Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem

02.03.2021
610
Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem

Kış aylarında hemen hepimizin ortak derdi, kilogram almak. Yapılan çalışmalar, havalar soğudukça hareket etme seviyemizin düştüğünü, daha yağlı ve karbonhidrat oranı yüksek besinlere yöneldiğimizi gösteriyor Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal kışın kilogram almayı önlemenin yollarını anlattı.

 

 

KİLO BAŞINA 30 ML SU İÇİN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 1
Havalar soğudukça terleme oranımız azalıyor. Vücuttan kaybettiğimiz su miktarının azalması da susama refleksimizi yavaşlatıyor. Ancak hücrelerimizin çalışmaları için yeterli seviyede su alabiliyor olmaları çok önemli.

Çünkü su hem vücudumuzun çalışması hem de toksik unsurlardan arınması için şart. Bu yüzden pratik olarak aldığınız 1 kkal enerji başına 1 ml su ya da kilo başına 30 ml su içmeye özen gösterin. Örneğin bu değer 70 kg ağırlığında bir şahıs için 70 x 30 = 2100 ml oluyor.

 

 

ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 3
Hepimiz 3 en temel ve 3 ara öğün olacak biçimde beslenmek mecburiyetinde değiliz. Ancak açlık durumlarında vücudumuzu dinlememiz çok önemli. Özellikle 4 saatten uzun süren açlıklarda, eğer kan şekerimiz düşmüşse, yediğimiz ilk öğünle birlikte insülin seviyemiz de hızla yükselebiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal artan insülin seviyesinin de özellikle bel ve karın bölgesi yağlanmasıyla sonuçlandığına işaret ederek, “Özellikle öğle ve akşam yemekleri arasında, proteinden zengin (tam buğday ekmeğe beyaz peynirli tost ya da meyve ile birlikte tüketeceğimiz bir yoğurt) bir ara öğün yapmak hem akşam yemeklerinde fazla enerji alımının önüne geçecek hem de metabolizmanızın çalışmasına destek olacaktır” diyor.

ÖĞLEN PROTEİN, AKŞAM SEBZE TÜKETİN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 5

Unutmayın; kolay pişen kolay sindirilir. Özellikle amacınız kilogram vermek ise kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynaklarını öğlen tüketmeye özen gösterin. Çünkü proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre uzun sürüyor. Akşam saatlerinde ise sebze ağırlıklı beslenmeniz sindirim sisteminizi rahatlatacak ve ertesi güne daha dinlenmiş kalkmanızı sağlayacaktır.

GÜNDE 2 FİNCAN YEŞİL ÇAY

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 7


Özellikle en temel öğünlerden sonra içilen yeşil çay, karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerinizin hızla yükselmesinin, dolayısı ile insülin seviyenizin de hızla artmasının önüne geçiyor. Ayrıca içindeki antioksidanlar sayesinde vücutta oksidatif stres oluşumunu azaltarak kilogram kaybına destek veriyor. Eğer tansiyon sorununuz yoksa günde 2 fincan yeşil çay içmeye gayret edin.

PROBİYOTİKLERİ İHMAL ETMEYİN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 9
“Sağlıklı bir bağırsak, daha sağlıklı bir insan” demektir, bunu unutmayın. Yoğurt ve kefir, içerdikleri faydalı parazitler sayesinde sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasına destek veriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal özellikle zararlı parazitlerin faydalı parazitlere göre daha baskın olduğu bağırsak florasında obezite ve tip 2 diyabet riski arttığı uyarısında bulunarak, “Bu yüzden günde 2 su bardağı kadar yoğurt ya da kefir muhakkak tüketmeye çalışın” diyor.

 

 

TUZ YERİNE BAHARAT KULLANIN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 11
Bazı besinler içerdikleri moleküller sayesinde metabolizmamızın hızlanmasına destek veriyorlar. Özelikle kırmızıbiber içerdiği kapseisin sayesinde yağ yakımına yardım ediyor. Ayrıca taze öğütülmüş karabiberin yağ hücrelerinin büyümesini yavaşlattığına dair yapılan çalışmalar da mevcut.

Eğer herhangi bir mide sorununuz yoksa, yemeklerinizi tuz ile değil, kırmızı biber, karabiber, zencefil ve zerdeçal gibi baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz. Böylelikle sodyum (tuz) tüketimini kısarak vücutta ödem riskini azaltırsınız. Ayrıca baharatların antioksidan özelliklerinden yararlen temelrak yemeklerinizin lezzetine de lezzet katmış olursunuz.

DÜZENLİ UYKU ŞART

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 13
Vücudun hormonal dengesinin düzenlenmesi ve iştah regülasyonunun sağlanması adına uyku en elzem etkenlerden biri. Özellikle uykuda salgıladığımız leptin hormonu, gün içerisinde tokluk merkezimizi uyararak gereğinden çok enerji alımının önüne geçebiliyor. Uyku ihtiyacı yaşa ve bireysel özelliklere göre değişse de, günde ortalama 7-8 saat kadar uyumaya özen gösterin.

EGZERSİZ YAPIN

Kışın Kilo Alımını Durduran Harika Bir Yöntem 15
Vücudu çalıştıran ve metabolizmamızı hızlandıran en temel etken, kas oranımızın yüksek olması. Kas; vücudun enerji harcamasını arttırarak kilogram alımının önüne geçebiliyor. Eğer hipotiroid gibi hormonal bir hastalığınız yoksa kas oranınızı arttırarak bazal metabolizma hızınızı arttırmaz mümkün. Bu yüzden kaslarınızı çalıştırmak için muhakkak düzenli şekilde egzersiz yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.