Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sadece Kadınlarda Görülen O Hastalığın 9 Belirtisi

05.03.2021
1.525
Sadece Kadınlarda Görülen O Hastalığın 9 Belirtisi

İnme, erkeklerin beşinci sıradaki bayanların ise üçüncü sıradaki ölüm sebebi. Türkiye’de bir senede yüzbinlerce kişi inme geçiriyor ve bunların bazıları ölümcül sonuçlara neden oluyor. Beyindeki damarların tıkanması, yırtılması ya da kanaması neticesinde inme meydana geliyor. En sık görülen belirtileri ise baş ağrısı, % ya da bacaklarda uyuşma, mide bulantısı, hıçkırık, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

 

Sadece Kadınlarda Görülen O Hastalığın 9 Belirtisi 1

 

Ancak yapılan incelemelerde bayanların, erkeklere göre daha fazla inme belirtilerine sahibi olduğu görüldü. Bu sebeple bayanlar için uygulanmakta olan inme tedavisi erkeklerinkinden farklı.

İnme meydana gelmeden birkaç saat önce vücudunuzun sizin uyardığını unutmayın. Bu uyarıları dikkate alırsanız hayatınızı kurtarabilirsiniz.Yapılan araştırmalar, inme geçiren bayanların erkeklere oranla hastaneye daha geç yetiştirildiklerini gösterdi. Gereken tedavi yapıldığından bayanlar yine erkeklere oranla daha geç iyileşiyorlar.

 

 

İnme belirtileri:

İnme gerçekleşmeden önce vücudunuzda işaretlerini görmek mümkün. Ancak erkeklerde ve bayanlarda bu işaretler birbirinden farklı. Erkeklerdeki inme uyarılarının hepsi bayanlarda görülüyor. Kadınlarda görülenlerin bazıları ise erkeklerde görünmüyor.

İşte National Stroke Association’ın açıkladığı o istisnai belirtiler:

Bilincini yitirmek ya da bayılmak

 

 

Halsizlik

Nefes darlığı

Sıkıntı

Halüsinasyon

Mide bulantısı

 

 

Ağrı

Nöbet

Hıçkırık

Michigan Üniversitesi’nden Lewis Morgenstern, “Ya gerçekten erkek ve bayanların inme belirtileri farklı veya bayanlar ya da erkekler inme belirtileri aynı olduğu halde farklı yorumluyorlar” dedi. Kadınların inme geçirmesinin en önemli sebepleri obezite ve sigara kullanımı.

Doğum kontrol hapı kullanan, yeni doğum yapan ya da hamileliğinin son haftasında olan bayanların inme geçirme riski yüksek. Bilim insanları stresin inmeyle alakalı olup olmadığını eksiksiz olarak kestiremiyorlar.

Sadece Kadınlarda Görülen O Hastalığın 9 Belirtisi 3

Neurology dergisinde yayınlanan bir makalede işinde stres yaşamakta olan bayanların inme geçirme riskinin çok yüksek olduğu belirtildi. İnme konusunda daha fazla araştırılma yapılması ve insanların daha fazla bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde insanlar belirtilerini hissettikleri halde hayatlarını kaybedebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.