Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 10 Adımı Yapan Uyku Sorunu Çekmez

25.02.2021
386
Bu 10 Adımı Yapan Uyku Sorunu Çekmez

Uykunuzu alamıyor ve gün boyu halsiz mi hissediyorsunuz? Uyku düzeninizi bir oturtsanız her şey yoluna girecek gibi hissediyorsunuz değil mi? Aslında uykusuz geçirdiğiniz gecelerin gün içerisinde yaptığınız bazı zararlı alışkanlıkların sonucu olduğunu kabullenmeniz gerekmektedir. Farkında olmadığınız için de değiştiremiyorsunuz ama artık değil! Hisler Aynası sizlerin gece rahat bir uyku çekebilmesi için 10 adımda mükemmel sonuçlar elde edeceğiniz bir rehber hazırladı. Yaptığınız hataları görün ve tavsiyelerimizi uygulayın. Ardından bu gece deliksiz bir uykunun kollarına kendisinizi bırakın.

 

 

UYKUSUZLUĞUN BAŞLICA NEDENLERİ
AÇ UYUYORSUNUZ

Uykusuzluk (insomnia) nedenleri ve iyi bir uyku için pratik çözümler
Akşamları saat 6’dan sonra bir şey yememeye dikkat etmeniz gerekli olan bir diyet uyguluyor olabilir ya da uykuya birkaç saat kala midenizi doldurmak istemiyor olabilirsiniz. Tabi ki uyumadan önce fazla yemek bir problemdir ancak uyurken de vücudunuz enerjiye ihtiyaç duyacaktır ve aç uyumak sizi yoracak bir uyku oluşmasına neden olur. Eğer aç uyursanız rüyanızda yemek yediğinizi görürsünüz ve uyandığınızda normalden fazla kalori tüketirsiniz. Bu nedenle uyumadan önce küçük bir atıştırmalık hem uyumanıza yararlı olur hem de sabah uyanır uyanmaz yemek yeme ihtiyacı duymazsınız. Ayrıca bu küçük atıştırmalığı 150 kaloriden az tutarsanız hafif tokluk hissinin salgılatacağı mutluluk hormonu daha kolay uykuya dalmanızı sağlayacaktır. Tavsiye ettiğimiz en güzel uyku öncesi atıştırmalıkları arasında kuruyemiş, hindi ve tatlı olmayan meyveler en ideal gördüklerimiz.

GÜN İÇİNDE KESTİRİYORSUNUZ
Sağlıklı bir yetişkin gün içerisinde uyumaya ihtiyaç duymaz ancak insanlar televizyon karşısında, otobüste ya da kimi zaman toplu taşımada ayakta uyukluyor. Eğer gün içerisinde kısa şekerlemeler yaparsanız gece uykunuzun niteliğini düşürmüş olursunuz. Ayrıca özellikle hafta sonları hergün kalktığınızdan birkaç saat geç uyandığınızda akşamında uyuma zorluğu çekersiniz. Bu nedenle mecburi uyanma saatini ortadan kaldırmalı ve kendisinize o gün işiniz olsun olmasın uyanmak için bir saat aralığı belirlemelisiniz. Aksi halde pazartesi sendromu yaşamakta olan insanlardan biri olursunuz. Gün içinde uykulu hissediyor ve ufak bir kestirme sizi kendisinize getiriyor gibi hissediyorsanız her uyku ihtiyacınız geldiğinde bir bardak su için ve esneme hareketleri yapın. İnanın gece uyuyacağınız uyku için bu emek az bile olacaktır.

KAHVALTIYI ES GEÇİYORSUNUZ
Sabah kahvaltı etmenin gece uykusuyla bir alakası yok gibi duruyor ancak biraz daha yakından baktığımızda kahvaltı sizin biyolojik saatinize gün başladı deme yönteminizdir. Güzel bir uyku çektikten sonra enerjik hissedersiniz ancak ortalama bir saat içinde kahvaltı etmezseniz yorgunluk sinyalleri kendisini gösterir. Ayrıca kahvaltı metabolizmaya gün başladı hızlan deme yolunuzdur. Eğer çok uzun kahvaltılar eder ya da yalnızca kahveyle geçiştirirseniz gün içerisinde hem daha fazla kalori tüketir hem de daha fazla halsiz hissedersiniz. Açlık çeken beyin yağ depolar ve kilogram almanıza sebebiyet verir o nedenle her sabah yarım saat erken uyanarak güzel bir kahvaltıyı kendisinize çok görmeyin.

