Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

AÇ KARNINA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY

27.02.2021
3.798
AÇ KARNINA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY

Problemleri çözmek. Aç olduğunuzda konsantre olma ve dikkat etme beceriniz daha yüksek duruma gelir. Araştırmacılara göre, Karnımızı doyurmak için bütün çabamızı odaklanmaya harcamak mecburiyetinde kalmak, bizlere ilk atalarımızın mirasıdır.

 

 

Açlık hormonu ghrelin, beyin aktivitesini uyaran çeşitli görevleri yerine getirmeye de yardımcı olur. Araştırmalar, açlığın insanlara daha dürtüsel kararlar vermesine rağmen daha başarılı olduğunu gösteriyor . Elbette, finans, ilişkiler ya da sağlık konularında tehlikeli olduğunda bu yöntemi kullanmamanız iyi olur.

9.ANTİENFLAMATUAR İLAÇLAR
As-p-i-rin, parasetamol ve diğer nonsteroid antienflamatuar (NSAID’ler) ilaçlar aç karnına alınamaz. Etkilerini azaltmakla kalmaz hemde ciddi sağlık sorunlarına (mide kanaması gibi) neden olur.

Tavsiye: Süt NSAİİ’lerin olumsuz etkilerini düşürür. Eğer mevcut değil ise, ilacı bol suyla içebilirsiniz.

 

 

8.KAHVE
Hatta kafeinsiz kahve bile içilmemelidir. Boş midede içilirse, mide ekşimesi ve diğer sindirim sistemi sorunlarına neden olabilecek asit üretimini uyarır . Kahve sonrasında birde kahvaltıyı atlamak , günün geri kalanında serotonin eksikliğine ve kasvetli bir havaya neden olabilir.

AÇ KARNINA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY 1

Tavsiye: Sabahları ilk yaptığınız şey kahve içmekse ve bu alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, süt ya da krema ​​ile tüketin: sütün yağı kahvenin olumsuz etkilerini azaltacaktır. Dondurularak kurutulmuş doğal kahveyi tercih edin.

7.ALKOL
Tok olmadan, alkol emilim hızı 2 kat artar. Ayrıca, alkolün yan etkilerinin giderilmesi yavaşlar, bu da ağır herhangi bir kalıntı yaratır. Alkolün vücuda hızlı etkisi karaciğeriniz, kalbiniz ve böbrekleriniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

 

Tavsiye: Aç karnına içecek içmek durumunda kalırsanız, soğumuş karbon dioksitsiz içecekleri tercih edin, çünkü bunlar daha yavaş emilirler. Daha iyisi, öncesinde en azından tereyağı içeren küçük sandviç yiyebilirsiniz.

6.SAKIZ
Sakız çiğnerken üretilen sindirim asidi, boş bir midenin astarını yok eder; sakız ile aşırı duyarlılık gastrite neden olabilir. Ayrıca sakız çiğneyen kişilerin daha çok meyve ve sebzeler yerine önemsiz yemekleri (patates kızartması, şekerleme) tercih ettikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır .

AÇ KARNINA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY 3

Tavsiye: Doğal tatlandırıcılar (ksitol, sorbitol) içeren sakızlar şeker, siklamat ya da aspartam olanlardan daha az zararlıdır. Tok bile olsanız sakızı 10 dakikadan fazla çiğnemeyin.

5.UYUMADAN ÖNCE BİRŞEYLER YEMEK
Açlık ve düşük glikoz seviyeleri , uykuya dalmamızı ve derin uykuyu ve erken uyanmayı engeller . İlginçtir, uyku eksikliği açlık hormonlarının seviyesini arttırır . Akşam yemeğinden sonra ertesi gün daha fazla yememizin sebebi de budur.

 

 

Tavsiye: Uykudan önce bile bile lades demekte kötü bir fikirdir. En iyi çözüm, süt ürünleridir çünkü magnezyum ve kalsiyum içerirler. Bu unsurlar size, sağlam bir uyku sağlayacaktır.

4.YOĞUN SPOR
Boş bir karnında egzersiz yapmanın daha fazla kalori yaktığına dair bir görüş vardır. Aslında yağ kaybını etkilemez. Aslolan Kas kaybıdır. Vücut enerjiden yoksun olduğu için egzersiz yoğunluğu da azalır.

Tavsiye: Yoğun eğitimin aerobik egzersize değiştirilmesi. Sindirim sorununuz var ise, herhangi bir egzersize başlamadan evvel bir aperatif almanız çok daha iyi olur; çünkü fiziksel aktivite mide suyunun üretimini tetikler, bu da boş bir mide için zararlıdır.

3.ALIŞVERİŞ
Vegan, vejeteryan market alışverişi.. Hepimiz açlığın bizi gerçekten ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla yiyecek almasını sağladığını biliyoruz. İşte bu nedenle, boş bir karın bizi zarara sokup, alışveriş dükkanlarını daha kazançlı kılıyor.

AÇ KARNINA YAPMAMANIZ GEREKEN 9 ŞEY 5

Öneri: Peşin yapılan bir alışveriş listesinin beraberinde nakit ödeme de tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bir araştırma, kişilerin kredi kartı yerine nakit ile ödeme yaparken daha az harcama eğiliminde olduğunu göstermektedir.

2.PORTAKAL SUYU İÇMEK
Turunçgil meyvelerinde bulunan asit ve sert lifler , karnınızı tahriş eder, bu da mide rahatsızlığı olanlar için özellikle tehlikelidir.

Tavsiyeler: Taze sıkılmış portakal suyu, suyla 1: 1 oranında (hiperasitik olanlar için) ya da 2: 1 oranında (diğerleri için) sulandırırsanız fayda sağlayacaktır. Bu arada, sebzelerin yanında boş midede yenilmemesi gerekli olan diğer gıdalar da var.

1.TARTIŞMAK
Araştırmacılar , açlığın bizi daha çok sinirlendirdiğini ispatlamıştır. Tartışma anında kendi kendimizi kontrol etmek enerji gerektirir. Haliyle kavga edildiğinde aç karnına sakinliğimizi korumak inanın çok zor olabiliyor.

Tavsiye: Tartışmadan önce yemek yemenize zaman yoksa, sıcak bir şeyler için ve karşınızdakine de teklif edin. Bu sohbetinizi daha samimi yapacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.