Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

EVDE YOĞURT MAYALAYANLAR BUNU BİLMİYORLAR

27.02.2021
1.354
EVDE YOĞURT MAYALAYANLAR BUNU BİLMİYORLAR

Yoğurdun zengin vitamin ve minerallerinden yararlanmak için ev yapımı yoğurt tüketmenizde fayda var. Nasıl yaparsam yapayım bir türlü kıvamını tutturamıyorum diyorsanız size vereceğimiz önerilere göz atmanızı öneri diyoruz.

 

EVDE YOĞURT MAYALAYANLAR BUNU BİLMİYORLAR 1

 

YOĞURT YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;
YOĞURT MAYASI
Yoğurt mayasını, hazır aldığınız veya daha önce yapmış olduğunuz yoğurttan kullanabilirsiniz. Sütün yoğurt haline gelmesini sağlamayı başaran ve yararlı bakterileri süte karıştırmanın en kolay yolu, bir parça yoğurdu ılık sütle karıştırarak, yoğurt yapacağınız sütün içerisine eklemektir. Yoğurdun kıvamını ve niteliğini ayarlayacak en önemli etken yoğurdun mayasıdır.

 

 

EVDE YOĞURT MAYALAYANLAR BUNU BİLMİYORLAR 3

SÜTÜN ISISI ÖNEMLİ
Yoğurt yapabilmek için hazırladığınız sütün iyice kaynamış olması ve bütünüyle soğumadan ilk ısısı düştüğünde kullanılması gerekir. Kaynamış ve soğumuş sütü tekrar yoğurt yapabilmek için ısıtırsanız sonuç hüsranla bitecektir.

Özetle sütü yoğurt için kaynatmalı ve ilk ısı geçtiğinde henüz sütünüz ılıkken mayayı eklemeniz gerekiyor.

Son olarak, maya kattığınız sütün kapağını kapatarak hava almayacak şekilde bezle sarmanız, yoğurdun lezzeti ve kıvamı için bir hayli önemlidir.

PEKİ, YOĞURT NASIL AÇILMALI?

EVDE YOĞURT MAYALAYANLAR BUNU BİLMİYORLAR 5

Tüm bu işlemleri harfiyen uygulamış olsanız bile yoğurdunuzu açarken yapacağınız bazı hatalar, yoğurdun kıvamının tutmamasına ve tadının ekşi olmasına neden olur. Mayaladıktan sonra bezle sarıp 8-9 saat beklettiğiniz yoğurdun öncelikle üst kısmını açın. Ve bezden çıkarmadan üstü açık, alt kısmı kapalı olacak biçimde yarım saat bekletin. Bu durum yoğurdun yavaş soğuması ve kıvamının tutması için gereklidir. Yarım saat dolduktan sonra bezden yoğurdu bütünüyle çıkartıp, bir saat dışarıda beklettikten sonra dolaba koyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.