 

 

YATAK ODANIZI YETERİNCE SIKLIKLA TEMİZLEMİYORSUNUZ

10 Adımda Rahat Uyuma Rehberi
Etrafınızdaki pislik sizin umurunuzda olamayabilir ancak beyniniz bu biçimde düşüncesinde değil. Dağınıklık bilinçaltınızı etkiler ve eğer etraf dağınıksa bilinçaltınız da dağınık olacaktır. Beyin ortama uyum sağlamaya odaklıdır. Bu nedenle onu rahat ettirirseniz rahat bir uyku çekersiniz. Ayrıca odanızın tozlu olması ve soluduğunuz havanın niteliğinin düşük olması da uykunuzu çok iyi etkilemeyecektir. Daha nitelikli bir uyku uyumanız için önceden bir içerik daha yayınlamıştık eğer arzu ederseniz o içeriğimizde de bir hayli yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Yatak odanızda mümkün olduğunca az eşya tutun ve iki günde bir derli toplu ve temiz tutmaya özen gösterin. Uyku kaliteniz gayet hızlı yükselecektir.

ODANIZI FAZLA SICAK TUTUYORSUNUZ
Sıcak bir yatak odası ve sıcak bir yatak hepimizin düşlerini süsler. Özellikle de soğuk kış günlerinde. Ancak sıcak bir odada uykuya dalmak soğuk bir odaya kıyasla daha zordur. Ayrıca sıcak bir yatak odası uyku kalitenizi düşürecektir. Yaz aylarında camınızı aralık bırakmaya özen gösterin ve kış aylarınızda kapınızı açık tutun. Odanızın hafif serin olması pek çok şeyi kolaylaştıracaktır. Eğer dereceyi 21-22 santigrat derece civarlarında tutabilirseniz harka bir uyku çekersiniz.

KARNINIZIN ÜZERİNE YATIYORSUNUZ

Midenizde Şişkinlik mi Var? - Mahmure


Her insanın en sevdiği uyku pozisyonu farklıdır. Psikologlar sıklıkla uyku pozisyonu ve kişilik gelişimi arasında bağlantılar ortaya koyan araştırmalar yürütüyor. Ancak iyi ve kötü uyku pozisyonları vardır. En güzel uyku pozisyonları sırt üstü ve bir yanınıza yatarak uyuduğunuzdur. Tam tersine, karnınızın üstünde olduğunuz pozisyonlar ise en kötüler arasındadır. Çünkü omuriliğinizi olmaması gerekli olan bir pozisyona sokuyorsunuz, göğüs kafesiniz baskı altında kalıyor ve daha zor nefes alıyorsunuz.

KALP DAMAR VEYA AKCİĞER SORUNU YAŞIYORSANIZ ÖZELLİKLE BU POZİSYONDA YATMAKTAN KAÇINMALISINIZ.
Özellikle sağ yanınıza yatarsanız ne göğüs kafesiniz ne de omuriliğiniz zorlanacaktır. Alışmanız için kendisinize vakit verin ve uyku kalitenizin yükseldiğini hissedeceksiniz.

 

 

EVCİL HAYVANLARINIZLA BERABER UYUYORSUNUZ

Evcil hayvanınızın yatak odanıza girmesine, yatağınıza çıkmasına izin  veriyor musunuz? - KizlarSoruyor


Evcil hayvanların sizinle birlikte tüm gece uyuması bir hayli düşük bir ihtimaldir. Özellikle kediler devamlı uyanacak ve sizi rahatsız edecektir. Ayrıca kafanızı ittirip yastığınızda kendisine yer açan bir kedi gerçekten insanı gece gece çileden çıkartabilir. Bu nedenle birlikte uyuduğunuz geceler sizin için kötü bir uyku manasına gelir. Yatak odasına ve hatta yatağınıza sahip olduğunu düşünen ve size yer bırakmayan bir evcil hayvan insanın sınırlarını zorlayabilir. Evcil hayvanlar işlerine geldiğinde bir hayli zeki yaratıklar olabilirler ve onlara odanızda bir köşe hazırlayıp bu köşeyi onlar için çekici hale getirmenin yaratıcı yollarını bulursanız herkes mutlu mesut uykusunu uyuyacak ve yastığa kim yatacak, kimin üstünde daha fazla yorgan var kavgası son bulacaktır.

