Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi

02.03.2021
1.153
7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi

Sırt ağrısı, gözden kaçırdığımız en sık durumlardan birisidir. Birçok yetişkin hayatında bir noktada bel ve sırt ağrısı yaşar ve sonu ameliyatla bitebilir. İşte sizin için ilaç olmadan, sırt ağrınızı 7 dakikada rahatlatan 8 germe hareketini paylaştık.

 

 

KURBAĞA POZU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 1
Dizlerinizi bükün ve yere doğru uzanın. Ayaklarınızı kaldırın ve iki elinizle ayaklarınızı kavrayarak, başınızı havaya kaldırın. Bu pozisyonda 30 saniye kalın.

YARIM KELEBEK POZU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 3

Sırt üstü düz bir yere oturun. Bacaklarınızı önünüze getirip birleştirin. Sol bacağınızı bükün ve ayağınızı sağ uyluğunuzun içerisine getirin. Kollarınızı öne getirin ve sağ bacağınız boyunca ayak parmaklarına doğru uzanın. 30 saniye boyunca bu pozda kalın.

BAĞLI AÇI DURUŞU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 5


Duvara yaslanarak yere oturun. Bacaklarınızı bükün ve topuklarınızı pelvisinize doğru çekin. Ayaklarınızı birbirine bastırın ve dizlerinizi indirin. Bacaklarınızı tutun ve topuklarınızı mümkün olduğunca yakın pelvisinize doğru çekin. 5 derin nefes için bu konumda kalın. Daha sonra hafifçe öne doğru gerdirin, başınızı 5 nefes için indirin.

YANA YOĞUN ESNEME DURUŞU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 7

Ayağa kalkın ve bacaklarınızı 3-4 metre birbirinden ayırın. Kollarınızı omuz yüksekliğine kaldırın ve yanlara doğru avuç içerisine alın. Sol ayağı 90 derece sola ve sağ ayağı hafifçe içeri doğru çevirin. Sol uyluğunuzu çevirin ve dizinizi bükerek dik açı oluşturarak bükün. Uylukları yere paralel tutmaya çalışın. Sol elinizi bükün ve sol dizinize indirin.

Sağ elinizi yukarı doğru kaldırın. Elinizi, sağ kulağın arkasından avuç içi ile gerdirin. Kafanızı çevirin ve sağ elinize bakın. 30 saniye bu pozda kalın.

ÜÇGEN DURUŞU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 9
Bacaklarınızı mümkün olduğunca genişletin. Sol ayağınızı 90 derece ve sağ ayağınızı 45 derece sağa çevirin. Bacaklarınızı düzeltin ve sağ uyluğunzu ayağınıza göre açın. Ellerinizi yere paralel olarak omuz seviyesine getirin.

Sağ kolunuzu öne getirin ve yavaşça sağ ayağa doğru indirin. Sol kolunuzu tavana doğru uzatın. Ellerinizi nazikçe uzatın. Düz bir çizgi oluşturmalılar. 5 derin nefes için bu konumda kalın.

 

 

AŞAĞI BAKAN KÖPEK DURUŞU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 11
Omuzlarınızın direk şekilde kol bileklerinizin üstünde ve kalçanızın direk şekilde dizlerinizin üstünde olduğu, masaüstü pozisyonundan başlayarak ayak parmaklarınızı alta doğru kıvırın ve kalçalarınızı gökyüzüne doğru kaldırın.

Omurganızı düz tutun ve bacaklarınızı dizinizin arkasındaki kirişlerin izin vermiş olduğu ölçüde uzatabildiğiniz kadar uzatın. Parmaklarınızı genişçe açın ve gözünüzü ayaklarınızdan ayırmayın. 5-10 nefes alarak tekrarlayın.

KERTENKELE DURUŞU

7 dakikada sırt ağrınızı rahatlatan 8 germe hareketi 13
Bu gerdirme hareketine aşağı doğru bakan köpek pozunda ayakta durarak başlayın. Sol bacağınızı kaldırın ve sol elin dış tarafına doğru ilerletin. Avuçlarınıza yaslanın ve göğsünüzü öne getirin. Bu pozisyonda kalabilir veya ön kollarınızı aşağı indirebilirsiniz. 5 saniye bu pozda kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.