Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Çaresi Onda

02.03.2021
23.069
Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Çaresi Onda

Bugün önceden belkide hiç duymadığınız bir bilgi ile karşınızdayız. Genelde turşusunu kurduğumuz bu sebzenin kabukları öyle yararlı ki saç dökülmesini bile durdurabiliyor.

 

 

Meksika’nın meşhur lezzetlerinden biri olsa da esasında dünya mutfağında yeri var yeşil domatesin. Genelde turşuluk olarak tüketmeye alışkınız ancak pek çok tarife de çok güzel uyum sağlayabiliyor ve yemeklerin lezzetini artırabiliyor.

Sert olduğundan dolayı dayanıklılığı da gayet iyi yaklaşık 2 hafta boyunca buzdolabında saklamak mümkün.

 

 

Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Çaresi Onda 1

YEŞİL DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?
Lif oranı oldukça yüksektir ve yağların daha çabuk emilmesini sağlar. Sonuç olarak kabızlığın ve gaz sorunlarının üstesinden gelerek bağırsak problemlerini ortadan kaldırır.

Yeşil domatesin kabukları yüzyıllar önce tıbbı amaçla kullanılmıştır. Faydaları arasında en çok göze çarpanı ise saç dökülmesiyle savaşması olmuştur. Saç dökümlesinin beraberinde kepek probleminin de ilacıdır.

Güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı vücudunuzu ‘sigortalayacaktır.’ Vücutta bulunan yabancı maddeleri temizler ve alyuvar üretimini hızlandırır.

Sadece C vitamini kaynağı olarak kalmaz, iyi bir A vitamini deposudur. Katarakt gibi bazı görme problemleri sizden uzak tutar.

 

 

Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Çaresi Onda 3

Lif yönünden zengin olduğunu belirtmiştik. Sindirime iyi gelmesi ile birlikte kilogram kontrolünde de destekçiniz oluyor. Kalorisi oldukça düşüktür ve tok tutma özelliği vardır.

Besin ve lif sağlamanın beraberinde, düşük kalori ve az miktarda yağ içerir. Aynı zamanda kötü yağları yok etmek için çalışır ve doyurucu bir etki yaratır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz 2 adet yeşil domates akşama kadar sizi tok tutmaya yetecek.

Tomatillo, niasin içeriği sayesinde gıda ve kompleks moleküllerini enerji rezervlerine ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca, enzim işlemi sırasında tomatillo yiyerek, niasin normalden daha kuvvetli bir tepkime yaşar. Bu sebeple, tomatillo vücuda daha fazla enerji verir.

YEŞİL DOMATESİN ÖZELLİKLERİ:
Yüksek miktarda C vitamini içerir.
Anti kanserojen özelliği bulunmaktadır.
Güçlü bir lif kaynağıdır.
Kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Kabuklarını Atmayın. Kelliğin Çaresi Onda 5

YEŞİL DOMATES YEMEĞİ:
MALZEME LİSTESİ
1 kg . Yeşil domates, 2 adet orta boy kuru soğan, 200 gr. Kıyma, 1 yemek kaşığı pirinç, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, Yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı salça, 1,5 bardak sıcak su, Süslemek için maydanoz, Karabiber, Tuz

YAPILIŞI:
Soğanları yemeklik doğrayıp zeytinyağında soteliyoruz. Ardından kıymayı ekleyip kavurmaya devam etmekteyiz.

Salçayı ilave ederek karıştırıp sıcak suyu katıyoruz. 1-2 dakika kaynayınca yeşil domatesleri ilave ediyoruz.

Domatesler küçükse bütün olarak ,büyükse dörde bölerek kullanabilirsiniz.

Domatesleri de yemeğe ekledikten 2 dakika sonra pirinci ilave ederek orta ateşte domatesler erimeyecek şekilde yaklaşık 20 dakika pişiriyoruz.

Ocaktan indirmeden önce limon suyu tuz ve karabiberi ilave ederek ,kıyılmış maydanoz ile süsledikten sonra sıcak sıcak servis yapıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.