Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ebeveynler Dikkat! Bu Çiçek Çok Tehlikeli

05.03.2021
353
Ebeveynler Dikkat! Bu Çiçek Çok Tehlikeli

Bu Bitki birçoğumuzun evinde bulunan bir çiçek. Bu çiçeğin pek çok zararı nedeni ile evlerinizde bulundurmamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Evlerde bulundurulması çok tehlikeli olan bu çiçeğin bir parçasını yutan çocuk anında ölmüştür. 15 dakikada bir yetişkini bile öldürebilen bu çiçek, hemde temas halinde körlüğe bile neden olabiliyormuş. Latince adı Dieffenbachia olan bu çiçek yapraklarında zehirli bir sıvı barındırıyor. Türkçe’ de de Dilsiz kamışı/bastonu çiçeği olarak adlandırılıyor.

 

 

DİFENBAHYA ÇİCEĞİ:
Hemen hemen her evde bulunan süs bitkisi dilsiz bastonu zehirli mi?

Salonlarda, ofis ortamlarında yetiştirilen difenbahya kocaman gösterişli yaprakları için dekorasyon amacı ile tercih edilen iç mekan süs bitkisidir. İri yapraklı kalın gövdeli olanlar genel olarak dallanıp budaklanmaz nadiren dipten sürgün çıkartır. Pek büyük yapraklı olmayan türleri çokça dallanır. Onların da değişik bir güzelliği var. Difenbahyaların çiçekleri makbul değildir. Yaprakları için yetiştirilir. Bakımının kolay olması, pek yer seçmemesi, özellikle de çoğaltılmasının çok kolay olması nedenleriyle tüm dünyada en yaygın yetiştirilen ev süs bitkilerinin ilk başta gelenlerinden biri olmuştur.

 

Ebeveynler Dikkat! Bu Çiçek Çok Tehlikeli 1

 

İSMİ VE ZEHİRLİLİĞİ HAKKINDA
Türlerinin bağlı olduğu cinsin bilimsel adı Dieffenbachia. Alman fizikçi ve doğabilimci Johann Karl Ernst Dieffenbach’ın anısına onun soyadından dolayı bu isim verilmiş. Bizde difenbahya ismiyle bilindiği üzere ağlayan çiçek diyenler, tropik çiçeği diyenler var. Ingilizcede yaygın adı ‘Dumb cane’dir. Dilsiz kamışı/bastonu gibi anlamı var. Yemeye çalışırsanız bir süre konuşamazsınız. Bu nedenle dumb cane demişler.

Fena halde zehirlidir. Dili ve gırtlağı yakar, ağrı verir, ağızda geçici felç etkisi yapar. Zehiri mideye gider kana karışırsa ölüdürücü etkisi bile olabilir. ABD’da beyazlar zencileri köle olarak kullandıkları senelerde köleleri cezalandırmak için zorla difenbahya yedirirlermiş.

Ebeveynler Dikkat! Bu Çiçek Çok Tehlikeli 3

Ancak yerseniz zehirlenirsiniz. Bilinçsiz küçük çocuklar yerse zehirlenip ölebilirler. Yemedikçe, çiğnemedikçe hiçbir zararı yok. Ayrıca yüzünüze sürmeyin bazı insanların cildini hafiften tahriş edebilir..

 

 

Evlerinde yetiştiren insanların bu bitkiye karşı biraz daha duyarlı olmaları ve özellikle küçük çocuklardan uzak tutmaları önemle rica olunur..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.