Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Az Kişinin Bildiği Sağlıklı Yaşamanın Püf Noktaları

08.03.2021
953
Az Kişinin Bildiği Sağlıklı Yaşamanın Püf Noktaları

Herkes, daha sağlıklı ve formda kalmak için bir diyet planının olması gerektiğini, egzersiz yapmasının ve bunların takip edilmesinin gerekli olduğunu bilir. Ancak kimi zaman genel sağlığımızı iyileştirmek için bazı ayarlamaları yapmayı, günlük alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini gözden kaçırmaya eğilimliyiz. Günlük rutininizdeki birkaç basit değişiklik hem fiziksel hem de zihinsel esenliğiniz için harikalar yaratabilir.

 

 

1. YATAĞIN YANINDA GÜLLER
Neredeyse herkes gülleri sever, güllerin kokusu ve güzelliği onların en popüler çiçek olma sebebidir. Günümüzde güllerin de şifa verici etkileri olduğu ortaya çıkıyor. Bir Alman çalışmasında, bir odadaki güllerin kokusunun çok daha iyi uyku ve daha keyifli hayaller sağlamış olduğu ispatlanmıştır.

Çalışmalar, güllerin hoş kokusunun beynin duygusal tepkilerini büyük ölçüde etkilediğini ve güllerin genelde iyi anılar ile bağlantılı olduğundan, otomatik şekilde iyi hayallere yol açtığını ispatlamıştır.

2. SAĞ KOLDAKİ BENLER
Vücudunuzun içinde gelişen teknolojiyi teknolojiyi cilt kanserinin belirtilerini yalnızca benlerinizi gözlemleyerek fark edebilirsiniz. İngiliz araştırmaları, ben sayımının esasında cilt kanserinin olasılığını öngörebildiğini belirlemiştir.

 

 

Bu İngiliz araştırmacılar, yaklaşık 4,000 Kafkas ikizine ben saydı. Sağ kollarında 11 benden fazla olanların tüm vücutlarında yaklaşık 100 ben olduğu görülmüştür. Bu sayı, bu tür insanların derhal tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymasa da, cilt kanseri riskinin artmış olduğu manasına gelir. Ayrıca, beninizin herhangi bir renginde ya da biçiminde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürece bir doktor tarafından kontrol edinmelisiniz.

3. DİJİTAL ORTAMDA YAZMAK YERİNE EL İLE YAZMAK
Kağıt ve kalemin arka koltuğu aldığı bu hızlı tempolu dünyada, odaklanmanızı ve el ile yazmanın avantajlarına geri getirmek istiyoruz. Newsweek‘e göre, yazı, beynimizin farklı bölümlerini aynı anda birleştirerek işleri çok daha iyi hatırlamamıza yardımcı olur. Dijital ortamda yazmaya kıyasla, el ile yazmak daima tercih edilmiştir.

4. SARILMAK
Bu cümle, “Bir gün bir kucaklama doktoru uzak tutar.” yalnızca zihninizi daha sağlıklı tutmanıza yardımcı olmaz, hemde sizi de mutlu eder. Pennsylvania’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Psikoloji profesörü olan Sheldon Cohen, “Sarılmak, stres altında olan insanları soğuk algınlığı riskinden [genellikle] stresle ilişkili olarak koruyor.”

Sarılma, stresden kurtulmamıza yardımcı olur ve diğer insanlar ile olan bağımızdan sorumlu olan oksitosin adlı bir hormon salgılar.

 

 

5. AYNI ÇARŞAFI ÇOK FAZLA SÜRE KULLANMAYIN
Eğer yatak çarşaflarının temizliğine dikkat etmiyorsanız, kesinlikle dikkat etmenizeb başlangıç ​​zamanıdır.

Uyuduğumuz zaman, vücudumuz pek çok süreçten geçer. Buna, ölü deri hücrelerinin, terleme dökülmesini özellikle yatak ile paylaşmak ve başka bir çok şey örnek gösterilebilir. Çarşaflarınızı bir veya iki haftada bir kez, içinde bulundukları duruma göre yıkamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve kitap gibi şeyler gibi yatağınıza ne koyduğunuzu takip etmek sizin için iyi bir fikir olabilir. Genellikle gittiğiniz her yere yerleştirilen şeyleri yatağınızdan uzak tutmanızda fayda var.

