Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler

05.03.2021
2.046
Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler

Bel ve karın bölgesi yağlanması, insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, böbrek üstü hormonlarının fazla çalışması gibi sağlık sorunlarından kaynaklen temelbileceği gibi, dengesiz beslenme, hareketsizlik, menopoz, fazla alkol tüketimi ve kronik stres gibi sebeplerden de oluşabilir. Ancak; bu yağlanma, karbonhidrat oranı düşürülmüş, protein miktarı günlük enerjinin %15 ini geçmeyecek şekilde protein içeriği artırılmış ve glisemik indeksi düşük bir beslenme programıyla hızlı bir biçimde yok edilebilir.

 

 

Hatta bu beslenme programına, düdzenli kardiyo ve fonksiyonel egzersiz haraketlerini ekleyerek bel ve karın bölgesindeki yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Şimdi, bel ve karın bölgesindeki yağları eritme konusunda yapmanız ve yapmamanız gerekli olanler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler 1

BEL VE KARIN BÖLGESİ YAĞLARINI ERİTMEK İÇİN;
Yağlanma sebeplerinden birisi de dengesiz gıda tüketimdir. Bu yüzden gıda alımınıza dikkat etmelisiniz. Her türlü besinden azar azar yemelisiniz. Bazı besinleri bütünüyle kaldırıp yememek doğru değildir. Herkesin alması gerekli olan kalori farklıdır. Herkesin yiyebileceği bir porsiyon ölçüsü vardır. Bir besini gereğinden çok tüketmek de diyetten bütünüyle çıkarmak da doğru bir hareket değildir. Uzun açlıklar başta karın bölgesi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir. Güne kahvaltı ile başlayın. Yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun. Fazla tuzlu ve yağlı besinleri tüketmemeye özen gösterin. Süt ve süt ürünlerinden özellikle yoğurdu tüketin. Yağsız yoğurt tüketerek karın yağlarını eritebilirsiniz.

 

 

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler 3

Karın yağları için bol bol su tüketilmelidir. Günde en az 2 litre yalnızca su tüketilmelidir. İçtiğiniz çay-kahve-bitki çayı ve meşrubatlar buna dahil değildir. Light gıdaların kilogram aldırmaz düşüncesiyle fazla miktarda kullanılmaması gerekiyor. Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden çok yemek tam tersine zarar verir çünkü kaynağı daha sağlıklı bile olsa her türlü yağın kalorisi aynıdır. Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek yağlanmayı arttırır. Bunlar mümkün olduğunda gündüz yenilmeli akşam yemekleri hafif geçilmelidir. Akşam yemeğinden sonra yalnızca meyve ya da az yağlı süt –yoğurt tüketin. Akşam yalnızca meyve yiyip yatmak, saat 18.00’den sonra yemek yememek, kahvaltı ve öğle gibi en temel öğünleri atlamak, diyette hiç ekmek yememek, ara öğün yapmamak, yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık almak yapılan yanlışlardandır.

Yatmadan önce yaptığınız atıştırmalıklar bel ve karın bölgesinde en çok yağlanmaya neden olan besinlerdir. Bu alışkanlığı bırakın. Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir. Bu dönemde de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Östrojen hormonunun düşmesi de yine bel-karın bölgesindeki yağlanmayı artırır. Beslenmenizi gözden geçirin Her hafta beslenmenize yağ yakan şeyler ekleyin. Bunlar acı biber, yağsız süt ürünleri ve yağsız besinler olabilir. Alkolü bırakın. Kronik stres böbrek üstü bezi hormonu olan kortizol salınımı artırır, bu da karın ve bel bölgesinde yağlanmayı artırır, bu nedenle stresten uzak durmaya çalışın.

 

Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yok Edilir? Denenmiş ve Kanıtlanmış Müthiş Öneriler 5

 

Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar. Her gün muhakkak yarım saat yürüyüş yapın. Bu yürüyüşünüze destek olarak ta haftada 2 veya 3 gün karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapın. Bu egzersizler sayesinde hem yağ yakımı hızlı olacaktır hem de bu bölgedeki kasların sıkılaşmasını sağlamış olduğu için zayıflamadan sonra daha güzel bir görünüme sahip olacaktır. Yemeklerden en az 1.5 2 saat sonra muhakkak egzersiz yapın.

İp atlamak ve yürüyüş gibi. Egzersiz yapma fırsatınız olmuyorsa sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce açık havada derin nefes alıp yavaşça verin. Bunu yaklaşık 30-35 kere yapın. Masa başında çalışıyorsanız karnınızı içeri çekin ve göğüs kısmını öne gelecek şekilde oturmaya çalışın. Bu sizin kaslarınızın çalışmasına neden olacaktır. Yağ nerde çok var ise ilk önce oradan yakılır, yüzünüz vb gibi yerlerin de zayıflayacağından korkmayın. Bunun için hiç pes etmeden spor yapmaya ve düzgün beslenmeye dikkat edin. Karın bölgesine krem ile masaj yapabilirsiniz. Bu yapabileceğiniz basit ve faydalı bir yoldur. Bu dolaşımı artırarak ödem atmanıza ve sinirim sistemini tetiklemenize yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.