UYUMADAN ÖNCE TATLI YİYORSUNUZ
İlk maddemizden öğrendiniz ki uyumadan önce bir şeyler atıştırmak iyi bir şey ama bu atıştırmalık tatlı olmadığı sürece. Şeker beynin temel gıdasıdır ve uyumadan önce şeker tüketmeniz beyninizi harekete geçirir. Bir anda kendisinizi eski ilişkilerinizi, arkadaşlarınızla ettiğiniz son kavgayı düşünürken ya da gelecek planları yaparken bulursunuz. Beyniniz dinlenmesi gerekli olan zamanda fazla mesai yapıyor hem de hemen uyumadan ağzınıza attığınız bir parça çikolata ya da kurabiye yüzünden. Fazla düşünerek uykuya dalmak kabus görmenize sebebiyet verir. Uyumadan önce çikolata ve benzeri kafein içerikli yiyecekler tüketmek vücudunuzun kafein töleransı yüksek değil ise uykusuzluğa sebebiyet verir.

AYAKLARINIZIN GİZLİ HAYATI KONUSUNDA BİLGİNİZ YOK

10 Adımda Rahat Uyuma Rehberi
Sabahları yorgun hissediyor olmanızın bir diğer nedeni de huzursuz bacak sendromu adı verilen bir rahatsızlık olabilir. Aşırı olmadığı müddetçe fark etmesi zordur ancak tüm gece bacağınızın seğirir gibi hareket etmesine sebebiyet verir. Ayrıca yarattığı titreşim kabuslara ve uyku bölünmelerine sebebiyet verir. Yaşlı insanlarda daha sık görülür ancak gençseniz bu rahatsızlığa sahip olmayacağınız manasına gelmiyor. Bacaklarınızdaki tuhaf bir his uyumanıza engel oluyor, sabah bacağınızda ağrı hissi oluyor ya da yatak çarşafı gece yattığınız şekilde kalmamışsa doktorunuzdan randevu almanın vakti gelmiştir. En kolay tedavi yollarından biri kafein içerikli gıdalardan uzak durmaktır. Seğirmeyi minimuma indirmek için doktorunuz farklı ilaçlara da başvurabilir. Ne kadar erken fark ederseniz ve çözüm bulmak için çaba sarf ederseniz o kadar çabuk rahat bir uyku çekersiniz.

GÜRÜLTÜLÜ BİR ORTAMDA UYUYORSUNUZ
Gürültülü bir ortamda uyumak sağlıksızdır ve negatif sonuçlar doğurur. Gece uyanmasanız bile devamlı sese maruz kalan beyniniz alarm durumunda kalır ve rahatça uykuya dalamaz. Bu nedenle sabah uyandığınızda halsiz hissedersiniz ve gün içerisinde kalp atışınız normalden daha hızlı olur.

GÜRÜLTÜNÜN BOYUTUNA GÖRE ETKİSİ DEĞİŞECEKTİR:
30 desibel (fısıltı ya da saat sesi) – etkisiz
35 – 40 desibel (normal konuşma sesi) – uyku niteliğini düşürür ve sabah baş ağrısına sebebiyet verir.
45 – 50 desibel (hararetli konuşma, gülme, horlama) – normalden daha sinirli bir ruh halinde olmanıza sebebiyet verir.
50 desibel ve daha yüksek – felç riskiniz artar.
Ani yüksek sesler sağlığınıza zararlıdır. Adrenalin hormonu salgılanmasına yol açar ve uyku halinden koparsınız ve geri dalmanız çok zor olur. Eğer eviniz bir tren istasyonu, otoyol ya da havalimanı yakınlarındaysa kulak tıkacı edinmenizi ya da en kısa bir süre içinde taşınmanızı öneririz.

 

 

BONUS: UYUMADAN ÖNCE VİŞNE SUYU İÇİN
Vişne suyu doğal bir melatonin kaynağıdır ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Hem lezzetli hem de daha sağlıklı küçük bir atıştırmalık olarak muhteşem olacaklardır. Eğer mevsim değil ise nitelikli vişne sularından satın alarak yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.