesinde, tasarruflu ampullerin içerdiği cıva sebebiyle kırıldığı zamanlarda tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor.

Jackson State Üniversitesi araştırmacılarının 2011 senesinde yapmış oldukları bir çalışmaya göre kırılan bir tasarruflu ampul, 24 saat boyunca dokunulmadan olduğu yerde bırakıldığında 0.04 ila 0.7 miligram arasında cıva salıyor.

 

 

PEKİ EVİNİZDEKİ TASARRUFLU AMPUL KIRILDIĞINDA NE YAPMANIZ GEREKİYOR?
Önce odayı havalandırın, odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkardıktan sonra içeriye kimsenin girmesine izin vermeyin (15 dakika boyunca)
Elektrik süpürgesini asla kullanmayın
Parçaları sert kağıt veya kartonla, elinize değmeyecek şekilde toplayın
Küçük parçaları ve tozları toplamak için mutlaka bir bant toplayın
Temizlediğiniz parçaları evinizden veya bulunduğunuz yerden dışarı çıkarın
Tüm bu işlemlerden sonra ellerinizi yıkayın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.