Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım

06.03.2021
934
Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım

Evde bitkilerimiz olsun, renk renk saksılar içinde renk renk çiçekler yetiştirelim istiyoruz istemesine ama onların bakımlarını da ara sıra hakkıyla yapamıyoruz esasında. Yeri geliyor kökünü, yapraklarını minik minik böcekler sarıyor, yeri geliyor yeteri kadar su veya gün ışığı bulamadığı için boynunu büküp kalıyor..

 

 

İşte bu durumlara engel olmak, onların daha sağlıklı bir biçimde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla yapabileceğimiz çok şey var esasında. Tarçın kullanmak da eksiksiz olarak onlardan biri. Evet, bildiğimiz tarçından söz ediyoruz ve evet, bitki bakımında çok önemli etkiler gösterebileceğinden bahsediyoruz.

Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım 1

NASIL MI?
Buyurunuz bitki bakımında tarçının nasıl kullanılabildiğini, ne gibi etkiler gösterdiğini ve onunla yapabileceğimiz 3 malzemeli kolay bir karışım tarifiyle nasıl solan bitkilerimizi canlandırabileceğimizi beraber öğrenelim.

 

 

BİTKİLERİNİZİN YAPRAKLARI GÜÇSÜZ DÜŞÜP ÇÜRÜMEYE BAŞLADIYSA TARÇIN İMDADINIZA YETİŞEBİLİR
Bitkilerin yaprakları susuz kalmadan tutun da gün ışığını yeteri kadar alamamaya kadar çeşitli nedenlerle kısa süre içinde boynunu bükebiliyor ve hatta çürümeye başlayabiliyor. Eğer bitkinizi yeteri kadar suladığınızdan eminseniz ve evinizde onun yetişme şartlarına uygun bir ortamı azami ölçüde sağladığınızı düşünüyorsanız ve yine de yapraklarında bir solma, çürüme sorunu söz konusu oluyorsa tarçın desteğe gelmeye hazır. Bunun için tek yapmanız gerekense toz tarçını alıp yapraklardaki hasarlı kısımlara dökmek. Çünkü tarçın hem antiseptik hem de antiparazitik etkiler gösteriyor, bu iki özellik de bitkilerde oluşabilecek hastalık kaynaklı çürümelerin önüne geçiyor.

Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım 3

YENİ BİR BİTKİ DİKECEKSENİZ ONU DAHA İLK AŞAMADA TARÇINLA TANIŞTIRARAK BÜYÜME SÜRECİNİ HIZLANDIRABİLİRSİNİZ
Eğer yeni bir bitki dikecekseniz ve bir an evvel büyüyüp serpilmesini istiyorsanız ekeceğiniz bitki fidesinin köklerini, içerisine toz tarçın koyduğunuz bir kapta kısa bir zaman, kökler zarar görmeyecek şekilde bekletebilir, tarçına bulanan kökleri güzel bir şekilde toprağa yerleştirebilirsiniz.

Kalsiyum, magnezyum ve demir gibi pek çok mineral bakımından zengin olan tarçın, bitki köklerinin de daha çok beslenip büyümesini sağlayacaktır. Ancak bu uygulama, tohum olarak ekeceğiniz bitkilerde geçerli olmayacak, sadece fide halinde alıp dikeceğiniz bitkilerde etkili olacaktır, baştan söyleyelim.

 

 

BİTKİLERİ BÖCEKLERDEN KORUMAK İÇİN SAKSILARIN DİBİNE TOZ TARÇIN DÖKEBİLİRSİNİZ..

Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım 5


Böcekler ve karıncalar tarçın kokusundan hoşlanmaz ve genel itibari ile bu kokuyu aldıkları bölgelere gitmezler. Bu sebeple, bitkilerinizi karıncalar veya minik böcekler sarıyorsa saksının dibine toz tarçın serpiştirerek onları uzaklaştırabilir hatta sadece çubuk tarçın koyarak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Ancak çubuk tarçınları veya çok miktardaki toz tarçını bunun için kullanmak istemezseniz şu yöntemi de deneyebilirsiniz: Bir sprey şişesinin içerisine 1 su bardağı kadar su koyun, üzerine 1 çay kaşığı toz tarçın ve 10 damla tarçın yağı ilave edin ve güzel bir şekilde karıştırın. Ardından bu karışımı saksının dibine, toprağın üzerine gelecek şekilde püskürtün. Tarçın kokusu her yere yayıldığında böcek ve karıncaların bir daha bitkinize uğramadığını göreceksiniz.

YETİŞTİRDİĞİNİZ BİTKİLERDE MANTAR SORUNU OLUŞTUYSA YİNE TARÇINDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ
Tarçının antiseptik, antiparazitik özellikler gösterdiğini artık biliyorsunuz. Mantar gibi bitkiler üstünde bir hayli olumsuz sonuçlar yaratabilen bir hastalıkla mücadelede de tarçın desteğe gelmekten geri durmuyor. Bitkinin toprağına dökeceğiniz bir miktar tarçınla bu soruna çözüm bulmanız mümkün oluyor.

Ancak bu uygulamanın etkili olması için bitkinin dışsal sebepler sebebiyle mantar sorunu yaşıyor olması gerekmektedir. Eğer nedenini bilmediğiniz bir durum söz konusuysa, mantar topraktan bulaşmadıysa ve içsel bir sebeple oluştuysa tarçın yeterli bir çözüm yolu olmayabilir, bizden söylemesi.

 

 

O ZAMAN BİTKİLERİ HASTALIKLARDAN KORUYACAK VE KURTARACAK BİR KARIŞIM YAPALIM: 3 MALZEMELİ BİTKİ BAKIM KÜRÜ
Eğer bitkilerinize topraktan veya diğer bitkilerden çeşitli hastalıklar bulaştıysa, yaprakları yenmiş gibi bir görüntü oluştuysa veya çürümeye başladıysa, kısacası bitkiniz olması gerekli olduğu gibi daha sağlıklı gözükmüyorsa bu karışımı denemenizde fayda var.

Solan Bitkilerinizi Yeniden Canlandıracak Tarçınlı Karışım 7

MALZEMELER:
2 su bardağı temiz su (400-500 ml.)
1 yemek kaşığı tarçın
2 adet a-s-p-irin
YAPILIŞI:
Aspirinleri toz haline getirerek işe koyulun. Tamamen toz haline gelen aspirinleri ve tarçını güzel bir şekilde karıştırın. Ardından temiz bir sprey şişesi alın ve içerisine suyu aktarın. Suyun üzerine tarçın-aspirin karışımını ilave edip güzel bir şekilde karıştırın ve karışımı bu biçimde en az 12 saat bekletin.

Bu sürenin sonunda sprey şişesini alıp bitkinin yaprağına veya köklerine (hastalıklı alanların tümüne) bu karışımı güzel bir şekilde püskürtün. Bu uygulamayı bitkinin durumuna göre günde veya 2 günde bir, 1 kez olacak biçimde tekrarlayın. Bir süre sonra bitkinizin iyileşmeye ve yeniden canlanmaya başladığını göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.