Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET

03.03.2021
1.781
KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk uyarıyor; Görmezden geldiğimiz ve başka hastalıklara yorduğumuz belirtiler kanser habercisi olabilir.

 

 

AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI
Birçok kadın kilogram vermeye çalışmadan kilogram kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de esasında diyetine dikkat etmediği halde açıklanamayan kilogram kaybı kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

ŞİŞKİNLİK
Birçok bayanın ortak sorunu olan şişkinliğe karın ağrısı ya da pelvik ağrı da eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini nerdeyse hergün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa muhakkak hekiminize danışın.

 

 

KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET 1

MEMEDE DEĞİŞİKLİKLER
Meme muayenesi her bayanın aylık periyotta yapması gerekli olan bir sağlık kontrolüdür.

Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi meme kanserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin dışında meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin muhakkak dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir.

Aynı şekilde meme görünümünüzdeki değişiklik veya akıntı da hastalık habercisi olabilir. Bu durumda hekiminize başvurarak muayene olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi yaptırmalısınız.

ADET DÖNEMİ DIŞINDA KA-NA-MA
Menopoz dönemi öncesi bayanlar arasında adet dönemi düzensizlikleri görmezden gelme eğilimi ne yazık ki yaygındır.

 

 

Ancak bu dönemde gerçekleşen kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir.

Özellikle adet dönemi içinde veya dışında görülen anormal kanamalar bayanlarda en sık görülen jinekolojik kanser olan rahim kanserinin belirtisi olabilir.

KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET 3

CİLT DEĞİŞİKLİKLERİ
Ciltte görülen ani değişiklikler kimi zaman fark edilemeyebilir. Ancak ciltte görülen renk değişikliklerini muhakkak takip etmek gerekir. Eğer aniden deride kanama ortaya çıkarsa, o da kontrol yapılmalıdır.

YUTMA ZORLUĞU VE HAZIMSIZLIK
Uzun süredir devam etmekte olan hazımsızlık mide veya yemek borusu kanserinin habercisi olabilir.

 

 

Bu sebeple diyetinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşamaktaysanız muhakkak hekiminize başvurun.

Son dönemlerde ortaya çıkan yutma güçlüğü sorunları yemek borusu ile alakalı sorunların veya akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

İDRAR VEYA DIŞKIDA K-AN
Eğer idrar ya da dışkıda kan fark ederseniz hemoroid diyerek geçmeyin.

Özellikle dışkıda şekil ve renk değişiklikleri söz konusuysa muhakkak hekiminize başvurun.

Muayenenin ardından gerekli görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin sebebi ortaya çıkarılabilir.

AĞIZ DEĞİŞİKLİKLER
Özellikle sigara içiyorsanız ağzınızdaki değişiklikleri takip edin ve muhakkak diş hekiminize başvurun. Ağız içi ya da dil üstünde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilir.

LENF NODLARINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER
Koltuk altı veya boyun bölgesinde bulunan lenf nodlarında meydana gelen şişlikleri dikkate alın ve muhakkak hekiminize başvurun.

Lenf nodlarındaki değişiklikler herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi kanserin de habercisi olabilir.

ATEŞ
Açıklanamayan ateş grip, enfeksiyon veya kanserin habercisi olabilir. Özellikle kan kanserlerinin en önemli ve erken işaretlerinden birisi de ateştir.

KADINLARDA KANSERİN HABERCİSİ 12 İŞARET 5

YORGUNLUK
Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan yorgunluk kanserin de belirsiz olan belirtilerinden birisidir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yorgunluk lösemi, kolon veya mide kanserinin erken belirtisi olabilir.

KALICI ÖKSÜRÜK
Grip, alerji ve bazı ilaçların zararlı etkisi öksürüğe neden olabilir. Ancak üç veya dört hafta gibi uzun vadeli devam etmekte olan öksürük göz ardı edilmemelidir. Özellikle sigara içiyorsanız ve uzun zamandan beri devam etmekte olan bir öksürüğünüz var ise muhakkak hekiminize başvurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.