Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

İlaca Sarılmayın,Öksürük Şurubundan Çok Daha Etkili

27.02.2021
1.819
İlaca Sarılmayın,Öksürük Şurubundan Çok Daha Etkili

Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki ya da solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar.

Ev yapımı doğal ve bitkisel öksürük şurubu tarifleri: En iyi öksürük kesici  doğal öksürük şurubu nasıl hazırlanır? - Sağlık Haberleri

 

Kuru gıcıklı öksürük, pek ciddi bir sorun olmamakla beraber, sebebi daima bilinemez. Soğuk algınlığı sırasında burun akıntısının geriye giderek solunum borusunu tahriş etmesinden dolayı olabilir. Vücudun en temel soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bunun atılmasına yönelik bir çaba olarak da kuru öksürük görülebilir.

 

Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa, sigara dumanı, çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe sebep olabilir. Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir. Neler Yapılmalı? Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse, kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle beraber balgamın sökülüp atılması önemlidir. Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun. Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz. Yüzükoyun ya da yan yatırmak da tahrişi önler. Öksüren çocuğunuzun odasını devamlı nemli tutun. Yanında bir çaydanlık su kaynasın ya da bir camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını önleyin. Odayı fazla ısıtmayın. Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin. Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin.

 

İlaca Sarılmayın,Öksürük Şurubundan Çok Daha Etkili 2

18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz. Öksürük İçin Doğal YöntemlerKarışık Çay Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..Bunu üsüttüğünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık çocuğunuza içirin (1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz). Bal & Zencefil Büyükler için (çocuğunuza kullanmayın) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza çok iyi gelir. Pekmez & Karabiber İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin.

Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. ( 1 yaş sonrası) Karışık Çay Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Dal tarçın, Nane, Ihlamur, Meyan kökü, Ada çayı, Kekik, Elma kabuğunu karıştırarak, demleme usulu çay yapın ve içirin. 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırılabilir. Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir. Bal & Karabiber 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir.Ardından da süt. Bu formül biz büyükler için de etkilidir.(1 yaş sonrası ) Tereyağ & Pekmez 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı su ile) kaynatın, ılıkken içirin…Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. (6 ay sonrası için)Ihlamur & Ayva Yaprağı Ihlamurla ile ayva yaprağı birlikte kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir.( 1 yaşından küçük bebekler için )

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.