6. KONTAKT LENSİNİZDE UYUMAYIN
Bazen çok yorgun hissediyorsunuz, tüm yapabileceğiniz tek şey çabucak gücünüzü geri alabilmek için yalnızca kanepeye gitmektir. Bu konu da kesinlikle yanlış bir şey yok ve hatta bazı kültürlerde şiddetle öneri ediliyor, ama bu durum kontakt lens kullanan kişiler için bir hayli sağlıksız.

Temaslarınızda uyumak kornea neovaskülarizasyonunu tetikleyebilir , bu da gözlerinizi kontakt lensler için bütünüyle uygun hale getirmeye bile neden olabilir. Bunun dışında kırmızı göz, korneal ülser, pembe göz ve goliat papiller konjonktivit gibi diğer hastalıklara da yol açabilir. Bu lensleri kendi iyiliğiniz için yatmadan önce çıkarmaya zaman ayırın.

7. BU 30 SANİYELİK EGZERSİZ HARİKALAR YARATABİLİR
Ya yalnızca 30 saniyenden vazgeçerek bu egzersizi yapıcağını söylersek, hayatına seneler ekleyebilirsin? Bu egzersiz Alexander Mikulin tarafından icat edildi ve popüler ismiyle titreşim jimnastiği olarak biliniyordu. Düzenli uygulamayla hayatınızı onlarca yıl uzatabileceğini iddia etmişlerdir.

 

 

Nasıl yapılır: Topuğunuzda düz olarak yaklaşık 2.5 cm olacak biçimde durun. Tut ve topuklarına geri çekil. Bunu 30 saniye, günde 8-10 kez tekrarlayın.

Bu nasıl yardımcı olur: Topuklarınız kaldırıldığında, en büyük kan damarları kas kasılması sebebiyle kanla doldurulur. Ve topuklar aşağı düştüğünde, kan dönüyor ve hemen kalbinize doğru hareket etmeye başlıyor, bu şekilde üzerdeki gerilimi azaltıyor. Egzersiz her yerde kolayca yapılabilir ve hiç zaman kaybetmez.

8. UZUN SÜRE OTURMAYIN VEYA AYAKTA DURMAYIN
Ayakta ya da uzun süre oturmak yorucu olabilir. Ve yalnızca bu değil, hemde sağlıksız. Annals of Internal Medicine’e göre , “uzun zaman boyunca oturan insanların, uzun süre egzersiz yapan insanlara oranla ölme riski daha fazla“’dır
Ve eğer birisi size daha uzun zaman boyunca ayakta kalmanızı söylerse, daha fazla kalori yakarsanız, onların sağlığınıza da olumsuz bir etkisi olacağını söyleyin. Bu sebeple her saatte bir mola verilmesi öneri edilir.

9. YAPABİLİRKEN OKUYUN
Okuma, çok sayıda faydaya sahiptir. Birçok stres türünü rahatlatır, ruh halinizi yükseltir ve hemde stres hormonu olarak da bilinen kortizol denilen bir hormondan kurtulmanıza yardımcı olur . Birçok araştırmacı, sıklıkla kitap okuyan ya da müzik dinleyenlerin daha düşük stres seviyelerini gösterdiğini kanıtladı.

Günlük bazda iyi bir okuma, yaşam süresini uzatabilir, demansı geciktirebilir ve elbette günlük rutininize keyif katabilir.

10. 15 DAKİKALIK ÖZLEM KONTROL TESTİ
2 gruba bir set, çekici bir pasta tabakası verildi. Daha sonra 15 dakika beklemek istendi ve ikinci bir hizmet isterlerse diye tekrar sorduk. Her ikisinin de ilk kez olduğu kadar ikisinin de bir özlemi olmadığı görülmüştür .

Bu, porsiyon boyutunun önemli olmadığını kanıtlıyor. Bu meseleleri yemeleri yalnızca bir zevktir ve 15 dakikalık bir boşluk bu özlemi kolayca öldürebilir. Bu sebeple, saniyeler içinde kendinizi şımartmaya başlamadan evvel 15 dakika bekleyin ve kendinizi sağlıklı bir bedene doğru tutun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.