Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karnabaharın Yapraklarını Kesinlikle Atmayın

28.02.2021
2.495
Karnabaharın Yapraklarını Kesinlikle Atmayın

Karnabahar bitkisi, kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılacak olan en etkili sebzedir. O kadar etkilidir ki antibiyotik tedavilerinin dahi fayda etmediği idrar yolu enfeksiyonlarında uygulanmakta olan karnabahar kürü kısa sürece hastalığı geçirmiştir.

 

Karnabaharın Yapraklarını Kesinlikle Atmayın 1

 

YAPRAKLARINI ATMAYIN
Karnabahar tüketirken karın bölgesi etrafında bulunan 4-5 adet yaprağı da kullanın. Karnabaharı alıp eve geldiğinizde alt kısımda bulunan yeşil yapraklarını kesip atıyorsanız bir kez daha düşünün. Bu yaprakları yemeklerinizde garnitür olarak bile kullanabilirsiniz. Ayrıca karnabahar yapraklarını lahana gibi kavurarak da öylece yiyebilirsiniz. Karnabahar yapraklarında çok miktarda anti-kanserojen olan beş tane koruyucu etkin madde bulunur. Bu maddeler, phytic asit, caffeic asit, alfa-tokoferol (E-vitamini), kaempferol, ve rutindir. Bilhassa E-vitamini ve caffeic asit, karnabaharın yapraklarında daha çoktur.

Karnabahar yapraklarında ayrıca yedi tane kataraktı önleyici etkin madde de bulunmaktadır. Bunun da haricinde karnabahar yapraklarında bilinen 9 tane kadar tansiyon düşürücü aktif madde vardır. İçeriğindeki antioksidanlar, kansere karşı koruyucu olarak özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır. Bu sebeple, karnabahar tüketirken muhakkak bir miktar yaprağı ile birlikte tüketilmesi öneri edilir..

 

 

SUYUNU ATMAYIN

Karnabaharın Yapraklarını Kesinlikle Atmayın 3
Karnabaharın başka bir kuvvetli özelliği de yirmibir tane antioksidan madde içermesidir. Mutfakta, genel itibari ile karnabaharın hep karın bölgesi kullanılır ve yaprakları atılır. Halbuki kansere karşı koruyucu ve de antioksidan maddeler özellikle yapraklarında yoğunlaşmıştır. Bu sebeple size önerim karnabaharı kür olarak uygulamaya karar verdiğiniz taktirde bir miktar yapraklarını da kullanmanızdır. Haşladığınız karnabaharın suyunu atmayınız. Çok az su kullanarak hafif ateşte haşlarsanız (en fazla beş dakika), suyunu da servis yapabilirsiniz ya da içebilirsiniz. Yapraklarını yemek mecburiyetinde değilsiniz, çünkü nerdeyse gerekli tüm etkin maddeler haşlama esnasında fazlası ile suyuna geçmektedir.

ENFEKSİYONA KARŞI ETKİN
Karnabaharın haşlanması esnasında kendisine özgü kokusu yayılır. Pişirilmiş kokusu, bir çok insana hoş gelmemektedir. Kendine özgü bu kokuyu veren, karnabaharda bulunan kükürtlü bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan bazıları dimethyl sülfid, allyl isothiocynate ve trimethylsülfid’dir. Çiğ olarak, tadına baktığınızda çok hafif buruk-acı bir tat algılanır. Bu da, içerdiği sinigrin maddesinden kaynaklanmaktadır. Karnabahar enfeksiyonlara karşı etkin ve antibakteriyel özellikte pek çok aktif madde içermektedir.

Özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında bilinen en etkili sebzedir. Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı destekleyici karnabahar kürünün nasıl kullanılacağına dair uygulama biçimi günün küründe verilmiştir. Kronik idrar yolları enfeksiyonuna karşı karnabahar kürü uygulanırken, bir miktar C-vitamini takviyesi yapmakta fayda vardır. Zaman zaman uygulaması yapılacak olan karnabahar kürü, özellikle kronik idrar yolları enfeksiyonu şikâyeti olanlar için kusursuz bir önleyici çözüm getirebilmektedir.

 

 

KORUYUCU ÖZELLİĞİ VAR
Karnabaharda çok az miktarda bulunan ferulik asit çok yönlü etkin bir maddedir. Bunlardan en önemlileri antibakteriyel (bakteri yok edici), kansere karşı koruyucu (anticancer) ve antialerjik ve de antiviral olmasıdır. Bu etkin madde çok az miktarda bulunmasına rağmen, karnabahardaki diğer bazı aktif maddeler ferulik asitin bu işlevini bir hayli kuvvetli kılmaktadır. Ferulik asitin başka bir özelliği de metal-chelator olmasıdır. Metal-chelator özellik, ağır metalleri kimyasal olarak kendine bağlayarak vücudumuzdan uzaklaştırılması demektir.

İçerdiği çok fonksiyonlu quercitrin maddesinden dolayı da karaciğer metabolizmasında oluşan toksinlerin vücudumuzdan kolayca atılmasını (antihepatotoxic) sağlar. Karnabaharın içerdiği thiamin, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliği olan bir maddedir. Thiamin’nin, hemde, antimigraine (migrene karşı) özelliği de vardır.

 

MİDE ÜLSERİ ŞİKÂYETİNDE
Karnabaharın içerdiği threonine ve quercitrin ülsere karşı etkin (antiulcer) bir madde olması sebebiyle özellikle bu konu da problemi olanların rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Mide ülseri şikâyeti olanların karnabahar kürünü uygulamalarını hararetle öneri ederim.

Bu kürü uygularken tuz kullanmayınız ve kullanacağınız yağ, bitkisel sıvı yağ olmalıdır. Kullanılacak yağ için bir ölçü vermek gerekirse, porsiyon başına bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Her şeye rağmen sıvı yağı ne kadar az kullanırsanız o kadar iyidir.

Karnabaharın Yapraklarını Kesinlikle Atmayın 5

 

MİDE ÜLSERİNE KARŞI TEDAVİ EDİCİ KÜR
Haftada 3 kez bir porsiyon çok az suda az haşlanmış karnabahar yemeyi rahatsızlık ortadan kalkana kadar alışkanlık haline getirmek gerekir. Tencerede kalan suyu da tüketebilirsiniz. Bu kür uygulanırken çok az miktarda (porsiyon başına en fazla bir tatlı kaşığı) sıvı yağ kullanabilirsiniz.

KRONİK İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONLARINA KARŞI
250- 300 gram karnabahar yaklaşık 750 ml kaynamakta olan suya ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlanır. Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısı sabah, diğer yarısı da akşam (aç ya da tok farketmez) içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Küre yedi gün devam edilir ve üç gün ara verilir. Üç gün aranın ardından tekrar yedi gün uygulanır ve tekrar üç gün ara verilir. Son olarak tekrar yedi gün uygulanır ve kür tamamlanmış olur. Karnabahar kürü toplam yirmibir günlük kürdür (üç günlük aralar hariç). Burada dikkat edilmesi gerekli olan nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle ya da akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.