Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI

08.03.2021
4.228
PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI

Hepimiz patateslerin onlarca lezzetli şekilde pişirilebileceğini biliyoruz ve belki de hepsinin bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak bununla sınırlı değil. Hiç bilmediğimiz alanlarda da kullanılacak olan bu sebze, gümüş eşyaların temizlenmesi, koltuk altlarının aydınlatılması ve hatta bazı sanat eserleri oluşturmak için kullanılabilir.

 

 

KOLAYCA PASLARDAN KURTULUN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 1
Aslında bu hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Metaller paslanır ve bu bütünüyle normal bir durumdur. Ama soru şudur ki bu şeyi bir musluktan ya da kızartma tavalarınızdan nasıl çıkarabiliriz. Şaşırtıcı bir biçimde, bir patates size yardımcı olabilir.

İlk önce, onu ikiye bölmelisiniz.
Sonra biraz kabartma tozu, sofra tuzu ya da bulaşık deterjanı alın.
Patatesin kesilmiş bölümünü batırın ve temiz olana kadar paslı öğenin üzerine sürün . Patates işlevini yitirmeye başladığı zaman, küçük dilim kesin ve yukarda anlatılan işlemi tekrarlayın.
Maddeyi su ile durulayıp kurumasını bekleyin. İşte yapmanız gerekenlerin hepsi bu kadar.
YANIKLARINIZI TEDAVİ EDİN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 3

İşte bu sorun bir hayli ciddi. Aşağıda açıklanan yöntemin güneş yanıklarına çok daha uygun olduğuna dikkat edin , ama endişelenmeyin: size diğer küçük yanıklara karşı nasıl değişiklik yapabileceğinizi söyleyeceğiz.

Birkaç patates alın, iyice yıkayın ve ince dilimler halinde kesin.
Kesmeyecekseniz, rendeleyin ya da sulu bir macun elde etmek için karıştırın. Bu yollar daha karışıktır ancak cildinize ihtiyacı olan güzel soğutma suyunu verir. Kompresyonları cildinize sabitlemek için gazlı bez ve pamuklu ped kullanın.
Etkilenen bölgeye dilimler (ya da tercih ettiğiniz her şeyi) uygulayın, 10 ila 15 dakika bekletin, çıkarın ve cildinizi serin su ile yıkayın.
Kaynar su ya da benzeri yanıklar ile uğraşıyorsanız, patates dilimleri işinize yaramayacaktır . Burada patateslerin suyu büyü gibi çalışır. Bu sebeple patatesleri rendeleyin ve suyunu çıkarın.
Yavaşça yanıklara uygulayın ve ağrı ortadan kalkana kadar açık bırakın. 10 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir, bu nedenle sakin olun ve kahverengiye dönüştüğünde püre değiştirin.
Unutmayın: ne kadar doğru uygularsanız, sonuç o kadar iyi olur.

ÇIKMASI ZOR LEKELERDEN KURTULUN
Evet, kesinlikle ciddiyiz. Patatesler, farklı kumaşlardaki lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilir .

Bunu yapabilmek için birkaç tane patates yıkayın ve bunları 0,5 L (yarım litre) su ile dolu bir kaseye rendeleyin.
Sonra rendelenmiş patatesleri çıkarın ve aynı miktarda su ekleyin. 10-15 dakika bekleyin.
Lekeyi patates suyu ile yıkamak için bir sünger kullanın, sürtün ve temiz soğuk su ile yıkayın.
Ellerinizi çilek, pancar veya başka yiyecekler ile lekelediyseniz, çiğ patatesleri yarıya kesin ve ellerinizi temizleyin. Sonuç mükemmel!
DERİ AYAKKABILARINIZI TEMİZ VE PARLAK TUTUN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 5

Deri ayakkabılar muhteşem görünüyor ve hissettirir. Hem rahat hem de uzun ömürlüdür, ancak zamana direnemeyip çizilebilir ya da solulabilirler .Ve bunu kolay bir patates tamir edebilir. Ayakkabılarınız deforme olmuş ve kirli görünüyorsa, şunu deneyin:

Hiç işlem görmemiş patatesleri yarıya kesin.
Ayakkabılarınızın tüm yüzeylerini ovalayın.
5 dakika bekletin. Bu aşamada, mat ve biraz sıkıcı görünecekler. Endişelenmeyin, kesinlikle sorun yok.
Ayakkabıları tekrar parlaklayana kadar yumuşak kuru bir bezle silin.
KARARMIŞ GÜMÜŞ EŞYALARA SON

