Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye

25.02.2021
443
Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye

Bilim insanlarına göre temizlik yapmak alternatif bir meditasyon çeşidi ve stresle başa çıkmada etkili bir yoldur. Temizlik yapmayı sevmiyor olsanız bile harcamış olduğunuz emekten ötürü mutlu olabilirsiniz. Evinizin pırıl pırıl olması da güzel bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bu işi daha az emek harcayarak ve zamanınızın çoğunu harcamayarak yapmanız gayet mümkün. Sadece birkaç yöntem öğrenmeye ihtiyacınız var ve biz bunun için buradayız. Sonuç olarak sizler için temizliği daha eğlenceli ve kısa süren hale getirecek tavsiyeler hazırladık. Bu tavsiyeler uygulayanların hayatını bir hayli kolaylaştırdı. Denemekten zarar gelmez değil mi?

 

 

DAR ALANLARDAKİ TOZ

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 1
Yeni elektrik süpürgeleri yanlarında bir sürü aksesuarla geliyor ve temizlik sürecini kolaylaştırıyor ancak yine de bu ek parçaların giremediği ve sizin canınızı sıkan dar alanlar olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de özellikle pencere kenarları, televizyon arkası gibi yerleri süpürebilmeniz için en güzel önerimiz tuvalet kağıdı rulosu kullanmanızdır. Süpürgenizin uç kısmına basitçe bantlayarak her yeri rahatlıkla süpürebileceksiniz.

ESKİ DERİ MOBİLYALAR

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 3

Eskiyen deri mobilyalar solar ve üzerlerinde kullanımdan ötürü izler oluşur. Bu sorundan kurtulmanın en kolay yolu bu mobilyalarınızı ayakkabı cilası kullanarak ovmanızdan geçer. Aynı ilk günkü gibi pırıl pırıl mobilyalara sahip olacaksınız!

HALILARDAKİ İZLER

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 5


Sizde en az senede iki kez mobilyalarınızın yerini değiştiriyorsunuz değil mi? Peki halılarınızda uzun süre kalmış olan mobilyaların ayak izlerini nasıl gideriyorsunuz? Elbet ki o izler birçoğumuzun canını sıkıyor. Tek yapmanız gerekli olan iz olan yerlere buz küpleri koymanız! Buzun suyunu emen halınız artık o izleri göstermeyecektir.

MUTFAK DOLAPLARINDAKİ YAĞDAN KURTULMAK

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 7

Evdeki zamanımızın çoğunluğu mutfakta yemek ya da temizlik yaparak geçiyor ve en can sıkan kirlerden birisi de tahta mutfak dolaplarında biriken yağ kalıntıları oluyor. Tek yapmanız gerekli olan kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı karıştırarak dolapları bir diş fırçası yardımı ile ovmanız. Öncesi ve sonrası resimleri çekip bizimle paylaşmayı unutmayın. Daha önce kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı kullanarak cilt temizliğinde harikalar yaratabileceğinize dair bir içerik yayınlamıştık. O içeriğe de burdan ulaşabilirsiniz.

HALIDAKİ YAĞ İZLERİ VE ZORLU LEKELER

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 9
Halıya yanlışlıkla yağ dökmeyenimiz yoktur herhalde. Lekenin başında saatlerce kara kara düşünmeye ya da halıyı temizlemeye göndermeye gerek yok. Sadece kabartma tozu, sirke ve bulaşık deterjanı kullanarak halınızı yağdan arındırabilirsiniz. Bulaşık deterjanı ve sirke yağ lekesini halıdan sökerken, kabartma tozu da sıvıyı emecektir. Zorlu Lekeler için de tek yapmanız gerekli olan kolay bir su, amonyak karışımı kullanmaktır. Karışımı boş bir sprey şişesinde hazırlayın ve lekeye püskürtün. Üzerine bir bez kapatın ve ardından ütü kullanarak bölgeyi ısıtın. Birkaç kez tekrarlarsanız, lekenin pul pul dökülerek halınızdan çıktığını göreceksiniz.

BANYO VE MUTFAK ÇÖPLERİNDEN GELEN KOKULAR

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 11
Kötü kokulardan kurtulmanın yolu evde kendi hoş kokulu tabletlerinizi oluşturmaktan geçiyor. Sadece 1-2 bardak su, 2 bardak kabartma tozu ve herhangi bir hoş kokulu yağ. Tercihinize göre lavanta, badem ve gül gibi çeşitli yağlardan yararlanabilirsiniz. Bizim favorimiz lavanta yağı! Malzemeleri karıştırın ve küçük kurabiye kalıplarına koyarak kurumaya bırakın. Koku oluşturan yerlere koyarak en azından bir ay koku derdinize çare bulmuş olacaksınız. Ayrıca marketten aldığınız ürünlerden daha uzun süre kullanabildiğinizi söylememize gerek bile yok.

 

 

TIKANAN LAVABOYU AÇMAK

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 13
Bu yöntem bir hayli eski olsa da artık hepimiz modern lavabo açlardan medet ümit ediyoruz. Halbuki yalnızca tuz ve sirke kullanarak tıkanan lavabonuzu açabilirsiniz. Ayrıca zararlı mikroplardan de arındırmış olursunuz. Lavabonuza sirke dökün ve arkasından biraz tuz boşaltın. Gece son iş olarak bunu yapın ve sabah kalktığınızda lavabonuz açılmış olacak.

ÜTÜNÜN ALTINI TEMİZLEMEK

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 15
Ütünüzün tabanını aldığınız günkü kadar temiz hale getirmek istemez miydiniz? Kabartma tozu, sirke ve diş macunu imdadınıza koşuyor. Ütüyü biraz ısıtın hazırladığınız karışımı uygulayarak süngerle ovun. Hiç uğraşmadan bütün kirlerden arınacak ve yepyeni bir ütüye kavuşacaksınız.

MAKYAJ SÜNGERLERİNİ TEMİZLEMEK

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 17
Süngerlerinizi mikroplardan arındırmak için pahalı ürünler kullanmanıza gerek yok. Kendi karışımınızı evinizdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı, hindistan cevizi yağı ve antibakteriyel sabun yeterli olacaktır. Malzemeleri bir kasede karıştırın ve süngerleri içinde bekletin. Biraz beklettikten sonra durulayın ve her bir süngeriniz yepyeni olsun.

OCAK VE OCAK DEMİRLERİNİ TEMİZLEMEK

Evinizi Tertemiz Yapacak 10 Tavsiye 19
Eğer gazlı ocak kullanıyorsanız temizlemenin ne kadar çok büyük bir çile olduğunu biliyorsunuzdur. Artık bunu gerçekleştirirken dakikalarca ovalama ve durulama işiyle uğraşmak mecburiyetinde değilsiniz. Tek ihtiyacınız amonyak ve kilitlenebilen hava geçirmeyen bir poşet. Eğer ocağınız büyükse daha büyük torbalara ihtiyacınız olacak ve inanın buna değecek. Ocağınızın gaz çıkan demirleri ve üst demir kısımlarını bu kilitlenebilen poşetlere koyun ve amonyak su karışımı içerisinde bir gece bırakın. Sabah poşetten çıkarıp ovarak durulayın ve yepyeni bir ocağınız olsun. Sizin kullanmış olduğunuz temizlik metotları neler? Bizimle paylaşın ki herkes için temizlik kolay ve eğlenceli hale gelsin!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.