Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN YUMURTALIK KANSERİNİN 4 ERKEN SEMPTOMU

07.03.2021
807
HER KADININ BİLMESİ GEREKEN YUMURTALIK KANSERİNİN 4 ERKEN SEMPTOMU

Kadınlar olarak, kendi sağlığımızı izlemek, hayatlarımızda bulunan kadınları bilgilendirmek, dolayısı ile bu hastalığın belirtilerini tanımak bizim elimizdedir. Kanser, şu an için dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri ve Kanada’daki tüm ölümlerin % 30’u kanser nedeniyledir. Kanadalı ve ABDn Kanser Dostları’na göre 2016 senesinde, Kanada’da 2800 kişiye yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. 1750 kişi bu kanser nedeniyle vefat etti. Aynı yıl ABD’da ise 22.280 kişiye yumurtalık kanseri teşhisi konulurken 14.240 kişinin bu hastalığı yenemediği belirtildi.

 

 

Yumurtalık kanseri, yumurtalık hücreleri malign hale gelen tümörler geliştiğinde oluşur. Bu kanser türü, semptomların algılanamaması ve tarama ile tespit edilememesi sebebiyle sessiz katil olarak bilinir. Postmenopozal kadınlarda en yaygın olmasına karşın, giderek çoğalan sayıda vakada bayanların 30-40 yaşlarında, belki de daha gençlerde yaygınlığı görülmektedir. İngiltere’de yapılan araştırmalar, kanserin erken teşhisinin hayatta kalma şansınızı büyük oranda artırabildiğini bu sebeple düzenli check-in yapmaya dikkat etmeniz gerektiğini gözler önüne serdi.

Yumurtalık kanseri sinsice ilerleyen ve son evrelerde kendisini gösteren kanser türlerinden biri. Şu anda kimsenin KESİN olarak güvenebileceği bir test yok. Smear testleri, malign kistleri almamakta ve hatta CA125 kan testleri bile genelde yanlış negatifler vermektedir. Bir diğer konuda semptomların birçoğunun IBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi diğer hastalıklarla karıştırılması ve evre 3’e varıncaya kadar erken evre tümör saptanamamasının karın ve pelvik bölgede şişlik olarak görülebilmesidir. Ancak yeni araştırmalar, erken evre yumurtalık kanseri belirtileri ve semptomları olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak her kadın iyi bir gözlemci olmalı ve kırmızı bayrak sallamaları gerekli olan durumları iyi analiz etmelidir.

4 GENEL YUMURTALIK KANSERİ BELİRTİSİ:

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN YUMURTALIK KANSERİNİN 4 ERKEN SEMPTOMU 1

1. KALICI ŞİŞKİNLİK
Daha önce hiç yaşamadığınız kadar devamlı (genelde üç haftadan daha uzun sürer)şişkin hissetmeniz. Maalesef kanserli tümörlerin arttığına dair bir işaret olabilir..

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN YUMURTALIK KANSERİNİN 4 ERKEN SEMPTOMU 3

2. AŞAĞI KARIN VE PELVİK KASLARININ ŞİDDETLİ AĞRIMASI
Regl zamanında ağrıyan bölgelerinizi düşünün. (Alt karnınız, pelvik bölge, belki beliniz ve sırtınızdaki ağrılar) Regl sırasında ağrı normal olmakla beraber bu dönem tamamlandıktan sonra uzun süren kalıcı ağrı (yine üç hafta ya da daha fazla) yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Bu, ağrılara menopoza girmek üzere olan bayanların özellikle dikkat etmesi gerekir.

3. İŞTAHSIZLIK- ÇABUK DOYMA
İştahınızda üç haftadan daha uzun bir sürede önemli bir azalma olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Mide, bağırsak hastalıklarıyla ilgili olabileceği yumurtalık kanseri belirtisi de olabilir.

 

 

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN YUMURTALIK KANSERİNİN 4 ERKEN SEMPTOMU 5

4. SIK İDRARA ÇIKMA
Sıvı tüketmenizde bir artış olmamanıza rağmen devamlı tuvalete koşuyorsanız dikkat! Yumurtalık kanserinin ilk aşamalarına sahip olabilirsiniz. Bu belirtilerin tümü yalnızca gastrointestinal sistemle ilgili sorunlar olabilir. Herhangi biriyle karşılaşırsanız ve üç hafta ya da daha fazla bir süre boyunca devam ederse yumurtalık kanseri hakkında konuşmak için doktorunuzdan randevu alın.

Kadınlar olarak, kendi sağlığımızı izlemek, hayatlarımızda bulunan kadınları bilgilendirmek, dolayısı ile bu hastalığın belirtilerini tanımak bizim elimizdedir. Bu yazıyı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşarak yumurtalık kanseri ile savaşmamıza yardımcı olun!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.