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 7


Herkes, gümüşün zaman içerisinde daha karanlık ve daha karamsar olma eğiliminde olduğunu bilir. Bu sık karşılaşılan bir durumdur. Ama parlak kaşıkları geri istiyorsan ne yerine getirmemiz gerekir? İhtiyacınız olan şey eksiksiz olarak patatestir :

Bir iki patates kesin ve bir tencerede kaynatın. Bittiğinde, onları tencereden alın . Bu işlemde yalnızca suya ihtiyacınız olacak.
Kirlenmiş gümüşlerinizi patates suyuna koyun ve bir saat bekletin.
Gümüş eşyalarınızı iyice temizlemek için çıkarın ve yumuşak bir fırça kullanın.
Eşyaları temiz suyla durulayın ve kurulayın ya da bir kağıt havluyla silin.
KOLTUKALTLARINIZI BEYAZLATIN
Yaz geliyor ve hepimiz havuz ve plajlarda en iyisi olmak için çalışıyoruz.Ancak korkulu rüyamız olan koltukaltı renginiz sizi bundan alıkoyuyor olabilir. Koltuk altlarınız biraz karanlık görünüyorsa, bunları patateslerle düzeltmenin birkaç yolu vardır . Hemen sonuç beklemeyin, arzu ettiğiniz sonuca ulaşmak biraz zaman alabilir.

1. Yol:

 

 

Patates yıkayın ve dilimleyin.
Koltuklarınıza yaklaşık 3 dakika dilimlerle masaj yapın.
Patates suyuna çalışma şansı vermek için yarım saat bekleyin.
Koltukaltılarınızı soğuk su ile durulayın ve bir havluyla hafifçe kurulayın.
2. Yol:

Temiz bir patatesi pürüzsüz hale gelene kadar kesin ve karıştırın.
Patates püresini koltuk altlarınıza koyun ve 10 dakika bekletin.
Soğuk suyla durulayın ve bir havlu ile kurulayın.
Her iki yol da, görünür sonuçlar için en az 4 hafta boyunca günde iki kez tekrarlanmalıdır.
BAŞ AĞRISININ GİTMESİNİ SAĞLAYIN
Ah, bu korkunç baş ağrıları! Haplarla yaşamaktan bıktınız veya bütünüyle doğal ilaçlar içindeyseniz şuna bir bakın:

Çiğ bir patatesi yıkayın ve dilimleyin.
Şakaklarınıza ve alnınıza dilimleyin ve bir gazlı bezle emniyete alın.
Uzanın, gözlerinizi kapatın ve ağrı kaybolana kadar bekleyin.
SAĞLIĞINIZI PATATES SUYU İLE GELİŞTİRİN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 9
Patates suyu, kalsiyum, fosfor ve C vitamini gibi vitamin ve minerallerle doludur . Bu sebeple bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve diğer pek çok sağlık yararına sahiptir. Örneğin, Manchester Üniversitesi’nden bilim insanları, patates suyunun ülser ve mide ekşimesini tedavi eden ve hatta midenizdeki mikropların üremesini engelleyen bir molekül içerdiğini bulmuşlardır. Ayrıca kolesterolünüzü düşürür, sizi kansere daha az eğilimli hale getirebilir , kabızlığı hafifletebilir ve kilogram vermenize yardımcı olabilir .

Bunu yapmak da çok kolaydır:

Çiğ bir patates yıkayın ve soyun.
Kesin, bir karıştırıcıya koyun ve sıvı bir macun haline gelinceye kadar karıştırın.
Suyunu çıkarmak için macunu bir parça gazlı bezden geçirin.
Tadı size biraz garip gelebilir, bu sebeple tadı maskelemek için diğer sebzelerden taze meyve suyu ekleyin.
CİLDİNİZİN PARLAMASINI SAĞLAYIN
Kulağa tuhaf gelebilir ancak patatesler cildiniz için muhteşemdır. Antioksidanlar, C vitamini ve nişastayı içlerinde bulunduran patatesler, cildinizi nemlendirir ve gerekli besinleri ile besleyebilir. Cildinizdeki yararları ve bunlardan faydalanma yollarından bazıları şunlardır:

