Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR

02.03.2021
805
HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR

Sağlıklı bir hayat için daha sağlıklı besinler tüketmemiz gerekmektedir. Özellikle bayanlar daha genç ve daha sağlıklı kalabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İdeal kiloda olmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için süper besinlerden faydalanmamız gerekmektedir. İşte antioksidan içeriği ile kadın sağlığını destekleyecek ve bayanların muhakkak tüketmesi gerekli olan besinleri paylaştık.

 

 

ÇİĞ BADEM

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 1
Neden bayanlar için iyi bir süper besindir?

Badem lif içeriği yüksek diğer besinler gibi prebiyotik bir kuru yemiştir. Huzursuz bağırsak sendromu, ishal gibi bağırsak sorunlarını hafifletir. Aynı zamanda kalsiyum emilimini artırır. E vitamini içeriği yüksektir, yaşlanma etkilerini azaltarak sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmanıza yardımcı olur.

 

 

LAHANA

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 3
NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Yalnızca ka-nser üstünde faydalı etki göstermekle kalmaz, hemde kalp sağlığını da korur. Yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca hergün yarım su bardağı lahana tüketen kişilerde iyi kolesterolün %27 oranında arttığı ve damarlarda tıkanıklığa neden olan kötü kolesterolün zaldığı görülmüştür.

SARDALYA

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 5


NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Sardalya omega-3, D vitamini ve kalsiyumun çok iyi bir kaynağıdır. Ayrıca kuvvetli bir antioksidan olan ve vücudun detoks sistemini çalıştıran selenyumdan zengindir. Özellikle menapoz sonrası dönemde görülebilen osteoporoz riskini azaltmak ve antioksidan alımını artırmak için sardalyayı beslenmenize muhakkak katın.

 

 

YABAN MERSİNİ

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 7


NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Antosiyanidinler yaban mersinine rengini veren antioksidan bileşiklerdir. Çeşitli incelemelerde bu bileşiklerin kalp hastalıkları, diyabet ve artrit riskini azalttığı ve bilişsel sağlığı koruyarak anti inflamatuar etki gösterdikleri görülmüştür. Bu meyveyi yıl boyu taze, kurutulmuş ya da dondurulmuş olarak saklayabilirsiniz.

BROKOLİ

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 9
NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi turpgil ailesine ait sebzelerde bulunan “sülforafan” bileşiği ka-nsere karşı koruyucu etki gösterir. Çin’de yapılan bir araştırmada bu bileşiğin meme ka-nserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir.

KİNOA

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 11

NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR BESİNDİR?
Kinoa vücudumuzda üretilemeyen ve dışarıdan almamız gerekli olan proteinlerin yapıtaşı olan amino asitleri içerir. Bu aminoasitler doku, organ, kas ve tendonlarımızın yapımında görevlidir. Lif, antioksidan, demir, kalsiyumdan zengindir. Ha-milelik ya da e-mzirme dönemi gibi protein ihtiyacınızın arttığı durumlarda tercih edilebilir. Magnezyum içeriği ile migren ağrılarını azaltıcı etki gösterir. Lif içeriği ile ise sizi tok tutar ve zayıflamanızı destekler.

SİYAH FASULYE

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 13
NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Folat, magnezyum ve demirin iyi bir kaynağıdır. Hem karbonhidrat hem de bitkisel protein yönünden zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde yapısındaki çözünür lif sayesinde kan şekerini düzenler bu şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Özellikle diğer kurubaklagillere oranla 3 kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir ve koyu rengi veren flavonoidler ise ka-nsere karşı sizi korur. Ha-milelik dönemi tüketimi omega-3 yağ asitleri ile bebeğinizin beyin gelişimini destekler.

PANCAR

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 15
NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Yapılan bir araştırmada 1 su bardağı pancar suyunun hipertansiyonu düşürmede hızlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca pancarın içeriğindeki antioksidan fitokimyasallar dediğimiz bileşenler sizi ka-nsere karşı korur, inflamasyonu (iltihabı) önler. Potasyum ve folat içeriği yüksek bir sebzedir

ZERDEÇAL

HER KADININ MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKİYOR 17
NEDEN KADINLAR İÇİN İYİ BİR SÜPER BESİNDİR?
Kurkumin, zerdeçala altın rengi veren renk pigmentidir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde enfeksiyonları tedavi etmek ve yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılıyor. Yapılan çalışmalarda bu bileşiğin inflamasyon, sindirim sorunları, artrit ve Alzeimer gibi rahatsızlıkların tedavisinde faydalı etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca ka-nsere karşı koruyuculuğu da ispatlanmıştır. Karabiber ile beraber tüketildiğinde etkisini çok daha iyi göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.