Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin

28.02.2021
5.274
Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin

İltihaplanmalara, bakterilere ve mantarlara karşı çok etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat yanmış defne yaprakları kesinlikle olayı diğer bir boyuta taşır. Hem yapı olarak hem de içerik olarak bir hayli kuvvetli bir yapıya sahip olan defne yaprağının sağlık açısından da bir hayli yararlı olduğu bilinmektedir. Çayını içebilir, yemeklerinize katabilirsiniz. Fakat bugün bu özel bitkinin bir başka etkileyici faydasından bahsedeceğiz.

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin 1

 

 

Kül tablasına bir kaç tane defne yaprağı koyun ve yakın ve 10 dakika bekleyin. O mis kokusu havaya yayılırken, sizden de bakın hangi dertleri alıp götürecek.

1. BAŞ AĞRISINA ÇOK İYİ GELİR
Defne yaprağı yandığı zaman, yaydığı güzel koku vücut daha fazla sineol, pinen ve elimisin salgılar. Bu baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelir. Sizi rahatlatır ve ağrınızı azaltır.

 

 

2. ANKSİYETE İLE SAVAŞIR

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin 3
İçerdiği linalool anksiyete ile savaşır. Amerikan Anestezi Hemşireleri Derneğine göre 10 dakika boyunca yanan defne yaprağı koklamak daha iyi hissettirir.

3. SOLUNUM SİSTEMİ RAHATLATIR :
İçerdiği “mycrene” ve öcenol akciğeri ve nefes yollarını temizler. Daha rahat nefes almanızı sağlar. Aynı zamanda çok iyi de bir balgam sökücüdür.

4. DİYABETE FAYDALIDIR
Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için defne yaprağı önerilir. Kötü kolestrolü, kandaki glükoz ve trigliserid seviyesini düşürdüğü bilinir. Bunun için çayını içebilir, yemeklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca kalp fonksiyonlarını arttırmak ve kan şekerini kontrol altında tutmak için defne yaprağını öneri edilir. İçeriğindeki antioksidanlar, insülin üretimini arttır. Bu da diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

 

 

5. KALBİ DAHA İYİ ÇALIŞTIRIR

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin 5


Defne yaprağında bulunan rutin ve kafeik asit kalp fonksiyonlarını çok daha iyi çalışmasını sağlar. Rutin, kılcal damarları güçlendirir. Kafeik asit ise kolestrolü düzenler.

6. AĞRI KESER
Defne yaprağının baş ağrısına ve migrene iyi geldiğini yazımızın başında belirtmiştik. Defne yaprağı hemde eklem ağrılarına, artrite ve diş ağrısına da iyi gelir. Bir bardak defne çayı ile vücudunuzdaki pek çok ağrılardan kurtulabilirsiniz.

7. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE İYİ GELİR

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin 7


Defne yaprağı A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemi üstünde bir hayli kuvvetli etkileri vardır. A vitamini başta burnu, gözleri, boğazı, ağız boşluğunu, sindirim sistemini olmak üzere akciğer zarını korur. Bu sayede bakteriyel ve viral enfeksiyonları önler.

 

 

8. SİNDİRİMİ RAHATLATIR
Mide vebağırsak problemleri ve çölyak hastalığı için defne yaprağı kullanabilirsiniz. Mide ve bağırsakta gazdan dolayı oluşan şişkinlikleri giderir ve proteinin sindirilmesini kolaylaştırır. Bu sayede hem şişliğiniz iner hem de kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

9. KEPEK GİDERİR VE OLUŞUMUNU ÖNLER

Defne Yaprağını Yakıp 10dk Bekleyin Ve Mucizeye Tanıklık Edin 9
Tek yapmanız gerekli olan soğuk suya defne yapraklarını koymak ve saçınızı şampuanladıktan sonra bu suyla durulamak. Bu şekilde kullanıma başladıktan sonra kepek sorununuz kaybolacak ve tekrar ortaya çıkması önlenecektir.

10. BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMENİZE YARDIMCI OLUR
Özellikle defne yaprağı çayı böbrek iltihaplanmalarına ve böbrek taşlarına çok iyi gelir. 1 bardak suya 3-4 adet defne yaprağı ekleyin. Suyu yarısı buharlaşana kadar kaynatın ve sonra süzün. Günde iki kere bu çayı için.

11. UYKUSUZLUĞU GİDERİR
Uykusuzluk için birebirdir. Çayı, tütsüsü sizi rahatlatır. Sinirleriniz gevşetir, sakinleştirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.