Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem

08.03.2021
989
Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem

Terleme ve vücut kokusu ile mücadele etmek için çeşitli araçlara sahip olmamıza rağmen, kimi zaman – fiziksel aktivite, stres ya da ısı sırasında – kollarımızın altında hala ıslak lekelerle mücadele etmek zorundayız ve elbette ki yaydıkları koku gül kokusu gibi değil. Bu sıkıntılı durumlardan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini paylaşacağız. Bonus olarak, favori kıyafetlerinizi koltuk altlarındaki sarı lekelerden nasıl kurtaracağınızı öğreneceksiniz.

 

 

8. ANTİBAKTERİYEL EL YIKAMA
(vücut kokusunu hızla giderir)

 

Eğer teriniz çoktan kokmaya başladıysa, ancak duş almanız mümkün değil ise, koltuk altlarınızı mendillerle dikkatli bir şekilde temizleyin. Sonra antibakteriyel el yıkaması uygulayın – kokuya sebep olan mikropları öldürür.

 

 

7. HİDROJEN PEROKSİT

Hidrojen peroksit, bakterilerle savaşan ve gün boyunca hoş olmayan kokuların önlenmesine yardımcı olan bir antiseptiktir. Yarım bardak suya 1 çay kaşığı hidrojen peroksit ekleyin ve bu karışımı sabah koltukaltı cildini kurutmak ve temizlemek için uygulayın.

6. KABARTMA TOZU

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 1
Eğer sizin için yalnızca doğal yöntemler kullanmak önemli ise, kabartma tozunu bir ter önleyici olarak deneyebilirsiniz: Sabahları hafif nemli bir cilde uygulayın, sonra fazlalığı silip üzerinizden atın. Yoğun fiziksel aktivite içeren, sıcak bir gün yaşamayı bekliyorsanız, bu ev yapımı “izotonik”, terlemenizi azalrtmaya yardım edecektir:

 

 

2 yemek kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
1 litre su
Sabahları bir bardak için. Eğer tek seferde içmekte zorlanırsanız, gün içinde, bir bardağı bulacak şekilde, küçük miktar halinde de tüketebilirsiniz.

5. MEŞE KABUĞU

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 3
Meşe kabuğu eczane ve aktarlarda satılır ve aşırı terleme için etkili bir ilaç olarak nitelendirilir. Duştan sonra koltukaltılarınızı kaynatılmış meşe kabuğuyla ile yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak, buz küplerinde dondurabilir ve sabahları cildinizi bunlarla ovabilirsiniz.

Kaynatma Tarifi:
5 kaşık meşe kabuğu
1 litre su
Kabuğu suya ekleyin ve 30 dakika kaynatın. 2 saat boyunca demleyin, sonra süzün.
4. ALUNİT

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 5


Mineral deodorant kristali, alışılmış terleme önleyicilerin doğal bir örneğidir. Kokusu yoktur, kıyafetler üstünde iz bırakmaz ve alum (alunit kristalleri) içerir. Bu mineral antiseptik, antibakteriyel ve tonik özelliklere sahiptir. Ayrıca ter bezlerini küçültür ve koku yok eder. Kristali kullanmak için, su ile nemlendirin ve koltuk altlarınızı ovalayın. Gözeneklerinizi tıkamaz ve etkisi 1 ila 2 yıl sürer.

 

 

3. ALÜMİNYUM KLORÜR

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 7


Eğer terleme çok fazla ise, yüksek oranda alüminyum klorür içeren terleme önleyiciler aranabilir. Sıcak havalarda bile terlemeyi büyük oranda azaltırlar. Pek çok insan alüminyum bileşiklerinin meme kanserini tetiklediğini duymuş olabilir. Ancak herhangi bir araştırma bunu kanıtlayabilmiş değil.

2. BOTOKS

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 9
Islak koltukaltı sizin için devamlı bir endişe kaynağı ise, botulinum toksin uygulamasına başvuru yapabilirsiniz. Artan terlemenin klinik bir örneği olan hiperhidrozu (aşırı terleme) tedavi etmek için kullanılır. Toksin ter bezlerine giden sinir uyarılarını bloke eder, bu sebeple ter salgılanmaz. Enjeksiyonun etkisi 6 ila 12 ay sürer.

1. LAZER

Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem 11
Terleme önleyiciler fayda etmediğinde, doktorunuza danışıp ilgili nedeni öğrenmeniz gerekir. Eğer tanınız aşırı terleme ise, ter bezleri bir lazerle tedavi edilebilir: bu kalıcı olarak işlevlerini durdurur. Terleme, vücuttaki ısı düzenlenmesine dahil olduğundan ve lüzumsuz maddeleri vücuttan çıkardığından dolayı, lazer yalnızca minor nişasta iyot testi ile tespit edilen artan terleme alanlarına uygulanır. Aşırı terleme, kalp yetmezliği ve diyabet gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Eğer her zamankinden daha fazla terlemeye başladığınızı fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir doktora danışın.

BONUS
Bazen açık renkli kıyafetlerin koltuk altı kısımları terleme yüzünden sarıya döner. Sarı lekeleri çıkarmak için lekerin üzerine diş macunu sürün, biraz kabartma tozu serpin, biraz hidrojen peroksit dökün ve yıkayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.