Gözlerin altındaki koyu halkaları ve torbaları çıkartır . 2 dilim patates alın ve 10 ila 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerine koyun. Yüzünüzü daha sonra soğuk su ile yıkayın.
Akne kaldırır . Bir dilim çiğ patatesi sivilce üzerine koyun ve gece boyunca bırakın. Yüzünüzü her zamanki gibi sabah yıkayın. Bu tedaviyi bir kerelik değil, sonuç alıncaya kadar hergün tekrarlayın.
Karanlık noktalar ile savaşır . Patatesi soyup karıştırın.Macun haline getirin. Masaj hareketlerini kullanarak macunu yüzünüze uygulayın. 5 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın.
Lekeleri tedavi eder . Yüzünüzü taze ve serin patates suyu ile yıkayın. Yüzünüzü yumuşak bir bezle kurulayın ve temizleyin.
Böcek ısırıklarını hafifletir . Sadece bir parça çiğ patates parçasını bir ısırık üzerine sürüp havalandırın. Günde birkaç kez tekrarlayın.
Cildinizi nemlendirir ve kırışıklıklarla savaşır . Patates rendeleyin, 1 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı cilde 10 dakika boyunca uygulayın ve sonra soğuk suyla durulayın.
Yağlı ciltleri tedavi eder . Temiz bir soyulmuş patates rendeleyin, biraz gülsuyu ve bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Maskeyi 15-20 dakika boyunca uygulayın, durulayın ve yüzünüzü kurulayın.
BUĞULANMIŞ GÖZLÜKLERE ”HAYIR” DEYİN
Eğer bir gözlük kullanıyorsanız, bir fincan sıcak kahve içememenin ya da kışın birkaç dakikalığına bile olsa sıcak bir odaya giremediğiniz zaman bunun ne kadar rahatsızlık verici olduğu olduğunu biliyorsunuzdur. Endişelenmeyin, patatesler sizi bu durumlardan kurtarmaya geldi. Patatesinizi yarımları kesin, gözlük camlarınızı ovalayın ve yumuşak kuru bir bezle silin . Artık kahvenizi dilediğinizce içebilirsiniz.

PENCERELERİNİZİ GICIRTILI HALE GETİRİN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 11
Evet baylar ve kadınlar işte size kimyasal madde içermeyen ilk temizlik maddesi :Patates. Pencerenizin her tarafına bir patates sürün ve parlayana kadar kuru bir bezle silin. Bu işlem kesinlikle göründüğü kadar basit.

SICAK VE SOĞUK KOMPRESLER YAPIN
Sıcak soğuk Sıkıştırma olarak uygulandığında hem ısı hem de soğuğun inanılmaz etkileri olduğu yaygın olarak bilinir : krampları, kas ağrısını hafifletebilir, kan dolaşımını düzeltebilir, çürüklerden dolayı çektiğiniz acıyı dindirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirler. Patatesler mükemmel şekilde hem sıcak hem de soğuk kompres olabilir.

Biraz patates alıp kesin ve acıyı hafifletmek için bir çürüğe uygulayın. Sadece gazlı bezle örtmeyi unutmayın aksi takdirde, bir karmaşa olacaktır.
Patates pişirin ya da kaynatın, bir bezle sarın ve sıcak bir kompres olarak cildinize uygulayın. Patatesler ısının korunmasında mükemmeldir, bu sebeple kompresiniz daha uzun sürer.
DIY PULLARI İLE EĞLENİN

PATATESİN ÇOK AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ 13 KULLANIM ALANI 13
Tamam, nihayet tüm bu sıkıcı yetişkinlerden odağımızı değiştirelim. Çocukluğunuzda pullarla oynadığınızı hatırlıyor musunuz? Çocuğunuz için bir patates, bir bıçak ve boyayla DIY’ler yapabilirsiniz .

YARATICI OLUN VE BİRAZ EĞLENİN!
Giysilerinize, yastık kılıflarınıza baskı uygulamak ya da aileniz için renkli kartlar yapabilmek için bu renkli pulları kullanın . Gökyüzü bile hayal gücünüzden daha sınırlıdır! Hangisi seni en çok şaşırttı? Bunlardan herhangi birini denedin mi? Ya da belki patatesler için diğer muhteşem kullanımlar biliyorsunuzdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.