Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Elma Sirkeli Karışımla Migren, Sinüs Enfeksiyonunu Dakikalar içinde Yok edin

24.02.2021
424
Elma Sirkeli Karışımla Migren, Sinüs Enfeksiyonunu Dakikalar içinde Yok edin

Bir çok hastalığın çağımızda tedavisi olduğu ve sayısız ilaçla tedavi edildiği bilinmektedir. Ancak bazı hastalıklar devamlı ilaç kullanımına rağmen düzelmemektedir. Çoğu zaman da bu ilaçların zararlı etkisi ile başka hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

 

 

Çoğu zaman da ölümcül hastalıklarda sayısız ilaç kullanımına rağmen insanlar yine de ölmektedir. Bu sebepten insanlar artık doğal yöntemlere başvurmaktadır.

Doğada saf halde bulunan bitkiler, yiyeceklerle pek çok tedavi edilemeyen hastalığın tedavi edildiği görülmektedir. Yurtdışında yalnızca bu tarz doğal tedavi uygulayan merkezler, klinikler bulunur. Her yıl binlerce insan buralarda tedavi edilmektedir.

Her kış yakalanmış olduğumuz grip ve nezleden sonra sırada sinüzit gelmektedir. Sinüzit; baş ağrısı,burun tıkanıklığı,geniz akıntısı gibi sorunları da yanında getirmektedir.

 

 

Burun ve göz çevremizde bulunan bazı kemikler vardır. Bu kemiklerin iltihabı sonucu oluşan probleme de sinüzit adı verilir.

UZMANLAR BAZI DOĞAL ÖNERİLERDE BULUNMAKTADIR

Zencefil çayı: Sinüzit problemi sonucu oluşan baş ağrısını minumuma indirir. Zencefilin kökü demlikte kaynatılır ve 15 dakika sonra içilir. Eğer ki başınız ağrıyorsa günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Unutma, kuvvetli bağışıklık sistemi demek hastalıklara daha zor yakalanmak demek. Vitamin ve mineral içeriğinden dolayı hastalıklarla mücadele ve hastalıklarda korunması açısından da bir hayli etkilidir.

 

Elma Sirkeli Karışımla Migren, Sinüs Enfeksiyonunu Dakikalar içinde Yok edin 1

Üzüm: Üzümün içeriğinde iltihabı önleyici biyoflavonoidler bulunur. Böylelikle günde 1 avuç üzüm tüketmelisiniz.

Vücudumuzun daha sağlıklı olması daha sağlıklı bir dolaşım sistemine bağlıdır. Bunun için üzüm çekirdeği birebirdir. Çünkü üzüm çekirdeği zayıflamış kan damarlarını güçlendirir.

Kekik çayı: Sinüzit problemi yaşamaktaysanız içtiğiniz suyun içine bir dal yeşil karanfil koyarak tüketmeye başlayın.

Kekik çayı ayrıca boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmesi, bayanların adet döngüsünü düzenlemesinde tercih edilmektedir. Bağışıklık sistemini koruması, kolesterolü düşürmesi ve mideye iyi geldiği bilinir.

Karabaş otu: Antibakteriyel özellik taşımaktadır. Sarımsak, yeşil ve ginseng çayını da içebilirsiniz.

 

 

Geleneksel Tıpta beyin süpürgesi olarak bilinen karabaş otu; nörolojik hastalıklar, astım, kalp ve kan dolaşımı için eski tıp alimlerinin reçetelerine, yazma eserlere girmiş bir bitkidir.

Zeytin: Zeytin yaprağını tüketmeniz sinüzit sonucu oluşan ağrıları ortadan kaldırır. 2 bardak zeytin yaprağı çayı için 2-3 çay kaşığı yaprak yeterli olacaktır.

Yaprakları biraz ufaladıktan sonra kaynamış suya atın ve 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp çayınızı içebilirsiniz. Etkisini görmek için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Tarçın: Kekik, tarçın, karanfil sinüzit iltihaplarını ve buna bağlı şekilde oluşan ağrıları ortadan kaldırır.

Elma sirkesi: Sinüzit ve migren sirkeli suyla 15 günde tedavi edilebilmektedir. Sirkeyi burnunuza sabah akşam sulandırırak uygulamanız gerekiyor. (Bir bardak suya bir çay kaşığından fazla sirke koymayınız) Bu sayede bademcik hastalığı, orta kulak hastalığı, guatr, uyku apnesi, horlama, astım, geniz akıntısı, sinüzit, migren, grip gibi hastalıklar tedavi edilmektedir.

Bunun dışında gizli sinüs akıntısının neden olduğu romatizma, eklem hastalıkları, kalp kapakçığı hastalığı, tansiyon hastalıkları, tiroid ve lenf hastalıkları, alzaymer hastalığı, kanser hastalıkları, okb hastalığı, panik atak rahatsızlığı, şifozren gibi hastalıkların gerileme gösterdiği görülmektedir.

Kivi: C vitaminini vücudunuza almak için sebze ve meyve tüketmeyi arttırın. Meyvelerin suyunu içmekle bırakmayıp kendini de tüketin. Kivi, mandilina ve portakal bir hayli C vitamini barındırmaktadır bu nedenle gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yoğurt: Çinkoyu besin yardımı ile da vücudumuza alabiliriz. Böylelikle bağışıklık sistemi arttırır ve antienflamatuvar (iltihabı azaltarak ağrı kesici) özelliğine sahiptir. Denizde bulunan ürünleri, et, tavuk, fasulye, yoğurt, fıstık, süt ve tam tahıllar tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.