Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Maydanozu Günlük Hayatımızdan Eksik Etmediğimizde Bakın Neler Oluyor

Maydanozu Günlük Hayatımızdan Eksik Etmediğimizde Bakın Neler Oluyor

Her sabah bir tutam maydanoz tüketerek, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin önemli ölçüde karşılayabilirsiniz.

 

 

MAYDANOZUN ÇOK ÖNEMLİ FAYDASI
Mevsim değişikliği yaşadığımız bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bağışıklık sistemini kuvvetli tutmaktır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini gereksiniminin üçte birini karşılayarak bağışıklık sistemine büyük destek sağlar.

Maydanozu Günlük Hayatımızdan Eksik Etmediğimizde Bakın Neler Oluyor 1

Ayrıca maydanoz bağışıklık sistemine yarar sağlamayı başaran başka bir vitamin olan A vitamininden de bir hayli zengindir. Anti-kanserojendir Maydanozun poliasetilen, coumarin, flavonoid, monuterpen gibi biyolojik aktif bileşenlere ilave olarak Beta karoten ve C vitamini de içermesi kanserden korunmaya yardımcı olur. Glutathione-S- transferaz enziminin aktivitesini yükselterek zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştürür.

 

 

Kalp sağlığını korur: Homosistein kanda ölçülen bir aminoasittir. Bu aminoasidin yüksek olması vücut kan damarlarını tehdit ederek kalp hastalıklarına neden olur. Maydanozda bulunan B9 vitamini fazla homosisteini zararsız molekül haline dönüştürmeye yardımcı olur. Maydanoz düzenli tüketildiğinde kalp krizi, inme ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Maydanozu Günlük Hayatımızdan Eksik Etmediğimizde Bakın Neler Oluyor 3

Gençleştirir ve cildi tazeler: Maydanozun gençleştirmede, cilt tazeliğinin, güzelliğinin korunmasında büyük etkisi vardır. Bu özelliği özellikle karaciğer metabolizması üstündeki olumlu etkisinden ve vücuttaki zararlı kimyasal maddeleri uzaklaştırmasından kaynaklanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.