Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ

22.02.2021
200
VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ

Yapılan araştırmaya göre ülkemizde her sene 200 bine yakın kişi felç geçiriyor. Yapılan iyileştirmeler sayesinde bu oran giderek azaltılırken hala yapılması gerekenler var. Araştırma yapan kurumlara yapılan para bağışları hayati önem taşıyor.

 

 

Her 50 kişiden 1’i felç geçirmeden 24 saat önce felç geçireceğinin işaretlerini görüyor. Felç genel olarak beyin enfarktüsü ya da beyin ka-naması ile bağlantılı olarak görülüyor. Beyindeki sinir hücreleri damarlar yardımı ile aktarılan oksijen ve besinlerin sayesinde işlevlerini yerine getiriyor. Damarların beslediği beyinde oluşan bir pıhtılaşma neticesinde da beyin felci ortaya çıkıyor. Beyin felci geçirmeden önce belirtiler kesin olarak görülmese de beyin felci geçiren pek çok kişi, daha önce belirtileri hissettiklerini söylüyorlar.

1- YÜKSEK TANSİYON:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 1
Tansiyonu yükselenler değişikliği anında hissedemiyorlar. Yüksek tansiyon, beyin enfarktüsü ve beyin ka-namasının en büyük belirtisidir. Tansiyon yükselmesi neticesinde beyne giden damarlar zamanla daralıyorlar, şekilleri bozuluyor ve ka-n sızdırmaya başlıyor. Mayo Clinic’in önerisine göre tansiyonunuz devamlı yükseliyorsa muhakkak bir doktora görünmeniz gerekiyormuş.

 

 

2- BOYUN TUTULMASI:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 3
Beyindeki damarlarda oluşan ka-nama boyun tutulmasına neden oluyor. Eğer çenenizle göğsünüze değemiyorsanız ve başınız çok ağrıyorsa derhal doktora görünmeniz öneri edilir.

3- AYAK DÜŞMESİ:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 5


Ayak düşmesi ya da kısmi felç gibi ayağınızı bütünüyle kullanamamanıza sebep olan rahatsızlıklar, dizinizle bacağınız arasında köprü görevi gören sinirlerin hasar görmesi neticesinde oluşur ve felçle bağlantılıdır.

 

 

4- ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 7


Herkes yaşamının bir bölümünda sıradan baş ağrıları çekmiştir. Eğer başınız birden şiddetle ağrımaya başladıysa ve önceden böyle bir şeyle karşılaşmadıysanız, derhal doktora görünmeniz öneri edilir. New York Times’da yazılanlara göre, şiddetli baş ağrılarının hemen ardından beyin felci geçiren insan sayısı oldukça fazlaymış.

5- K-AN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ:
New York Times’ın sağlık köşesinde belirtilenlere göre beynin belirli kısmında meydana gelen uyuşma beyin felcinin habercisiymiş. Bunun farkına varmak biraz zor olabilir. Kafanızdaki kısmi ağrının ayrıca ayağınızı ve bacağınızı uyuşturduğu ve konuşmanızda aksaklık yarattığını aklınızda bulundurun.

6- GÖRME BOZUKLUKLARI:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 9
Tek ya da her iki gözünüzde de oluşan ani bozulmalar felç geçireceğinizin habercisi.

 

 

7- OMUZ AĞRISI:
Çoğu olmasa da felç geçirenlerin az bir bölümü felcin hemen öncesinde omuzlarında şiddetli bir ağrı hissediyorlar.

8- ÇABUK YORULMA:

VÜCUDUNUZ FELÇ GEÇİRMEDEN ÖNCE SİZİ UYARIYOR! FELÇ GEÇİRMEK ÜZERE OLDUĞUNUZUN 8 İŞARETİ 11
Felcin habercisi olan son belirti de yorgunluk. Çabuk yorulan kişiler uykularında felç geçirebiliyorlar ve bilinçlerini kaybedebiliyorlar. Eğer birinin felç geçirdiğinden emin değilseniz YKKZ testini deneyin.

Y= Yüz: Kişinin suratı öne düşüyor mu?
K: Kol: Kişi iki kolunu da havaya kaldırabiliyor mu yoksa bir kolunu daha mı güçsüz hissediyor?
K: Konuşma: Kişinin konuşmasında bir gariplik var mı?
Z: Zaman: Zaman çok önemli! Derhal ambulansı arayın!
Felcin kişiden kişiye değişen farklı belirtileri olduğunu ve felç geçirme riski olan birinin bütün belirtileri göstereceğine dair bir kesinlik olmadığını göz önünde bulundurun. Yine de bu 8 belirtiyi göz önünde bulundurarak birilerinin hayatını kurtarabileceğinizi unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.